Publicitātes foto

Mēbeļu āda kalpo ilgi 0

Āda ir silts materiāls, pielāgojas temperatūras maiņām, uz tās viendabīgās virsmas nekrājas putekļi un neieperinās putekļu ērcītes. Turklāt āda nestiepjas, nedilst un ir ļoti izturīga. 


Reklāma
Reklāma

 

Dabiski un daudzkrāsaini

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Mēbeļu ādu mēdz gatavot no daudzu dzīvnieku ādām (pat no krokodilu ādas), tomēr visbiežāk izmanto teļādu vai izturīgāku buļļādu. No apstrādes atkarīga materiāla elastība, smērēšanās iespējas, ārējais izskats un sajūta pieskāriena laikā. Mēbeļu pārvilkšanai paredzēto ādu slīpē un krāso ar anilīna augu valsts krāsām, saglabājot tās faktūru. Insektu kodienu un rētu pēdas uz dzīvnieka ādas nav defekti, jo liecina par ādas dabisko izcelsmi. Augstākās klases ādā šādu pēdu ir mazāk, zemākās klases – vairāk. Atkarībā no ādas apstrādes kvalitātes un biezuma to dala kategorijās un klasēs. Jo ādu mazāk apstrādā, jo tā vairāk saglabā dabisko struktūru un krāsas neviendabīgumu, taču vieglāk smērējas, ārējo apstākļu ietekmē var deformēties un kļūt cieta.

Ādas mēbeles ir lielā krāsu daudzveidībā, tradicionālajiem zemes toņiem (brūns, sarkans un melns) pievienojas sulīgi un pat spilgti toņi, kas iecienīti modernā interjerā. Āda var būt spīdīga, matēta vai samtaina (nubuks), ar vecuma efektu, īpašu faktūru vai pat ar garu spalvu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja pārklājums laika gaitā padilst, to atjauno vai piekrāso, un mēbele turpinās kalpot vēl daudzus gadus. Gludā krāsotā āda ir vairāk apstrādāta ar ķimikālijām un lētāka. Tās virsma lielā platībā ir viendabīgāka, mazāk stiepjas un ir vieglāk tīrāma. Kvalitatīva materiāla virsma neplaisā (plaisāt var tikai krāsas virskārta).

Samtainais nubuks, kas ir porains, taustot ir silts un maigs. Tā virsma ir tonēta, nevis krāsota, tāpēc tas arī grūtāk kopjams. Ļoti moderns dīvānu ietērps ir kažokāda, kas veido oriģinālu interjera akcentu. Kažokādas var būt dabiskajos toņos vai nokrāsotas, imitējot zebras, žirafes, dalmācieša, tīģera vai leoparda ādu. Īpaši efektīva ir garpinkaina āda, piemēram, kazāda.

Dažādu veidu dabiskās ādas cena svārstās no Ls 20 līdz Ls 120 par kvadrātmetru. Slodzes mazāk apdraudētās daļas – mēbeles sānus un aizmuguri – mēdz izgatavot no līdzīgas, tikai zemākas kategorijas ādas, kas var būt pat par 60% lētāka.

 

Mākslīgie materiāli

Mūsdienās arvien vairāk izmanto arī mākslīgās ādas, kam ir zināmas priekšrocības. Alkantara ir mākslīgs, zamšam līdzīgs materiāls, kas speciāli izstrādāts automobiļiem un kuģiem. To iegūst, mikrošķiedras audumu apstrādājot ar sukājamo mašīnu, kas diegus izplūkā plūksnās. Alkantara nepakļaujas mitrumam, traipiem, to grūti samīcīt un viegli iztīrīt.

Dublētajam zamšam zem virsējā slāņa ir kokvilnas pamats, nedublētajam (lētākajam) ir tikai viens slānis, kas ātrāk izstaipās. Mēbeļu zamšāda nedaudz atšķiras no dabiskās zamšādas, taču ir izturīgāka. Pateicoties teflona pārklājumam, to viegli iztīrīt.

