“Ar šķirošanu vien vairs pasauli no mēsliem neglābsim.” Kā Anitra Tooma cenšas mazināt atkritumu kalnus 16
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
“Ar atkritumu šķirošanu vien vairs pasauli no mēsliem neglābsim. Vienīgais veids, kā atbrīvoties no atkritumu kalniem, ir – tos neradīt,” saimniekošanas un iepirkšanās stilu aicina mainīt zaļā dzīvesveida popularizētāja Anitra Tooma.
Anitra, protams, šķiro un citus mudina šķirot atkritumus, taču cenšas, lai liekā būtu pēc iespējas mazāk.
Izēšana kā tradīcija
Ģimenē ieviesta laba tradīcija – gada beigās pārskatīt esošos krājumus. Protams, tas nenozīmē izēst pagrabu, bet apskatīt, kas atrodas produktu plauktos. Dažādi putraimi, konservi, kuriem arī glabāšanas termiņš nav bezgalīgs.
Svarīgi arī plānot ēdienkarti vairākām dienām, jo sevišķi, ja gatavo maltītes ģimenei. Tas pasargās gan no liekiem tēriņiem, gan pārtikas izmešanas.
Labs ir labs
Apģērbam Anitra izvēlas kvalitatīvus, pēc iespējas dabiskākus materiālus, kuru sastāvā ir ne vairāk kā 20% sintētikas. Kad apģērba gabali sarāvušies vai izstiepušies (biežāk dāmu garderobē tie mēdz sarauties), tiem būs viegli atrast jaunus saimniekus.
No sastāvā laba, mīksta materiāla iegādātos Tkreklus un blūzes var nolietot līdz pēdējai driskiņai. Piemēram, lielākos gabalus izmantojot kā dvieļus. Vēl pēc tam kā grīdas vai putekļu lupatas. Arī mazie gabaliņi nav prom metami – no tiem sanāk izcili mīkstas aukliņas. Īsts atradums augu piesiešanai dārzā.
Taču arī “otro roku” veikalos ir vērts iegriezties. Turp vairs Anitra nedodas pēc apģērba, bet pēc izejvielām saviem rokdarbiem. Tur var atrast, piemēram, kašmira džemperus. Kad šie izcili siltie apģērba gabali noveļas, tie valkāšanai kļūst neglīti. Taču tos var sagriezt strēmelēs un uzadīt cepures. Lenšu savienojumu galiņus pat nevajag slēpt – tie izskatās gana amizanti.
Sīkumi nav nieks
Uz veikalu Anitra dodas ar saviem tīkliņiem un iepirkumu maisiņiem, trauciņiem. Anitra dzīvo Babītē un, aptaujājot vietējo veikalu pārdevējas, diemžēl atklājusi, ka šādi rīkojas tikai viņa viena.
Viņa dodas uz veikaliem, kur var iegādāties salātus savā kārbiņā, nevis pirkt jau safasētus ražotāja tarā.
Arī desu vai sieru zaļāk ir pirkt pa gabalam un sagriezt mājās, nevis iegādāties šķēlītēs sagriezto un safasētu iepakojumos, par kuriem vēlāk nevar pat saprast, kurā konteinerā likt.
Augļu un dārzeņu iegādei labi noderēs pašu šūti maisņi no vecajiem aizkariem. Viņa pati nopirkusi vienu gabalu lietoto preču veikalā un sašuvusi maisiņus gan sev, gan tuviniekiem. Tā pat varētu būt laba dāvana svētkos.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu