A brown bear drinks water at the Sainte-Croix zoologic park, in the French eastern city of Rhodes, on July 24, 2013.      AFP PHOTO / JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN
A brown bear drinks water at the Sainte-Croix zoologic park, in the French eastern city of Rhodes, on July 24, 2013. AFP PHOTO / JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN
A brown bear drinks water at the Sainte-Croix zoologic park, in the French eastern city of Rhodes, on July 24, 2013. AFP PHOTO / JEAN-CHRISTOPHE VERHAEGEN

Medību laikā Nītaurē manīts lācis 0

22.08.2013 LETA
LETA/LA.lv

Piektdien, 16.augustā, aptuveni trīs kilometrus no Amatas novada Nītaures kādā pļavā medību laikā mednieks redzējis no meža izbrienam pieaugušu lāci, pastāstīja biedrības “Nītaures Mednieku klubs” valdes loceklis mednieks Dainis Mūrnieks.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Viņš pastāstīja, ka tobrīd jau esot iestājusies krēsla, tomēr medībām vēl bijis labs laiks. Tāpēc Mūrnieks no iepriekšējās medību vietas bija vien nupat ieradies pļavā, kad jau pēc aptuveni piecām minūtēm dzirdējis, ka otrā pļavas pusē no meža izbridis liels zvērs.

“Sākumā domāju, ka tas ir kāds mežakuilis, bet tad paskatījos binoklī un ieraudzīju, kā lācis nemitīgi ar vienu un tad otru ķepu sev kasa degunu,” redzēto atstāstīja Mūrnieks, paskaidrojot, ka lielais dzīvnieks noteikti esot ar degunu “iztramdījis” kādu lapseņu vai meža knišļu pūzni.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Soli pa solim, kasīdams degunu, viņš arvien vairāk virzījās uz manu pusi. Sākumā domāju vēl paņemt mobilo un nofilmēt, jo nekad agrāk nebiju savvaļā “ticies” ar lāci, bet tad sapratu, ka viņš ir tikai kādus 100 metrus no manis, tāpēc labāk tomēr būtu mukt prom,” savās tā brīža pārdomās dalījās Mūrnieks. Viņš atzina, ka medniekam visai veiksmīgi izdevies izlavīties no pļavas un izmukt no “tikšanās”.

Mūrnieks arī pastāstīja, ka, visticamāk, lācis viņu nemaz nav ievērojis, jo nākamajā dienā, kad mednieks devies apskatīt notikuma vietu, tuvākie lāča pēdu nospiedumi bijuši pavisam tuvu tai vietai, kur lielais dzīvnieks pēdējo reizi bija redzēts binoklī. Mednieks atklāja, ka nākamajā dienā zemē uzlūkojis 20 centimetrus platu lāča pēdu nospiedumus, kas šķietami devušies austrumu virzienā.

Līdz šim nav noskaidrots, vai šis pats lācis naktī uz trešdienu Nītaures pagasta Ķēčos izpostījis deviņus bišu stropus, taču šāda iespēja neesot izslēgta. “Bišu stropus izpostīja lācis, bet nezinu, vai tas pats. Ja tas ir tas pats, tad viņš četrās naktīs pārvarējis 15 līdz 20 kilometrus, bet negribētos jau domāt, ka mums te ir divi lāči,” sarunā sprieda Mūrnieks.

Viņš arī atzīmēja, ka šajā vasarā Mālpils pusē mežstrādnieki manījuši lāču mammu ar diviem lāču mazuļiem. Turklāt lāči neesot vienīgie plēsēji apkārtnē. Aizvadītajā naktī Nītaures pagastā nokostas deviņas aitas, kas, visticamāk, esot vilku noplēstas. “Jau labu laiku esam dzirdējuši, kā gaudo vilki, arī mazie kucēni ir redzēti,” piebilda mednieks.
Mežkope Dace Eipure Latvijas Radio atzina, ka lācis pavisam nesen manīts Nītaures apkaimē. “Šķiet, ka pirms trim naktīm [lācis] vienās mājās pamielojies ar bitēm, šonakt atkal tajā pašās mājās pamielojies ar bitēm,” sacīja mežkope.

Lācis Latvijā ir aizsargājams dzīvnieks, atgādināja mežkope, vienlaikus atzīstot, ka lāča klātbūtne satrauc iedzīvotājus. „Cilvēki tomēr iet mežos ogot, sēņot, tūlīt sāksies sēņu sezona. Vietējie cilvēki lasa sēnes un nodod. Viņi diezgan smalki izstaigā visas maliņas. Visai patīkama sajūta nav.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.