Foto: drbillywilbanks

Mazo draugu mājas – ienesam dārzā dzīvību 0

Parasti, lai dārzu padarītu omulīgāku un krāšņāku, domājam par jauniem stādījumiem un atpūtas vietas ierīkošanu, bet ir kāds veids, kā to atdzīvināt jau tagad, pavasarī – ierīkojot mājas spārnotajiem draugiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Būrīšus var izvēlēties pēc savas patikšanas, arī tādus, kas dārzu padarīs interesantāku un košāku. Galvenais, lai būrīši būtu piemēroti putniņiem un tie tajos patiešām iemitinātos. Tāpēc jāņem vērā vairākas, svarīgas lietas.

Būrīša izmērs – katrai putnu sugai tas atšķiras.

CITI ŠOBRĪD LASA

Būrīša veids un konstrukcija – sīko dobumperētāju putni: mušķērāji, zīlītes jauno ligzdu būvē virs vecās, to netīrot. Tāpēc būrīši šiem putniņiem jāiegādājas vai jātaisa ar atveramu jumtiņu vai sienu, lai to varētu iztīrīt.

Ja pērk – nopirkt var ne tikai parastus, nekrāsotus, bet arī spilgtos toņos krāsotus būrus ar dažādām kustīgām detaļām. Tomēr jāņem vērā, ka kustīgi elementi putnus var atbaidīt. Arī pārāk koši būrīši putniem var nepatikt, labāk izvēlēties būrīšus, kas krāsoti dabiskajām koku nokrāsām tuvos toņos. Ja tomēr gribas kādu košāku akcentu dārzā, var izvietot vairākus būrīšus: dabiskos toņos – putnu mājām, košos – dekoram.

Ja meistaro paši – darina no neēvelētiem dēļiem (tas tāpēc, lai mazie putnēni varētu izkļūt no būrīša), bet visas salaidumvietas sastiprina akurāti, tā, lai putni nesavainotos pret naglām vai skabargām. Vēlami sausi dēļi, lai vēlāk būrim neveidotos šķirbas. Jumtu pārklāj ar ruberoīdu vai skārdu – tad būris kalpos ilgāk. Skrejai jābūt pietiekami lielai, bet tās formai (trīsstūra, ieapaļa vai četrstūra) nav īpašas nozīmes.

Kur, kā un kad novietot – nupat ir pēdējais laiks izvietot putnu būrīšus dārzā. Jāņem vērā, ka būrīšus nevar likt tuvu citu pie cita, citādi putni tajos neligzdos. Mazāk izvēlīgi un sabiedriskāki ir tikai kovārņi, svīres un strazdi. Dobumperētājiem vajadzīgais attālums ir 50 metru.

Svarīgi zināt arī augstumu – ieteicamais 1,5–4 m, ar skreju no austrumiem līdz rietumiem. Būrīti kokā var stiprināt vai nu ar naglām, vai arī iekārt zaros ar stieplēm. Ja naglo ar naglām, aptuveni 1,5 cm no naglas galvas atstāj laukā, jo koks, augot resnumā, naglu ievelk, līdz ar to var pārplīst būra aizmugurējā siena.

Vai jātīra?
Mājas strazds ligzdu iztīra pats, bet sīkie dobumperētāji ir slinkāki. Ja būrīti neiztīra, pēc pāris gadiem būs jātaisa jauns. Vislabāk būri tīrīt vasaras beigās vai rudenī, jo veco ligzdojumu materiālos ātri mēdz savairoties blusas un citi parazītkukaiņi. Šim nolūkam saturu vienkārši izkasa ar zariņu un saremontē bojātās būra vietas. Vēlams to pārbaudīt arī pavasarī, jo būrīti nereti ziemā izmanto zīlītes.

Reklāma
Reklāma

Kā pasargāt no iebrucējiem
Visbiežākais postītājs dārzā ir kaķis, bet, ja māja tuvu mežam, tā var būt arī cauna. Lai dzīvnieki nevarētu putnēnus izķeksēt no būrīša, tā iekšpusē zem skrejas jāpiesit koka klucītis. Savukārt jumtiņš jāveido tā, lai to nebūtu iespējams atvērt vai noraut.

Foto: drbillywilbanks
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.