“Medības” 2013. gada decembrī 1


“MEDĪBAS” – TROFEJA, KO PELNĪJIS KATRS MEDNIEKS!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Žurnāls, kas domāts ikvienam, kam patīk skaistais un azartiskais vaļasprieks – medības. Žurnāls “Medības” iznāks reizi mēnesī un rakstīs tikai un vienīgi par medībām. Ik mēnesi žurnālā būs sezonas ziņas un aktualitātes, raksti par medībām ārpus Latvijas, ieročiem un aprīkojumu, likumiem un noteikumiem, kā arī medniekstāsti, receptes, joki un anekdotes.

APSKATĪT ŽURNĀLA JAUNĀKO NUMURU

ŽURNĀLA “MEDĪBAS” JAUNĀKAJĀ NUMURĀ

PERSONĪBA. Imants Spāģis varbūt nevar lepoties ar ievērojamiem sasniegumiem izglības, medicīnas vai uzņēmējdarbības jomā, bet viņa dzīves gājums, kas pagājis mednieka zīmē, noteikti ir uzmanības un cieņas vērts. Imantam Spāģim kolektīvs deleģēja mastā uzvilkt kluba Asīte karogu, šogad sākoties dzinējmedību sezonai. Šo godu pieredzējušais mednieks pieņēma ar lielu godu un pienākuma apziņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

MEDNIEKA VIRTUVE. Decembra numurā runājam par medījuma gatavošanas dažādiem aspektiem. Pirmkārt, skatāmies, kā pareizi sadalīt medījumu. Otrkārt, garšu speciālists dod padomus medījuma gatavošanā, bet, treškārt, piedāvājam dažādas, gan vienkāršākas, gan arī izsmalcinātākas receptes.

MEDĪJAM KOPĀ. Mednieku folklora. Meži ir sadalīti kvartālos un katram numuriņš. Mežos notiek medības. Bet, kurš kārtīgs mednieks ies dzīt, vai stāvēs uz masta, piemēram, Nr. 150, nog. 12, ZR? Nē! Mednieks ies uz Zaķīti, Vilkaploku, Āža muguru, un tikai un vienīgi viņš pats zina, kādēļ nereti pat pushektāra lielam krūmājam tāds nosaukums. Taču rezultātā ir radusies savdabīga medību folklora, kas ir neatņemama medību dienas sastāvdaļa un, ko atceras no paaudzes paaudzē. Pat, ja tajā vietā sen vairs nav meža, pat, ja pļavmala aizaugusi, tik un tā, kādreiz garāmejot, tas būs masts ar sen iedotu, bet joprojām dzīvu vārdu.

MEDĪBU SUNS. Notikusi nelaime mežā ar medību suni. Turp netraucas specializētās mašīnas, zibot bākugunīm un skanot sirēnām. Turp arī ārsti nesteidzas. Satraukuma gan netrūkst, un ar visu jātiek galā medniekam pašam vai viņa kolēģiem. Vairumā tādu gadījumu četrkājainais mednieciņš tiek saudzīgi ņemts klēpī un vests uz tuvāko klīniku vai pie zināma veterinārārsta. Diemžēl kā jau tas mēdz būt stresa situācijās, pēkšņi aizmirsušies gan tālruņa numuri, gan arī iemaņas pirmās palīdzības sniegšanā. Numurā apkopota ar informāciju, kur vērsties, ja notikusi nelaime ar suni.

LIKUMI. No 27. līdz 29. septembrim Brašovā (Rumānija) notika augsta līmeņa valstu pārstāvju forums diskusijai par nākotnes izaicinājumiem medību un medību saimniecības kontekstā Eiropas Savienībā. Tajā Latviju pārstāvēja Valsts meža dienesta ģenerāldirektora vietnieks Mārtiņš Līdums.

MEDĪJUMS. Kurš gan, sākoties dzinējmedību sezonai, nesapņo nomedīt lielāko, skaistāko aļņu vai staltbriežu bulli? Jo bullis ir un paliek bullis, pat tad, ja tā ragi nav padevušies, tas ir šķībs, greizs vai nepareizs. Tādēļ lielākoties, kā izskanēja viedoklis kādā seminārā, mūsu zemē gandrīz jebkurš vīriešu dzimtes pārnadzis ir pakļauts nepārtrauktām nāves briesmām, neatkarīgi no vecuma un trofejas kvalitātes. Loģiski būtu, ja nomedī īpatņus ar labākajām un skaistākajām trofejām brīdī, kad dzīvnieks jau sasniedzis savu pilnbriedu un drīz sāksies tā noriets. Tas attiecas ne tikai uz lielākajiem medījamajiem pārnadžiem, bet arī uz stirnāžiem un mežacūkām. Taču šoreiz parunāsim par dižākajiem Latvijas iemītniekiem – alni un staltbriedi.

Reklāma
Reklāma

MUNĪCIJA. Nav jau būtiski, ar kādu ieroci dodas medībās, tomēr, manuprāt, izšaut un trāpīt ar bisi, kas lādēta ar lodēm nemaz nav tik vienkārši. Pirmkārt, jānosaka mērķa attālums. Lai gan noteikumi ļauj šaut ar bisi 50 metru attālumā, tomēr ieteicamā distance ir 35 metri. Šāvienam 50 metru attālumā nepieciešams kā labs ierocis, tā arī kvalitatīvs lādiņš. Sivēni un pētniķi ir salīdzinoši neliels mērķis. Ziemā, kad daudz sniega, tie šķiet lielāki, nekā ir patiesībā. Un ja vēl ātri skrien! Tādēļ, šaujot pa ātri skrienošu pērno sivēnu 40 metru attālumā, jebkura kļūda var būt liktenīga – dzīvnieku var ievainot vai vienkārši var nopūdelēt. Tādēļ viens no galvenajiem uzdevumiem, dodoties medībās, ir pareizas munīcijas izvēle savam ierocim.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.