Mazs solis Huawei. Liels lēciens telekomunikāciju nozarei 2
Haralds Teiermanis
“Katrs lielais izrāviens tehnoloģiju jomā mūsu civilizācijas vēsturē bija iespējams tādēļ, ka izdevās uzlabot enerģijas pārvades efektivitāti un datu apmaiņas ātrumu. Mūsdienu izaicinājums – oglekļa piesārņojums, kas rodas pateicoties datu pārneses ātruma sprādzienveidīgam pieaugumam mums jārisina pirms tas kļūst par pasaules problēmu un mums jāspēj piedāvāt risinājumi tuvāko piecu līdz desmit gadu laikā. Tikai paaugstināta energoefektivitāte ir mūsu nākotnes virzības vektors,” tā savā runā, uzstājoties Huawei Win-Win inovāciju nedēļas pasākumā izteicās korporācijas Telekomunikāciju operatoru divīzijas prezidents Raians Dings (Ryan Ding).
Vairākus gadus sekojot tehnoloģiju tendencēm un vērojot to kā attīstās un mainās Huawei man šķiet šī globālā korporācija līdzinās kārtslēcējam olimpietim, kas ikreiz pārvar jaunu augstuma robežu. Gatavojas, trenējas, skaita soļus un tad dodas uzvaru nesoša lēciena virzienā. Katrs šis jaunais sasniegums ir vien daži soļi pašam Huawei, taču ietekme uz industriju un telekomunikāciju operatoriem ikreiz ir pielīdzināma pasaules rekorda labojumam sportā.
Neatkarīgie pētnieki izteikuši prognozi, ka datplūsmas, kuras veido dažādi digitālie pakalpojumi trīskāršosies mūsu desmitgadē no 2020 līdz 2030.gadam. Saskaņā ar šo aplēsi, nemainoties enerģijas pārvaldības efektivitātei telekomunikāciju nozare patērēs 2,3 reižu vairāk energoresursu. Strauji nepieciešams mazināt enerģijas patēriņu, padarot telekomunikāciju risinājumus energoefektīvākus, mazinot “karbona pēdu” – vides ietekmes apjomu, kuru rada nozare.
Jau šodien Huawei palīdz telekomunikāciju operatoriem, kopumā simtiem pakalpojumu sniedzējiem pasaulē, jau 100 valstīs, virzīties uz reāliem zaļiem mērķiem un efektīvu enerģijas pārvaldību. Līdz 2030 gadam informācijas tehnoloģiju un telekomunikāciju industrijai jāsamazina esošais vides ietekmes apjoms par 45 procentiem, lai ievērotu Pasaules valstu un līderu iezīmēto zemeslodes atveseļošanos un īstenotu tā saucamās Parīzes vienošanās.
Digitālās transformācijas izaicinājumi ir nepārprotami. Raians Dings uzsvēra: “Mūsu priekšā ir jauns un līdz šim nebijis izaicinājums – tā kā arvien vairāk nozaru kļūst digitālas un pilnībā pārveidojas kā digitālā vidē pakalpojumu piedāvājošas, pieprasījums pēc ievērojama datu apjoma pieaugs ļoti strauji, kas savukārt nozīmēs vistiešāko un straujāko enerģijas patēriņa pieaugumu. Šajā pat laikā visa zemeslode pieliek pūles, lai mazinātu negatīvo ietekmi uz vidi visās industrijās un IKT jomai nekavējoši jāspēj panāk oglekļa izmešu neitralitātes normatīvus.”
Inovāciju nedēļā Win-Win Huawei pārstāvji iezīmēja virkni IKT jomas attīstības scenāriju. Visi tie ir “zaļie” izaugsmes ceļi un turpina jau agrāk par korporācijas tehnoloģiju moto izvirzīto “vairāk datu, mazāk vatu”, kas paredz energoefektīvāku produktu veidošanu, vienlaikus pieprasot to lielāku datplūsmas un datu apstrādes jaudu.
Lai gan jaunai telekomunikāciju standarts 5G vēl tikai tiek aprobēts un tikai pēdējā gada laikā pasaulē gala lietotāji kā privātajā, tā arī industriālajā sektoros varēja sākt diendienā izmantot 5G priekšrocības, Huawei kā inovatori jau mudina industriju domāt par to kāds tiks izveidots 5.5 standarts un kādiem prasījumiem būtu jāatbilst visam pakalpojumu un ierīču spektram. Uzstājoties Win-Win inovāciju nedēļas laikā, Dāvids Vangs (David Wang), korporācijas IKT jomas izpilddirektors ieskicēja, viņaprāt trīs industrijai kopīgi risināmās tēmas, informācijas un telekomunikāciju sektroa “zaļajā” zonā.
Visiem IKT spēlētājiem, pēc Vanga domām jāsāk aktīvāk sadarboties, lai iezīmētu jaunā standarta robežas, tā attīstības gaitas “ceļa karti”. Un trešām kārtām – visiem un katram no IKT jomā strādājošajiem daudz vairāk jāiegulda enerģija reklamējot digitālās transformācijas un zaļās IKT veiksmes stāstus.
Huawei zaļās filosofijas praktiskā ieviešana arī risinās trijos virzienos – zaļi telekomunikāciju bāzes punkti, zaļi mobilie tīkli, zaļa šo divu jomu jēgpilna pārvaldība. Huawei jau izstrādājis virkni risinājumu un industrijai jaunu materiālu pielietojumu, lai liela daļa no telekomunikāciju bāzes punktu un bāzes staciju aparatūras tiktu iznesta ārpus slēgtas vides, kur tai nepieciešama papildus piespiedu dzese.
Bāzes staciju aprīkojums, pateicoties jaunajiem materiāliem kļuvis mazāks taču jaunizmantotie materiāli un tehnoloģijas, ļauj tiem būt vieglākiem un jau šodien patērēt mazāk enerģijas. Arī strāvas barošanas avoti un pieslēgumi, kuriem bija tendence vadīt siltumu, iznesti ārpus bāzes punktiem un veidoti no materiāliem, kuri mazāk pārvada siltumu pie paaugstinātas slodzes.
Otrais – Huawei vienkāršotais tīkla arhitektūras modelis paredz iespējas ātrākai datu plūsmai un pilnībā paredzēts tikai optisko tīklu augstai datplūsmu caurlaidībai. Trešā – telekomunikāciju operatoriem sevišķi būtiskā ir iespēja ar ērtiem tīkla pārvaldības programmrisinājumiem optimāli konfigurēt tīklu un tā enerģijas patēriņu.
Jau iepriekš pieminētā operatoru pieredze simts pasaules valstīs nav tikai skaista “mārketinga statistika”. Huawei iesaiste Spānijas telekomunikāciju operatora tīkla optimizācijā ļāvusi sasniegt enerģijas efektivitātes pieaugumu 81% apmērā un veikt tiešu enerģijas izmaksu ietaupījumu par 29% jau šobrīd. Telekomunikāciju uzņēmums Turcijā, izmantojot Huawei inovatīvos rīkus spēj ietaupīt līdz pat 19 000 kilovatstundu enerģijas – ne tikai mazinot savu “elektrības rēķinu”, bet arī radot mazāku noslodzi elektriskajam tīklam un saudzējot resursus, kas nepieciešami lai radītu elektroenerģiju..
Ik gadu Hauawei apliecina savu mērķi ne tikai būt par industrijas inovatoru, jaudīgāko telekomunikāciju aparatūras ražotāju un jauno kadru izglītotāju – Huawei patiesais mērķis ir rūpēties par zemeslodes “zaļo labklājību” jo tieši no šī koncerna tirgū nonāk visvairāk praktisku risinājumu, kas palīdz saudzēt vidi, palīdz nodrošināt visas planētas ilgtspējas stundas.