Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Mazumtirgotāju un piegādātāju sadarbība – netaisnīga 4

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Konkurences padome (KP) konstatējusi, ka mazumtirgotāju un piegādātāju ikdienas sadarbībā būtiska problēma ir netaisnīgu un nepamatotu sankciju piemērošana, kas saistīta ar mazumtirgotāju un to piegādātāju nelīdztiesīgām attiecībām.

KP vērtēja sankciju piemērošanu mazumtirgotāju un piegādātāju ikdienas sadarbībā, balstoties uz ie­stādes konstatēto sankciju piemērošanas problemātiku Covid-19 ārkārtējās situācijas laikā. Veicot izpēti, KP pieprasīja informāciju no astoņiem mazumtirgotājiem, analizējot iesniegtos piegādes līgumus, kas noslēgti starp mazumtirgotājiem un piegādātājiem, papildus gūstot informāciju arī no 13 piegādātājiem un piegādātāju asociācijām, kas apvieno lauksaimniecības un pārtikas preču piegādātājus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izpētē iegūtā informācija liecina, ka pastāv vairāki riski, kuri mazumtirgotājiem būtu jāizvērtē, lai to rīcība netiktu pakļauta negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā (NTPAL)noteiktajiem aizliegumiem. Galvenie no tiem ir saistīti ar pircēju un piegādātāju līguma sankciju piemērošanas nenoteiktību akcijas un ārpus akcijas precēm, neprecīza līgumsoda definējumu un vērtējamo pārkāpumu apstākļiem, saziņas iespējām līguma neizpildes gadījumos, kā arī atkārtotu līgumsodu piemērošanu.

Tostarp papildu NTPAL pārkāpuma risks tiek radīts, ja mazumtirgotāji izvēlas sadarboties ar izplatīšanas pakalpojuma sniedzējiem jeb “aģentiem”, kuru līgumi ar piegādātājiem neatbilst NTPAL noteikumiem. KP skatījumā, minētās problēmas ir novēršamas, mazumtirgotājiem ievērojot labticību un godprātību darījumos, kā arī izvirzot skaidrus līgumsoda piemērošanas un apmēra samērīguma izvērtēšanas kritērijus.

Veicot mazumtirgotāju līgumu analīzi, KP secinājusi, ka vairākos mazumtirgotāju un to piegādātāju noslēgtajos līgumos pastāv riski attiecībā uz iepriekš minētajām, tirgus uzraudzības ietvaros konstatētajām problēmām līgumu noteikumos un sankciju piemērošanā.

Visa minētā ietvaros Konkurences padome izstrādājusi rekomendācijas, lai jebkurš pircējs, tostarp mazumtirgotājs, var veikt ar piegādātājiem noslēgto līgumu noteikumu pašnovērtējumu, kas saistīts ar uzraudzības noslēguma ziņojumā konstatētajām problēmām un riskiem. Līdz ar to KP aicina mazumtirgotājus pārskatīt savus līgumus ar piegādātājiem un veikt tajos nepieciešamās izmaiņas, tostarp lai līguma noteikumi būtu nepārprotami, skaidri un izpildāmi abām iesaistītajām pusēm.

Lai gan Konkurences padomes pētījums attiecas uz norisēm kovida pandēmijas laikā, pārtikas piegādātāji veikalu tīkliem, īpaši piena produktu piegādātāji, arī šobrīd ceļ trauksmi par piegādātāju un veikalu tīklu nevienlīdzīgajām attiecībām. Nonācis līdz tam, ka lauksaimnieki klaji draud bloķēt veikalu noliktavas ar lauksaimniecības tehniku un izliet pienu pie tām, Lietuvā šāds process jau sācies. Tādēļ Konkurences padomei nevajadzētu apstāties pie sasniegtā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.