Medijs: “Monte-Carlo Sotheby’s Realty” palīdzējis Kremļa atbalstītājiem apiet sankcijas 1
Pēc ASV un Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām, virknei Krievijas diktatora Vladimira Putina līdzgaitnieku radušās problēmas ar sava ārvalstīs esošā nekustamā īpašuma nobēdzināšanu un pārdošanu. Tomēr, kā minēts Ukrainas medijā FROM.UA publicētajā Valentīna Lisovoja rakstā “Kā Sothebys palīdz Kremļa atbalstītājiem apiet sankcijas”, ne viens vien no sankcijām pakļautajiem Putina atbalstītājiem pamanās savus sankcionētos īpašumus pārdot ar Monako bāzētā “Monte-Carlo Sotheby’s Realty” starpniecību.
““Sotheby’s Realty” ir laikam atpazīstamākais zīmols luksusa nekustamo īpašumu aģentūru tirgū. Tāpēc nav brīnums, ka daudzās valstīs, pārdodot vai iegādājoties nekustamo īpašumu, bagātie krievi izvēlējās tieši to. Tā kā daudziem sankciju sarakstos iekļautajiem piederēja nekustamie īpašumi Monako, viņi bija arī “Monte-Carlo Sotheby’s Realty” klienti,” raksta FROM.UA.
Savukārt Maskavā, Kolobova šķērsielā 1, darbojas “Sotheby’s Realty Russia”, un arī šīs aģentūras darbības virziens ir elitāru nekustamo īpašumu tirdzniecība. Vēl salīdzinoši nesen šajā aģentūrā strādāja arī Antons (vārds mainīts), kurš savas pretkara pozīcijas dēļ un arī mobilizācijas draudu ietekmē tagad pārcēlies uz Rīgu.
Sarunā ar FROM.UA Antons atklāj, kā ar abu šo aģentūru starpniecību sankcijām pakļautie Krievijas miljonāri pamanās pārdot savas greznās mājas.
““Monte – Carlo Sotheby’s International Realty” Monako īpašumu aģentūra saviem starptautiskajiem un vietējiem klientiem piedāvā plašu luksusa īpašumu klāstu visos cenu diapazonos leģendārajā Monako Firstistē,” vēsta informācija kompānijas mājas lapā. Pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados tā tika dibināta kā “C.I.C. Immobilier Monte – Carlo”, un ātri vien kļuva par vienu no vadošajām šāda veida aģentūrām Monako. Tās dibinātāji bija Čārlzs un Dominika Dveki (Dwek). Viņu meita Debora Dveka ir aģentūras direktore, savukārt znots Mišels Verburgs (Michael Verburg) kompānijas interneta vietnē minēts kā nekustamā īpašuma speciālists. Tieši M.Verburgam Antona stāstā ir īpaša loma.
Saskaņā ar viņa FROM.UA žurnālistam pausto, “Sotheby’s Realty Russia” sankcionēto klientu pārstāvji pēc situācijas pārspriešanas Maskavas birojā, lidojuši uz Monako, lai ar Verburgu pārspriestu iespējas apiet nekustamajam īpašumam piemērotos aizliegumus.
Antons stāsta, ka saskaņā ar klientu teikto un arī pēc paša pieredzes, sarakste par šiem sensitīvajiem jautājumiem nekad nav notikusi caur oficiālo e-pastu, bet gan caur Gmail, ievērojot visus iespējamos piesardzības pasākumus, tai skaitā pielikumu dzēšanu uzreiz pēc izlasīšanas. Sazvanīšanās notikusi caur Signal vai citiem mesendžeriem, bet komisija par darījumiem bijusi jāpārskaita uz viņa ofšora uzņēmumiem vai arī jāsamaksā skaidrā naudā.
Saskaņā ar Antona Ukrainas medijam teikto, trīs gadu laikā, kurus viņš nostrādājis “Sotheby’s Realty Russia”, ar Maskavas biroja starpniecību sankcionētajiem krievu un baltkrievu miljonāriem esot piedāvātas dažādas shēmas viņu nekustamo īpašumu pārdošanai. Piemēram, īpašuma dokumentu pārformēšana ar atpakaļejošu datumu citās jurisdikcijās uz citiem ģimenes locekļiem, nekustamā īpašuma iekļaušana ārzonu kompāniju kapitālā un sekojoša naudas atmazgāšana, starppircēji no neitrālām jurisdikcijām, u.c.
Ņemot vērā, ka nekustamo īpašumu mākleriem, atšķirībā no bankām, KYC (Know Your Client) procedūra nav obligāta, bet komisijas nauda, saskaņā ar FROM.UA ziņoto, par šādiem darījumiem ir nevis trīs procenti, bet gan desmit, tad arī finansiālais ieguvums ir ievērojams. Piemēram, pārdodot 10 līdz 20 miljonu vērtu īpašumu, komisijā brokeris saņem attiecīgi vienu vai divus miljonus ASV dolāru. Līdz ar to māklerim “neziņa” par klienta sankcionēto statusu ir ļoti izdevīga.
Medijs raksta, ka pēc Antona teiktā tikai 2022.gada otrajā pusē vien viņa datu bāzē bijušas tādas Kremlim pietuvinātas personas kā Maskavas apgabala gubernators Andrejs Vorobjovs un viņa dzīvesbiedre, kura Monako mita rezidencē “Metropole”, miljardieris Aleksandrs Ponomarenko, kuram pieder luksusa nekustamie īpašumi Francijas dienvidos, miljardieris Boriss Rotenbergs, Viktors Rašņikovs, Vadims Moškovičs un citi.
FROM.UA atgādina, ka sankciju apiešana ir kriminālnoziegums, un šādi nodarījumi ir kā ES valstu, tā ASV likumsargu uzmanības lokā. Tā, piemēram, nesen diviem uzņēmējiem – Krievijas pilsonim Vladislavam Osipovam un Apvienotās Karalistes pilsonim Ričardam Māstersam tika izvirzītas apsūdzības par līdzdalību sankciju apiešanā saistībā ar oligarham Viktoram Vekselbergam piederošo 90 miljonus vērto jahtu “Tango”. Savukārt 62 gadus vecais britu uzņēmējs Greiems Bonems-Kārters Londonā tika arestēts pēc amerikāņu pieprasījuma. Viņu apsūdz par Krievijas miljardierim Oļegam Deripaskam sniegto palīdzību sankciju apiešanā.