Foto – Shutterstock

Mazos uzņēmumus šogad skars būtiskas nodokļu izmaiņas 1

Vairākas būtiskas izmaiņas šogad skar arī mikrouzņēmumu nodokļa maksātājus.  Fiziskā vai juridiskā persona, kura ir personālsabiedrības biedrs, turpmāk nevarēs būt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja. Šī norma stāsies spēkā 2014. gada 1. jūlijā, paredzot pārejas periodu, kurā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam, kas ir personālsabiedrības biedrs, atļauts izstāties no personālsabiedrības. Laika posmā, kamēr mikrouzņēmums vēl ir personālsabiedrības biedrs, uz mikrouzņēmumu attiecināmo personālsabiedrības peļņas daļu apliek ar mikrouzņēmumu nodokli, piemērojot likumā noteikto papildlikmi 20% apmērā.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Persona, kas ir reģistrēta mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusā, vienlaikus par ienākumiem no saimnieciskās darbības nevar maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli vai patentmaksu. Tas nebūs attiecināms uz mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, kuri gūst pasīvās saimnieciskās darbības ienākumu (piemēram, izīrē nekustamo īpašumu) un piemēro šim ienākumam likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11. panta divpadsmito daļu.

Aizdevums un avanss

Ja mikrouzņēmums darbiniekam ir izsniedzis aizdevumu, kas uzskatāms par ienākumam pielīdzināmu aizdevumu, tas neietilpst mikrouzņēmuma darbinieka ienākumā un ir apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Ja kopējais mikrouzņēmuma izsniegtais aizdevumu apmērs vienai privātpersonai pārsniedz 15 000 eiro, mikrouzņēmums likumā noteiktajā kārtībā sniedz Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par noslēgtajiem aizdevuma līgumiem ar šo privātpersonu un kopējo aizdevumu summu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz mikrouzņēmuma darbinieka vai īpašnieka ienākumu no mikrouzņēmuma attiecina arī izsniegto skaidras vai bezskaidras naudas avansu mikrouzņēmuma darbiniekam vai īpašniekam, ja par to vai tā daļu nav veikts norēķins 90 dienu laikā pēc komandējuma vai darba brauciena beigām, bet pārējos gadījumos – 90 dienu laikā no skaidras vai bezskaidras naudas avansa izsniegšanas dienas. 90 dienu periodu skaita ar nākamo dienu pēc komandējuma vai darba brauciena beigām vai pēc skaidras vai bezskaidras naudas avansa izsniegšanas dienas.

Šos noteikumus nepiemēro, ja kopējā izsniegto skaidras vai bezskaidras naudas avansu atlikusī summa, kas ir avansa saņēmēja rīcībā, nepārsniedz valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēru (2014. gadā – 320 eiro). Arī šo normu piemēros no 1. jūlija.

Cita kārtība

Mikrouzņēmuma darbinieks no šā gada 1. janvāra vairs neiesniedz darba devējam – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam – algas nodokļa grāmatiņu, jo informācija par periodu, kurā persona ir mikrouzņēmuma darbinieks, tiek elektroniski fiksēta Valsts ieņēmumu dienesta informācijas sistēmā.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ne vēlāk kā mēnesi pirms taksācijas perioda beigām rakstiski jābrīdina mikrouzņēmuma darbinieks, ka ar nākamo taksācijas periodu darba devējs pirms algotā darba ienākuma izmaksāšanas ieturēs no tā algas nodokli likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteiktajā kārtībā un veiks valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” darba ņēmējam un darba devējam noteiktajā kārtībā, ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs:

1) paredz, ka taksācijas periodā neizpildīs kādu no obligātajiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja nosacījumiem;

2) ar nākamo taksācijas periodu zaudēs šā nodokļa maksātāja statusu cita iemesla dēļ.

Kad jāmaksā un kad – ne?

Likumā paredzēts, ka mikrouzņēmumam ir tiesības nepiemērot mikrouzņēmumu nodokļa papildlikmes uzņēmuma stabilas attīstības gadījumā, ja:

Reklāma
Reklāma

1) darbinieku skaits taksācijas gadā ir lielāks par pieciem un darbinieku skaits taksācijas gadā salīdzinājumā ar pirmstaksācijas gadu un pirmstaksācijas gadā salīdzinājumā ar gadu, kas ir pirms pirmstaksācijas gada, pieaudzis par vienu vai diviem darbiniekiem;

2) mikrouzņēmuma taksācijas gada apgrozījums pieaudzis salīdzinājumā ar pirmstaksācijas gada apgrozījumu vai tā gada apgrozījumu, kas ir pirms pirmstaksācijas gada, taču šis pieaugums nepārsniedz 30%.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ne vēlāk kā 15 dienu laikā no deklarācijas par taksācijas gada ceturto ceturksni iesniegšanas dienas jāiemaksā budžetā mikrouzņēmumu nodoklis 50 eiro apmērā, ja taksācijas periodā (kalendāra gadā) mikrouzņēmumam nav bijis apgrozījuma vai aprēķinātā mikrouzņēmumu nodokļa summa nepārsniedz 50 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.