“Ekstravagants risinājums ir mēbeles ietērpt košās, sintētiskās kažokādās. Tām ir sava priekšrocība, jo mākslīgās kažokādas ir vieglāk kopjamas par dabiskajām un cena mazāka – no 18 līdz 120 latiem,” iesaka SIA “Šusts” eksperte Anita Belousova. Pasaulē atzīti nevainojamas kvalitātes ādas mēbeļu ražotāji ir itāļi (“Natuzzi”, “Nieri”) un vācieši (“Rolf Benz”, “Hukla”, “Himolla”, “Interlubke”).

Reklāma
Reklāma

 

Tīrīšana

Ikdienas smērēšanos novērš apstrāde ar aizsarglīdzekli – ādas balzamu, taču jāatceras, ka materiāls uzmanīgi jākopj un traipi jāiztīra pēc iespējas ātrāk, vēlams dienas laikā. Kondicionieri un vaski ādai dos tikai spožuma efektu, tie galu galā izžāvēs ādas augšējo slāni. Iegādājoties gaišas ādas mēbeles, jārēķinās, ka uz tām traipi izcelsies vairāk nekā uz tumšām. Vienkāršākais ādas tīrīšanas veids ir silts ūdens un ziepes, izmantojot spēcīgus tīrīšanas līdzekļus mazāk ķīmiski apstrādātām ādām, var tikt bojāta to struktūra. Uzmanīgam jābūt ar tumša nubuka mēbelēm, uz kurām ātri izceļas diluma spīdums. Tās uzmanīgi kopjamas ar īpašu, smilšpapīram līdzīgu materiālu. Labiem ādas tīrīšanas līdzekļiem nebūs ilgstošas un asas smakas, profesionālie līdzekļi arī atjauno ādai nepieciešamo mitrumu un padara to elastīgu.

Ādas mēbeļu kopšanas līdzekļus var iegādāties daudzos veikalos, tiesa, dārgu dīvānu labāk uzticēt tīrīt profesionāļiem, kas izmanto speciālos tīrīšanas līdzekļus bez šķīdinātāja, kas neiznīcina ādas struktūru, var noņemt īpatnējas smakas vai slāpēt ādai raksturīgo skaņu.

Profesionāļi arī tiek galā ar tādiem mēbeļu bojājumiem kā cigarešu apdegumi, caurumi, sarukumi, skrāpējumi, izbalējumi, žuvumi un iestāvējušies traipi. Mēbeli var tīrīt un atjaunot pie klienta vai darbnīcā, tīrīšanas laiks var ilgt no 2 līdz 6 stundām un izmaksāt, sākot no Ls 30 (ādas krēsls, sākot no Ls 12), bet bojāto vietu piekrāsošana ap Ls 50 par kvadrātmetru.

SIA “Aleksandra Pluss” direktors Juris Keišs iesaka: “Vislabāk tūlīt pēc iegādes jaunu ādas dīvānu ar speciālu lupatiņu vai birstīti apstrādāt ar vācu firmas “LCK” ražotajiem līdzekļiem, kas iesūcas ādā un veido tai papildu aizsargslāni. Dabisko ādu apstrādā ar “Kerasoft”, bet mākslīgās ādas audumus ar “Puratex” sērijas līdzekļiem.”

 

Uzziņa

* Ādas mēbeles cena ir atkarīga no izmantotā materiāla daudzuma. Jo vairāk iztērēta āda, tostarp spilveniem, jo dīvāns ir dārgāks. Spilvenu kvalitāti nosaka, apsēžoties un pēc piecelšanās pavērojot, cik ātri pazudīs krokas. Labas kvalitātes spilvenam ātri jāatjaunojas formai.

* Labas ādas mēbeles šuvei jābūt taisnai bez lieliem caurumiem no adatas. Daudziem zināmiem ražotājiem ir izstrādātas īpašas firmas šuves.

l Atjaunojot dīvāna pārklājumu, jāatjauno arī zemādas oderējums – no tā kvalitātes atkarīgs sēdēšanas komforts, mēbeles izskats un kalpošanas ilgums.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.