Medību vadītājs – grūts un atbildīgs darbs 0
“Tajā brīdī, kad man ieteica kārtot medību vadītāja eksāmenu, medības klubā vadīja gados vecāki vīri, kuriem vairs īsti nebija pa spēkam medībās mērot lielākus attālumus. Tā nu mēs, divi gados jaunāki, piekritām. Es gan to neuztvēru kā piespiedu pasākumu, arī pašam bija interese izmēģināt spēkus. Tikai tad, kad sāku vadīt medības, tā pa īstam sapratu, kur esmu iepēries. To, ko nozīmē būt medību vadītājam, īsti saprot tikai tas, kurš pats ir šajā statusā. Tā ir ļoti liela atbildība un smags darbs,” skaidro Sentis Šalders.
Viņš medī mednieku klubā “Palsmane”. Jau pusotru gadu ir tā vadītājs un sešus gadus arī medību vadītājs.
Medības sākas trešdienā
“Medību organizēšanu parasti sāku jau trešdienā, ja medības ir sestdienā. Apbraukāju medību objektu, lai novērtētu, kā pārvietojas un kur uzturas medījamie dzīvnieki. Aptaujāju individuālajās medībās bijušos medniekus, ko kurš redzējis. Tas viss nepieciešams, lai saplānotu mastus. Ir kolektīvi, kuros medības pārsvarā notiek vienos un tajos pašos mastos. Es neesmu šādas sistēmas piekritējs. Mēģinu atdzīvināt tos stūrus, kuri ļoti sen nav kustināti. Un sekmes neizpaliek.
Pa brīvākiem vakariem divatā vai trijatā reizēm dodamies uz mežu, lai izstaigātu mastus, iztīrītu stidziņas, pārbaudītu ar GPS ierīcēm, kuri tieši īpašumi ir plānotajā medību vietā, un pārliecinos, vai visur ir noslēgti medību tiesību nomas līgumi. Uzzīmēju mastu plānus, izvēlos mednieku stāvvietas un izplānoju dzīšanas virzienu. Vietās, kurās medī retāk, mednieku stāvvietas ar krāsu iezīmējam arī dabā.
Runājot par stidziņu atbrīvošanu no zariem un vārnukāju ierīkošanu, problēmas ar īpašniekiem nerodas, ja tiek uzturēta diskusija un netiek cirsti koki, bet tikai krūmu zari. Principā nepieciešamas nelielas vizūras, lai redzētu blakus stāvošo mednieku, būtu skaidri šaušanas virzieni. Drošus šaušanas leņķus ar krāsu var iezīmēt arī ar krāsu uz kokiem. Esmu bijis medībās, kur mednieka stāvvietā iedzīts miets ar plāksnīti, kur šaušanas sektors iezīmēts ar bultām uz šīs plāksnītes.
Visi pēkšņi paši zināja, kas, kur un kā darāms
Mūsu klubā mednieki sadalīti četrās grupās un noteikts, ka līdz 1. septembrim jānoņem medībām traucējošais apaugums konkrētās vietās, jāierīko vai jānojauc savu laiku nokalpojušie stāvtornīši. Ja tas nav izdarīts, no 1. septembra līdz 1. oktobrim medības netiek pieņemtas. Baura laikā varēs sēdēt mājās. Ar šīs kārtības ieviešanu lūgšanās kaut ko izdarīt kolektīva labā vairs nebija nepieciešama. Visi pēkšņi paši zināja, kas, kur un kā darāms. Kad zināms, kādi būs masti, kas medīs un kas dzīs, var gaidīt sestdienu.
Ar dzinējiem mums arī nav problēmu – kā dzinēji piedalās sievas, draudzenes, bērni, kuri vecāki par 12 gadiem. Ir mednieki, kuri dzinējmedībās nevēlas ar ieroci uz masta stāvēt un vienmēr iet dzinējos. Un porcija veiksmīgu medību gadījumā tiek katram. Sestdienas rītā vēl pēdējās korekcijas – kāds kaut ko redzējis un zina, kur medības var būt vēl rezultatīvākas.
