Foto – Ģirts Zvirbulis

Jukas Mazozolos: iedzīvotāji iebilst pret pagastu pārvalžu apvienošanu 6

Neskatoties uz iedzīvotāju iebildumiem, Ogres novada dome joprojām turpina uzstāt uz Maz­ozolu un Taurupes pagasta pārvalžu apvienošanu. Pēc pašvaldības aplēsēm, tas ļaus ietaupīt aptuveni 14 000 eiro. Taču Mazozolu iedzīvotāji uzskata, ka ne visu var izlemt, sausi sarēķinot izdevumus un ieņēmumus, un vērsušies pēc palīdzības Vides un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Reklāma
Reklāma
“Šobrīd runa ir par dienām, varbūt dažām nedēļām…” Didzis Šmits aicina latviešiem “ieslēgt” izdzīvošanas instinktu 2
Kokteilis
10 iemesli, kāpēc Ūdensvīrs ir visbrīnišķīgākā zodiaka zīme
Kokteilis
Lingvistikas ekspertiem izdevies atšķetināt pēdējos Jāņa Timmas balss ziņā izteiktos vārdus, kas bija fiksēti domofona kamerā
Lasīt citas ziņas

Jukas Mazozolos sākās 2012. gada nogalē, kad atlūgumu iesniedza toreizējais pagasta pārvaldes vadītājs Andrejs Ikaunieks. Viņa vietā par Mazozolu pagasta pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītāju tika apstiprināts blakus esošā Taurupes novada pagastvecis Jānis Stafeckis. Novada dome mazozoliešiem sākotnēji esot solījusi, ka tas esot tikai uz laiku – tikšot izsludināts konkurss par jaunu pārvaldes vadītāju. Taču pēc dažiem mēnešiem (2013. gada 15. oktobrī) dome paziņoja par plāniem apvienot Maz­ozolu un Taurupes pagasta pārvaldes.

Ekonomiski un loģiski


Pēc Ogres novada domes priekšsēdētāja Edvīna Bartkeviča domām, pārvalžu apvienošana ir tikai loģisks un ekonomiski pamatots solis, jo pagastu saimniecība jau kļuvusi kopīga. “Pēdējo četru gadu laikā pagastiem jau izveidojušās kopīgas struktūras, piemēram, kopīgs sociālais dienests. Mazozolu skolu, kurā mācās tikai 28 bērni, nevis slēdzām, bet pārveidojām par Taurupes vidusskolas filiāli. Šobrīd aptuveni 40% pagasta budžeta veido administrācijas izdevumi, un tas nav īsti normāli,” atsaucoties uz pašvaldības veikto auditu, stāsta Bartkevičs. Pēc Ogres novada domes aprēķiniem, apvienošana ļautu ieekonomēt ap 14 000 eiro gadā, kas lauku pagastiem esot liela summa. Turklāt pēc apvienošanas maz­ozoliešiem nebūšot jābrauc kārtot savas darīšanas uz Taurupi, jo publisko pakalpojumu (piemēram, izziņu un pabalstu saņemšana, iesniegumu iesniegšana utt.) nodrošināšanai Mazozolu pagasta Līčupē plānots izveidot klientu apkalpošanas centru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušā gada nogalē novada domes priekšsēdētājs Bartkevičs un citi deputāti vairākkārt tikušies ar Mazozolu iedzīvotājiem, skaidrojot viņiem apvienošanās labumus, bet rezultāts bija pilnīgi pretējs cerētajam – uzzinot par pašvaldības plāniem, mazozolieši iesniedza Ogres novada domei 130 cilvēku parakstītu vēstuli, kurā pieprasīja saglabāt Mazozolu pagasta pārvaldi, izsludināt konkursu uz vadītāja vietu un atcelt domes lēmumprojektu par apvienošanu. Kādā no šīm tikšanās reizēm vienai no pašvaldības pozīcijas deputātēm izsprukusi mazozoliešiem veltīta frāze, ka ar “tām histēriskajām tantēm” dialogs neesot iespējams.

Neskatoties uz iedzīvotāju iebildumiem, pērn 21. novembrī Ogres novada dome pieņēma lēmumu ar 2014. gada 1. janvāri apvienot Taurupes un Mazozolu pagastu pārvaldes. Pie reizes pašvaldība akceptēja arī jaunās struktūrvienības nolikumu un štatu sarakstu.

Grib savu cilvēku


Taču dumpīgie mazozolieši nav metuši plinti krūmos. Ināra Kupe un Dzintra Urbanoviča, kuras apbraukājušas visu pagastu un savākušas ap 400 vietējo iedzīvotāju parakstus pret pagasta pārvalžu apvienošanu. Tos plānots iesniegt Vides un reģionālās attīstības ministrijai. “Mums ir nepieciešams savs cilvēks novada domē – tāds, kurš mūs pazīst un kuru mēs pazīstam un kuram uzticamies. Tāds, kuram var jebkurā laikā piezvanīt, izstāstīt savu bēdu un kurš nebaidīsies mūs aizstāvēt pie domes deputātiem,” stāsta Ināra. Savukārt Dzintra piebilst, ka visu nevar rēķināt tikai no finansiālā ieguvuma: “Ja jau tā runājam, tad varbūt mums vēl izdevīgāk likvidēt Ogres novada domi un pievienoties Rīgai? Vai atlaist valdību un ļaut, lai Brisele lemj mūsu vietā?” Sarunas laikā abas kundzes vairākkārt uzsver, ka viņas rīkojas pēc savas iniciatīvas, nevis bijušās pagasta pārvaldes uzkūdītas.

Vietējo iedzīvotāju pusē nostājušies arī Ogres novada domes opozīcijas deputāti. Piemēram, Egils Helmanis (Nacionālā apvienība) uzskata, ka Bartkeviča argumenti par taupību neiztur nekādu kritiku: “Tā vietā, lai auditētu un reorganizētu mazos pagastus dažu tūkstošu eiro dēļ, domei vajadzētu pašai sev veikt nopietnu auditu un izvērtēt nepārdomātos tēriņus. Tad izdosies ietaupīt pat vairākus simtus tūkstošu eiro.”

Reklāma
Reklāma

Savukārt Bartkevičs uzskata, ka opozīcijas deputāti savu politisko ambīciju dēļ maldina un tracina Mazozolu iedzīvotājus. Taču, par spīti savāktajiem 400 parakstiem, viņš nedomā atteikties no 21. novembra lēmuma par pagastu pārvalžu apvienošanu. “Ja jau Mazozoliem ir tik grūti šajā piespiedu laulībā ar pārējo Ogres novadu, tad varbūt viņiem jārīko referendums, jāatdalās un jācīnās par sevi kā neatkarīgam novadam,” piedāvāja Bartkevičs.

Pagaidām gan novada domes lēmums par apvienošanu nav stājies spēkā, jo tam nepieciešams VARAM akcepts. Ministrija jau esot iepazinusies ar situāciju un uzskata, ka pašvaldībai jāturpina dialogs ar Mazozolu pagasta iedzīvotājiem. Ministra akcepts apvienošanai tiks dots tikai pēc tam, kad būs panākta vienošanās ar iedzīvotājiem.

Tādēļ Ogres novada pašvaldība plāno 28. februārī organizēt kopīgu tikšanos, kur piedalītos novada vadība, pozīcijas un opozīcijas deputāti kā Mazozolu pagasta iedzīvotāju un VARAM pārstāvji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.