Medību kalibri. Ar neticami lielu apturošo spēku – 9.3×62 0
Kad min kalibru 9.3×62, pirmās asociācijas ir ar lielu un lēnu lodi, kas drīzāk līdzinās gludstobra brenekam. Tomēr šī kalibra stāsts nemaz nav tik vienkāršs. To pasaulē pazīst arī kā 9.3×62 Mauser vai Oto Boka kalibru. Tas ir universāls kalibrs, kas lielākoties piemērots lielo dzīvnieku medīšanai Āfrikā, Eiropā vai Ziemeļamerikā. To radīja tālajā 1905. gadā Berlīnes ieroču meistars Oto Boks. Sākotnēji lode lidoja ar 720 m/s, tās svars – 286 greini (18,53 grami), efektīvais izmantošanas attālums – 250 metri. Oto Boks šī kalibra patronu pielāgoja Mauser Moder 98 aizslēga karabīnei. Šī kalibra Mauser bija lētāki, uzticami, Āfrikā ātri ieguva popularitāti un tika plaši izmantoti.
Pieejamība
Atsauksmes par šo kalibru ir diezgan labas, par to reti dzirdams kas negatīvs – ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Lode adekvāti dziļi iekļūst medījuma ķermenī. 9.3×62 pilda savu uzdevumu un dara visu, ko no šīs patronas sagaida. Par spīti daudziem modernajiem magnumiem, šis kalibrs joprojām saglabā savu popularitāti pieredzējušu mednieku aprindās.
Mūsdienās šo kalibru piedāvā praktiski visi ASV un arī Eiropas ražotāji. Somu Lapua, kā sortimentā ir maz dažādu kalibru, arī ražo 9.3×62 kalibra munīciju. Pieejama arī dažāda munīcija – sākot ar 15 gramu (232 greini) un beidzot ar iespaidīgu 20 gramu (320 greini) lodēm. Šajā ziņā iespēju ir ļoti daudz.
Šī kalibra patronas nebūs tik pieejamas kā populārāko kalibru patronas, bet nav tā, ka Latvijā šis kalibrs būtu grūti atrodams. Mednieku veikalos šā kalibra patronas pieejamas cenu amplitūdā no 1,60 līdz pat 4,50 eiro. Arī starp ražotājiem ir ko izvēlēties – Norma, CDC, RWS, Geco, Hornady. Ja papēta piedāvājumu Latvijas internetveikalos, tad vislielākā izvēle redzama veikalos Huberts, cenu amplitūda no 1,80 (Hornady Custom, 18,5 grami) līdz 3,70 eiro (RWS Evo, 18,8 grami).
9.3×62 piedāvā kā labu alternatīvu staltbriežu un aļņu medībām, ja kādam gadās aizbraukt uz lāčiem – kalibrs derēs. To raksturo kā efektīvu un noderīgu kalibru dažādiem gadījumiem. Rādītāji RWS munīcijas ražotāja mājas lapā šis kalibrs ir novērtēts pēc dažādiem kritērijiem. Tiek lēsts, ka, šaujot ar RWS Evo 18,8 gramu lodi, minimāli tiek bojāta medījuma gaļa, lodei ir labs apturošais efekts, spēcīgs atsitiens, tā ļoti dziļi iekļūst dzīvnieka ķermenī, visticamāk, izlidos cauri, piedevām vēl nošķels medījuma apmatojumu brīdī, kad lode trāpīs dzīvniekam.
Savukārt, runājot par daudz vieglāko RWS Evolution Green bezsvina munīciju, novērtējums jau ir cits, arī rādītāji ir mazliet atšķirīgi. 11,9 gramu lode rada mazus bojājumus gaļai, atsitiens ir vājš, spēja ieiet ķermenī – vidēja. Šī samērā vieglā bezsvina lodīte radīta mežacūku, dambriežu, Sika briežu un staltbriežu medībām. Mazāk esot piemērota stirnām, aļņiem un lāčiem.
Izvēles iespējas attiecībā uz šo kalibru ir ļoti lielas tieši no munīcijas dažādības viedokļa.
Izvēloties lodes svaru, jārēķinās ar elementāriem fizikas likumiem. Jo smagāku lodi izvēlas, jo lielāks būs atsitiens, jo lēnāk lode lidos, jo lielāks ir lodes kritums tālākās distancēs. Piemēram, Norma Oryx 21,1 grama lodes ātrums stobra galā ir 670 m/s, savukārt 300 metros (ja lode piešauta 100 metros) lodes kritums ir 80,9 cm.
Salīdzinājumam var paņemt vieglo 11,9 gramu RWS Evolution Green lodi, kuras ātrums stobra galā ir 880 m/s, bet kritums 300 metros teju uz pusi mazāks, proti, 43 cm. Interesanti ir salīdzināt šos rādītājus, piemēram, ar daudzu tik augstu novērtēto un it kā Latvijas apstākļiem labāk piemēroto .308 Winchester. Paņemot Lapua Naturalis .308 Win 11 gramu bezsvina lodi, redzam, ka šīs lodes ātrums stobra galā ir 800 m/s, bet kritums 300 metros 54,3 cm, kas ir lielāks nekā 9.3×62 RWS Evolution Green. Vēl viens interesants piemērs salīdzināšanai – RWS Evo .308 Win 11,9 gramu lodes ātrums stobra galā ir 775 m/s, bet kritums 300 metros – 55,9 cm.
Pielietojums
Latvijā varētu būt diezgan plašs, viss gan atkarīgs no munīcijas izvēles. Smagākās lodes noteikti ļoti labi piemērotas dzinējmedībām, kad no munīcijas gaida lielu apturošu spēku, jo dzīvnieks tiek dzīts, tā dzīslās pastiprināti plūst adrenalīns un precīzu trāpījumu tieši dzīvībai svarīgajos orgānos sarežģītos apstākļos ne vienmēr var garantēt. Arī gaides medībās diezgan piemērots kalibrs, ja vien nav plānots šaut ļoti tālās distancēs, jo šis kalibrs nav paredzēts tālšaušanai. Šis caurcaurēm ir medību kalibrs vienam konkrētam mērķim.
Ar smagāku lodi šautuvē veikt daudz šāvienu nebūs diez cik patīkami, var rēķināties ar diezgan lielu atsitienu, bet šis kalibrs nav domāts izklaidēm šautuvē, lai gan, protams, daži regulāri šāvieni mērķī nekad par sliktu nenāk.
Kalibra 9.3×62 plusi un mīnusi
Plusi
– neticami liels apturošais spēks, arī lieliem dzīvniekiem;
– minimāls bojājums gaļai;
– īpaši piemērots dzinējmedībām, šaujot samērā tuvās distancēs, bet derēs arī tālākās distancēs;
– viegli piemeklēt munīciju.
Mīnusi
– smagai lodei liels atsitiens;
– munīcijas izvēle salīdzinājumā ar populāriem kalibriem nav liela;
– munīcija samērā dārga;
– nestrādās tālāk par 200 metriem.
Vairāk par kalibriem lasiet šeit
Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”