Foto-Linda Dombrovska

Medību kalibri. Kopš 1925. gada stabili topā – .270 Win 0

Pasaulē par dažādiem kalibriem izveidojušies konkrēti stereotipi. Kāds Dienvidāfrikas medību pavadonis par pasaulē tik ļoti populāro .270 Win izteicies, ka šis kalibrs ir domāts medniekiem zaļknābjiem. Tādi mednieki atbrauc no pilsētas savā spīdīgajā Toyota Hilux, apbruņojušies ar jaunākajām optiskajām ierīcēm un smalku ieroci .270 Win kalibrā. Protams, tas neko neliecina par pašu kalibru un tā rādītājiem.

Sākums gan nebija tik spožs, kā cerēts. .270 Win (6,9×64 mm) 1923. gadā radīja Winchester Repeating Arms Company, un 1925. gadā to jau piedāvāja plašākam tirgum ar 130 greinu (8,42 gramu) lodi kompānijas aizslēga karabīnei Model 54. Patrona tika veidota, balstoties uz kalibru .30-03, ko radīja 1903. gadā, bet, tā kā šis kalibrs neguva popularitāti, to drīz vien aizstāja ar .30-06.
Lai gan Winchester cerēja, ka kalibrs tirgū veiks apvērsumu, tas sākotnēji palika nepamanīts, visticamāk, tādēļ, ka arī tajā laikā ārkārtīgi populārs bija .30-06 Springfield.

Un tad notika neticamais – amerikāņu rakstnieks un dabas mīļotājs Džeks O’Konors, kurš ilgus gadus rakstīja žurnālam Outdoor Life, kalibru vārda vistiešākajā nozīmē izglāba no aizmirstības. Džeks O’Konors ceļoja pa visu pasauli un ar .270 Win nomedīja ļoti daudz dažādu dzīvnieku. Viņa sieva, kura arī bija kaislīga medniece, izmantoja 7×57 kalibru. O’Konors kalibru lietoja četrdesmit gadus, par saviem sasniegumiem plaši un daudz rakstot. Kopš tā laika aizvien vairāk mednieku izvēlējās .270 Win kā universālu risinājumu Ziemeļamerikā sastopamo medījumu gūšanai.

.270 Win nodrošina to, ka 8,4 gramu lode lido ar apmēram 960 m/s. No paša sākuma tika definēts, ka kalibrs paredzēts lieliem medījumiem, šaujot 370 līdz 910 metru distancē. Līdztekus 8,4 gramu lodei drīz vien ieviesa arī 6,5 gramu (100 greinu) lodi mazo kaitēkļu medīšanai jeb varmintingam, kā arī 9,7 gramu (150 greinu) lodi lielākiem medījumiem – briežiem un aļņiem. Tomēr laika gaitā atklājās .270 Win nepilnības, proti, kalibra lode radīja milzu bojājumus gaļai un ādai lidojuma lielā ātruma dēļ. Mednieki, kas šo kalibru lietoja, secināja, ka tas vispiemērotākais ir atklātās vietās, lai medītu nelielu medījumu. Ja kalibru pavērtē objektīvi, jāatzīst – nelielā 8,42 gramu lodīte, kad bija jāmedī kaut kas lielāks, uzvedās absolūti neadekvāti. Ar lielu lodes ātrumu nepietika, bija vajadzīgs arī svars, lai efektīvi nogalinātu.

Mūsdienās starptautiskā līmenī šaujamieroču ražotāji ražo .270 Win patronas visdažādākajiem vītņstobru ieročiem. Parasti pieejamas patronas ar lodēm no 6,5 līdz 10,4 gramiem, no kurām 8,4 un 9,7 gramu lodes ir vispopulārākās. Tiem, kas lādē paši, ir daudz plašākas iespējas ložu izvēlē, sākot ar 5,8 līdz pat 11,7 gramiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Lasīt citas ziņas

Izmantojot šo kalibru medībās, iesaka ar 5,8 – 7,1 grama lodēm šaut medījumus, kas mazāki par koijotu, 8,4 gramu lodes ieteicams izmantot, lai medītu dzīvniekus, kas nepārsniedz staltbriežu govs izmērus, savukārt 9,1 līdz 10,4 gramu lodes piemērotas staltbriežu buļļu, aļņu un pat lielāku dzīvnieku medībām. Pavisam nesen ir ieviestas šā kalibra lodes tālšaušanas cienītājiem.

Tuvāk aplūkojot ballistiskās tabulas, jāsecina, ka .270 Win rādītāji ir diezgan iespaidīgi. Piemēram, Hornady GMX 8,42 gramu lodes ātrums stobra galā ir 976 m/s, bet enerģija – 3983 džouli. Ja izvēle krīt uz Hornady SST 7,78 gramu lodi, tās ātrums ir 815 m/s, bet enerģija – 2586 džouli, kas saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem ir pārāk maz, lai šo patronu izmantotu lielo dižmedījumu medībās. Savukārt 9,07 gramu Hornady SST lode no stobra izlido ar ātrumu 942 m/s, bet tās enerģija stobra galā ir iespaidīgi 4042 džouli.

Nevar noliegt, ka mūsdienās šis kalibrs visā pasaulē ir ārkārtīgi populārs. Ne tikai ASV, bet arī Lielbritānijā joprojām mednieki izvēlas karabīnes tieši šajā kalibrā. Tomēr pastāv šaubas, vai .270 Win būtu kļuvis tik plaši izmantots, ja par to nebūtu parūpējies Džeks O’Konors. Būs cilvēki, kas iebildīs, bet nebūs melots, sakot, ka .270 Win slavas laiks pagājis, jo 9,7 gramu (150 greinu) .308 Win lodes piedāvā daudz labākus rādītājus.
Vairāk par kalibriem lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.