Mazs, bet drosmīgs miesassargs – čivava. Kā sadzīvot ar valdonīgo raksturiņu 0
Grāmatvede Laila Pole un viņas mīlulis piecgadīgais čivava Drago (pilnā vārdā Drago Dream) ir nešķirams tandēms. Jēkabpils privātmājā, kur dzīvo Laila, vīrs Zigis un viņu trīs meitas, mazais Drago ir pamanījies kļūt par galveno noteicēju. Jau kopš mazotnes viņš ir lepnuma iemiesojums. Ja kādam gadās par viņu pasmieties, Drago var saglabāt aizvainojumu pat vairākas dienas. Tik tiešām – par spīti mazajam augumam, čivavas ir ar diezgan spēcīgu un valdonīgu raksturu.
Ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā nu jau visnotaļ populārie čivavas ir godājami par mazākajiem šķirnes suņiem. Vēsturiski pirmie čivavām līdzīgie sunīši manīti samērā sen, pirms vairāk nekā trīs tūkstošiem gadu. Bet 19. gs. vidū enerģiskie drosminieki tika nodēvēti Meksikas provinces (Chihuahua) vārdā. Eiropā pirmais čivavas suņu metiens datēts ar 1934. gadu.
Lailas ģimene vienmēr ir mīlējusi dzīvniekus. Bet čivavas šķirnei pirms pieciem gadiem priekšroka tika dota mazā auguma un vieglās kopšanas dēļ. “Braucām ar jaunāko meitu skatīt mājas mīluli uz Lielvārdi. Bijām plānojušas ņemt suņu meiteni, bet Drago bija vienīgais no visiem, kurš drošsirdīgi nāca pie mums, ziņkārīgi apošņāja un sāka spēlēties. Sanāk, ka viņš pats mūs izvēlējās. Jau pirmajā naktī gulēja kopā ar mums gultā. Jā, Drago mūsu ģimenē ir īpaša loma. Sava aristokrātiskā rakstura dēļ mūs, ģimenes locekļus, viņš iemīlēja pakāpeniski,” stāsta saimniece.
Čivavas šķirnes suņi ļoti pieķeras saviem saimniekiem (arī teritorijai), aizstāv un protestē, ja kāds cits uzdrošinās tuvoties. To apstiprina arī Laila: “Jā, Drago ir ļoti greizsirdīgs. Neviens nevar man tuvoties, izņemot vīru. Pat tad, kad ar mani komunicē meitas, viņš to uztver ar skepsi. Arī svešus bērnus Drago nemīl, īpaši tādus, kuri grib viņu paņurcīt. Nekad nepieļaus, ka svešs cilvēks ņems viņu rokās, kur nu vēl bērns. Uzticas tikai savējiem un pašaizliedzīgi tos sargā, svešiniekus apberot ar skaļām rejām.” Interesanti: ir novērots, ka čivavas labprāt draudzējas ar suņiem, kas daudz lielāki par pašiem. Arī Drago kaimiņos tāds mīt. Ja pret čivavu no citu dzīvnieku puses netiek izrādīta agresija, viņš ir gatavs draudzīgi komunicēt.
Drago ļoti patīk uzturēties mājas pagalmā, kur Laila bieži vingro: “Atliek man tikai pateikt “iesim vingrot!”, kā Drago no laimes rej, skrien apļiem pa māju un ir priecīgs, ka ies ar mani ārā. Kamēr es vingroju, viņš sargā teritoriju, rej uz garāmgājējiem vai arī sēž uz sedziņas un pacietīgi gaida mani.” Čivavas ļoti izbauda saules starus, mīl karstas vasaras. Arī ziemā Drago mīļākās guļvietas ir pie cepeškrāsns un veļas žāvētāja, no kurienes nāk liels karstums. Darba dienās, kad visi ir savās gaitās, Drago mierīgi guļ. Ar ceļošanu gan ir mazliet sarežģītāk, turpina Laila: “Patīk bieži ceļot. Bet apzināmies atbildību, tāpēc vienmēr izplānojam tā, lai kāds paliek mājās kopā ar Drago.”
Veselības ziņā čivavas šķirnei mēdz būt vairāki iedzimti traucējumi, bet Drago ir nācies saskarties ar kādu citu problēmu, stāsta Laila: “Bija nosprostojušies anālie dziedzeri, kurus vajadzēja tīrīt pie veterinār-ārsta. Drago tas bija liels pārdzīvojums, vēl ilgi pēc tam bija uz mums dusmīgs.” Protams, nevajadzētu aizmirst arī par regulāru ķemmēšanu, acu un zobu pārbaudīšanu, nagu apgriešanu. Drago šīs procedūras ļoti necieš.
Ne mazāk svarīgs ir sabalansēts uzturs. Drago saimniece gan godīgi atzīst: “Mēs mūsu mīluli esam izlutinājuši. Zinām, ka to nedrīkst, bet nereti cienājam gan ar saldumiem, gan dārzeņiem, gaļu un augļiem. Drago ēd visu to pašu, ko mēs. Ēd arī speciālo suņu sauso barību, bet tikai tādu, kas domāta lieliem suņiem.”
Uzziņa
Izcelsmes valsts – Meksika, šķirne oficiāli atzīta 1904. gadā Amerikā
Čivavas suņu svars – līdz 3 kg, augums skaustā – līdz 23 cm
Ar spēcīgu kaulu uzbūvi, platām ausīm un lielām, apaļām acīm Ir gan īsspalvaini, gan garspalvaini; pieejami dažādās krāsās
Ar spilgtu personību, temperamentīgi, aktīvi, drosmīgi; mīl un aizstāv sev tuvos
Mēdz būt neiecietīgi, tāpēc vienatnē ar maziem bērniem labāk neatstāt
Čivavas ir ilgdzīvotāji, dzīvo līdz pat 15–18 gadiem
Cena atkarībā no ciltsrakstiem vidēji 1000 eiro