Medicīnas izglītības centrs – modernākais Baltijā 0
“Šoreiz Anniņa piedzima bez sarežģījumiem. Bet mēs ar Anniņu izmēģinām dažādas dzemdību situācijas – reizēm viņa dzimst ļoti grūti, “stāsta Agita, Madara un Kristīne, topošās vecmātes, kuras studē Rīgas Stradiņa universitātē (RSU).
Studentes stāsta, ka Anniņa viņu sajūtās esot ļoti līdzīga jaundzimušam mazulim, jo pirms tam strādājušas arī dzemdību zālē un ir gandarītas, ka turpmāk pirms došanās uz slimnīcu būs lieliska iespēja praktizēties universitātes nupat atklātajā Baltijā modernākajā Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, kas atrodas Rīgā, Anniņmuižas bulvārī.
Tur varēs apgūt ne tikai ikdienišķas iemaņas – pareizi izdarīt injekcijas, sašūt ādu, veikt kateterizāciju ar speciāli izveidotiem vizuālās apmācības materiāliem –, bet arī mācīties sarežģītākas manipulācijas, piemēram, ultraskaņas izmeklējumus vai endoskopisku operāciju tehniku. Jaunajā centrā izveidotas specializētas mācību telpas, kurās apgūstamas, piemēram, operāciju zālē un intensīvās terapijas palātā veicamās darbības. Līdz šim studentiem nebija tik plašu iespēju mācīties praktiski, pirms ķerties klāt dzīviem cilvēkiem. Bet tagad Medicīnas fakultātes 6. kursa studenti Raitis un Artūrs, izmantojot mulāžu, mācās, kā rīkoties, lai glābtu cilvēku, kuram no miokarda infarkta ir apstājusies sirdsdarbība. Mulāžai no ausīm tek šķidrums, tas pēkšņi var sākt tecēt arī no mutes, imitējot nelabu dūšu, šis cilvēkam līdzīgais veidojums var pat pieslapināt gultu – tieši tā, kā tas gadās dzīvē. “Tik daudz kā uz mulāžas nekad neesmu darījis, kaut piestrādāju slimnīcā. Te mēs mācāmies arī veikt intubāciju un defibrilāciju, ko slimnīcās dara sertificēts speciālists,” stāsta Raitis.
Studentu darbošanos atsevišķā ar informācijas tehnoloģijām speciāli aprīkotā telpā var vērot mācībspēki kopā ar citiem studentiem, lai analizētu pieļautās kļūdas. Mācību telpās izvietotas videonovērošanas kameras, kas ļauj mācību procesa ierakstu saglabāt un vēlāk analizēt. Uz interneta vidi balstītā lietotājprogramma atļauj apskatīt līdz pat 15 telpām uz viena ekrāna, turklāt ar tās palīdzību var plānot un koordinēt mācību procesu. Jaunā sistēma ļaus daudz objektīvāk novērtēt studentu prasmes, jo eksāmeni un citi pārbaudījumi tiks filmēti un saglabāti elektroniskā formātā.
Profesionālo iemaņu pilnveidei centra durvis atvērtas arī mediķiem ar 10 gadu un ilgāku darba stāžu. Kā šīs iespējas tiks izmantotas, lielā mērā atkarīgs no ārstniecības iestāžu vadītājiem. Centra direktors Roberts Rezgalis sacīja, ka tiek piedāvāta arī tālmācība, ja vien ir nepieciešamās informācijas tehnoloģijas, lai to nodrošinātu, kā tas, piemēram, ir Liepājas medicīnas māsu koledžā. Centra iespējas aicināti izmantot ne tikai mediķi, bet arī policisti un ugunsdzēsēji, kuriem tāpat nereti vajadzīgas medicīniskās iemaņas.
Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā ir arī trīs zāles un 12 telpas Rehabilitācijas fakultātes pirmsklīniskai apmācībai, piecas nodarbību telpas fizioterapijas studiju pro-grammu apguvei, 24 dažādas ietilpības auditorijas un semināru zāles, datorklases un datoru centrs, bibliotēka ar lasītavu…
RSU rektors profesors Jānis Gardovskis pastāstīja, ka ēkā ieguldīti 4,3 miljoni Eiropas Reģionālā attīstības fonda naudas, 370 tūkstoši valsts budžeta finansējuma un pusmiljons no Rīgas Stradiņa universitātes pašu nopelnītiem līdzekļiem. Viņš uzskata, ka tā būs laba RSU vizītkarte Baltijas reģionā un veicinās vēl lielāku universitātes atpazīstamību Eiropas Savienības valstīs.
{gallery id=”1758″}