Mazpazīstamas ziemcietes – gilēnija un sisirinhija 0
Stādu dienās nopirku interesantas puķes – gilēniju un sisirinhiju. Vai tām vajadzīga īpaša kopšana? ILZE JELGAVAS NOVADĀ
Aug vieglā noēnojumā
Trīslapiņu gilēnija (Gillenia trifoliata) savvaļā sastopama ASV austrumu daļas mežos. Stādaudzētavas Eži saimniece Ilona Kokta iesaka dārzā šo graciozo rožu dzimtas augu stādīt auglīgā, nedaudz mitrā augsnē, nelielā noēnojumā. Mūsu klimatiskajos apstākļos labi ziemo bez piesegšanas. Trīslapiņu gilēnija veido 50–80 cm augstu, kompaktu krūmu. Ziediņi, kaut nelieli, piesaista uzmanību jau no tālienes – tie ir balti, nokareni, attīstās tievo, bet spēcīgo, koksnaino dzinumu galos. Zied jūnijā, jūlijā. Rudenī zaļais lapojums krāsojas bronzas krāsā. Dārzā gilēnija ļoti labi sader ar ziemcietēm, kas zied košiem ziediem, piemēram, veronikām, bitenēm, astilbēm. Var izmantot arī kā grieztos ziedus. Amerikas indiāņi trīslapiņu gilēniju izmantojuši kā iedarbīgu, tonizējošu ārstniecības līdzekli. Mūsdienās gilēniju izmanto kompresēm, ko liek uz bišu dzēlumiem un pietūkumiem.
Maza, bet izturīga
Sisirinhija (Sisyrinchium angustifolium) ir maza, izturīga, daudzgadīga puķīte, ap 15 cm augsta, izmantojama kā zemsedzes augs, var stādīt arī dobes malās. Cēlusies Ziemeļamerikā. Pieder īrisu dzimtai. Ziedi nelieli, zvaigžņveida, zili ar dzeltenu vidu, zied no maija līdz jūnijam. Audzē pietiekami mitrā, labi drenētā augsnē, pilnā saulē. Ceru ieteicams sadalīt un pārstādīt ik pēc 2–3 gadiem. Ziedi piemēroti likšanai vāzē.