Foto – Valdis Semjonovs un Timurs Subhankulovs

Mēbeļdrāna un odere 0

Mēbeles izskatu lielā mērā nosaka audums, un laba auduma cena var veidot pusi mēbeles vērtības. Modē ir eleganti, oriģināli un atturīgi audumi, bieži kombinē dažādas krāsas un faktūras. Auduma kalpošanas mūžs atkarīgs no izgatavošanas tehnoloģijas, krāsas noturīguma, šķiedru sastāva, papildu pamatslāņa un apstrādes.

Reklāma
Reklāma

 

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

No tā atkarīgs, cik ātri audums var izstaipīties, nodilt vai pārklāties ar neizmazgājamiem traipiem. Mūsdienās ražotāji cenšas arī, lai audumi neizbalotu, būtu viegli tīrāmi, neburzīgi, ar paaugstinātu izturību un ugunsdrošību, ko nodrošina sastāvā izmantojamās īpašās šķiedras – trevīras. Neredzams teflona pārklājums tās pasargā no mitruma un traipiem. Svarīgi arī, lai audumam būtu patīkami pieskarties, lai tas būtu samtains, gluds un silts.

 

Šenils, žakards, floks

Mīksto mēbeļu audumi var būt dabiski, sintētiski vai mākslīgi. Dabiskajos aptuveni 30 – 40% diegu ir kokvilna, vilna, lins vai džuta. Tie ir ekoloģiski, pret­alerģiski un ar labu gaisa caurlaidību, taču arī dārgi, saraujas, burzās un kalpo ne pārāk ilgu laiku. Sintētiskajos audumos vairākumā ir kaprons, neilons, lavsāns, poliesters un akrils. Tie nedilst, ir vienkārši kopjami, ar noturīgu krāsojumu un nelielu rukšanu, taču arī ar zemu gaisa caurlaidību, turklāt audumos uzkrājas statiskā elektrība. Mākslīgos audumus ražo no diegiem, ko izgatavo no dabiskiem izejmateriāliem rūpnieciskās pārstrādes ceļā. Tie ir gaisu caurlaidīgi, mīksti un spēj uzsūkt mitrumu, tomēr viegli burzās un ir ar mazu nodilumizturību. Labāku audumu izgatavošanai ražotāji parasti kombinē visu trīs veidu diegus.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākā daļa dabiskā šenila sastāvā ir kokvilnas diegi, kam pievienoti sintētiskie. Šenila diegs atgādina spalvainu kāpuru (“chenille” – kāpurs, franču val.), ko veido, ieaužot plūksniņas starp diviem spirālē savītiem diegiem.

 

Kokvilna padara materiālu taustei patīkamu, bet sintētiskie diegi – izturīgu pret dilšanu. Mākslīgā šenila sastāvā ir viskoze, kokvilna un sintētiskie diegi, sintētiskajā – poliestera vai mikropoliestera. Kvalitatīvs šenils neveļas. Cena 5 – 7 lati metrā.

Žakarda audums pieder pie sarežģītiem pinumiem (1801. gadā to izgudroja Žo­zefs Marī Žakārs). Jo resnāki diegi, jo audums blīvāks. Cena no 7 līdz 10 latiem. Mūsdienu gobelēns (brāļi Gobelēni 1662. gadā Parīzē sāka rūpniecisko ražošanu) ir blīvs žakarda audums, kura sastāvā ir dabiskie un sintētiskie diegi. Vienpusējam gobelēnam ir zīmējums no vienas puses, divpusējam – no abām, bet smagajam ir trīs slāņi. Vairāki slāņi ļauj ieekonomēt – pārvelkot mēbeli, audumu tikai apgriež otrādi. Cena Ls 20 – 150 metrā.

Buklētus audumus gatavo no poliestera buklē diegiem, ar speciālu mašīnu veidojot fiksētas cilpiņas. Neaustais tekstils ir floks – nedilstošs, neplīstošs un vienkārši tīrāms materiāls, ko ražo no smalkām neilona vai poliamīdu plūksnām. Teflona floks atgrūž mitrumu un ir antistatisks. Cena 5 – 20 latu. “Par klasisku mīksto dīvānu un krēslu atzveltņu apvilkšanas materiālu uzskata tradicionālo gobelēnu, taču ekonomiska izvēle ir floks, kura zemā cena savienota ar labām īpašībām,” atzīmē SIA “Šusts” eksperte Anita Belousova.

Reklāma
Reklāma

 

Dažādas oderes


Odere mēbeli padara ērtu. Kokvilnas vai vilnas vatelīns (ap Ls 4,49 metrā) ir mīksts, nodilumizturīgs materiāls, kas noder cietāku materiālu pārklāšanai. Biezāka un cietāka ir no kokvilnas un vilnas izgatavotā tūba. Komfortam piemēroto kokosa plātni veido ar lateksu savienota dabiskā šķiedra. Tā ir higiēniska, nepūstoša un gadu desmitiem paliek elastīga. Tradicionāli mīkstajās mēbelēs lieto elastīgos un izturīgos zirga astrus. Tie ir gaisa caurlaidīgi, labi absorbē un iztvaicē mitrumu. Daudzi uzskata, ka astri ir vislabākais dabiskais materiāls matraču pildījumam. Tāpat izcilas ir dabiskās jūraszāles, kuras izmanto kā elastīgo starpslāni.

No sintētiskajiem materiāliem labākais un dārgākais ir latekss, ko iegūst no uzputotas kaučuka koka sulas. Tas ir ideāls dīvānu pildījums, nav alerģisks, un materiāla elastība saglabājas vairāk nekā 15 gadu. Sintaponu (ap Ls 3,15 metrā) ražo no poliestera šķiedras, tas ilgi saglabā mīkstumu, nerada putekļus un neizraisa alerģiju. Vienkāršākā odere ir porolons – mīksts, izturīgs, elastīgs materiāls ar labu gaisa caurlaidību.

 

 

 

 

 

 

 

Padoms

* Mīksto mēbeļu audumu saskaņo ar esošo interjeru vai arī interjera apdari maina pēc mēbeļu parauga. Tā kā mīkstās mēbeles ir nopietns kapitālieguldījums, biežāk tieši pēc to krāsām piemeklē tapetes un aizkarus.

* Audumus ar lielu, greznu zīmējumu nelieto robotām mēbelēm ar lielu nošuvju daudzumu.

* Mēbeļu gala apdarei noder auklas, lentes, dekoratīvās otiņas, saspraudes, naglas un citi materiāli.

* Mēbeļu audumus piedāvā veikali “Grīva”, “MTN”, “Abakhan” u. c.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.