Noder statistika
Vācam arī statistiku, kā kurā mastā veicies iepriekš. Piemēram, zinām, kurus mastus lapu laikā labāk netraucēt, kuros jāmedī vējainākā laikā, kuros sniega un kuros bezsniega apstākļos. Ir perfekti jāpārzina medību objekts, kurā medī. Klubā esam četri medību vadītāji, un katrs vada savu nedēļu. Tas arī tāpēc, ka ikviens no mums kādu medību objekta daļu pārzina labāk. Arī uz masta medniekus vieglāk nolikt ar palīgiem, īpaši, ja ir vairākas mednieku līnijas.
Kad visi pirmās oktobra sestdienas rītā sanākuši, tiek pārbaudīti dokumenti. Vienam aizmirsusies mājās sezonas karte, citam tā palikusi cita džempera kabatā. Vēl kāds nav paņēmis līdzi mednieka apliecību. Aizmirstajiem dokumentiem jādodas pakaļ. Tāpat bez spilgtas krāsas elementiem apģērbā tālāk process notikt nevarēs. Esmu kategoriski pret jebkādu iesildīšanos pusdienu laikā. Vai vērts muti smērēt ar vienu glāzīti un pēc tam baidīties? Noteikti nav!
Nevienam nav savu vietu
Tāpat līnijā ikreiz jāpārrunā drošība, ne tikai jāpaziņo tas, ko tajā dienā medīs. Jāizstāsta arī masta īpatnības. Savukārt pēc masta tūlīt tiek sarunāts par nākamo, un tikai tad dodamies tālāk. Tāpat tiek noskaidrots, kuram veselība neļauj doties tālākā pārgājienā, bet kurš var doties tik tālu, cik nepieciešams. Medībās nav labo vai slikto šāvēju ar ierastām stāvēšanas vietām mastos. Nevienam nav savu vietu. Visi velk numuru un stājas tur, kur izlozēts. Nostādot medniekus, ikvienam jāierāda šaušanas virzieni, jāizskaidro, ja medniekam kas neskaidrs. To vīriem esmu teicis daudzkārt, ja kas neskaidrs, jājautā nekavējoties, un viņi to izmanto.
Tāpat pats skaidroju, kur būs kaimiņu mednieks, ja zinu, ka līnija mainīs virzienu. Sliktākais, ko var izdarīt, ir pateikt: skaties, kur mēs aizejam, un domā pats… Tāpat jāizskaidro dzinējiem, ko un kā darīt. Dzenot mastu, galvenais ir neklusēt pavisam, jo medniekam ir jādzird dzinējs. Pretējā gadījumā drošs šāviens ir tikai uz āru, projām no masta.
Attēlā – pēc veiksmīgām medībām
Noder modernās tehnoloģijas
Izmantojam WhatsApp lietotni, lai sazinātos medību laikā. Taču saglabājam arī signālu padošanu pa līniju ar balsi, ja šauts uz dižmedījumu. Vissliktākais, ko var izdarīt, ir ļaut medniekam tūlīt izsekot ievainotu dzīvnieku. Tas ir kategoriski aizliegts! Medību vadītājs vai viņa norīkota persona atnāk, ar vēsu prātu novērtē situāciju un pieņem lēmumu. Mednieks no vietas, kur šāvis, nedrīkst aiziet! Meklēt iet mednieks un medību vadītājs vai tad, ja mednieks ir ļoti uztraucies, medību vadītājs to dara kopā ar citu mednieku. Kad medības beigušās un visi atgriezušies mednieku mājā, atliek vairs tikai izpildīt dokumentus un izlemt, kā rīkoties ar medījuma gaļu, dalīt porcijās vai vest uz kādu pārstrādes vietu.”
Ieteikumi
• Medību organizēšanu parasti sāk jau trešdienā, apbraukā medību objektu, lai novērtētu, kā pārvietojas un kur uzturas medījamie dzīvnieki
• Drošus šaušanas leņķus ar krāsu var iezīmēt arī uz kokiem
• Aizmirstajiem dokumentiem jādodas pakaļ. Tāpat bez spilgtas krāsas elementiem apģērbā tālāk process notikt nevarēs
• Izmanto WhatsApp lietotni, lai sazinātos medību laikā, informētu par izdarītajiem šāvieniem.
• Vissliktākais, ko var izdarīt, ir ļaut medniekam tūlīt izsekot ievainotu dzīvnieku. Tas ir kategoriski aizliegts!