Puse no mazajiem un vidējiem uzņēmumiem piecās lielākajās Eiropas ekonomikās uztraucas par savu spēju pārdzīvot Covid-19 krīzi.
Puse no mazajiem un vidējiem uzņēmumiem piecās lielākajās Eiropas ekonomikās uztraucas par savu spēju pārdzīvot Covid-19 krīzi.
Foto: Syda Productions/SHUTTERSTOCK

Covid -19 dēļ mazie un vidējie uzņēmumi apdraudēti 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

Vadības konsultāciju uzņēmuma “McKinsey” veiktais pētījums par Eiropas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) atklāj, ka puse no tiem bažījas par savu spēju pārdzīvot Covid-19 krīzi.

Ņemot vērā, ka šāda veida uzņēmumi veido pusi no ES iekšējā kopprodukta un tajos strādā divas trešdaļas nodarbināto, tas ir nopietns drauds.
CITI ŠOBRĪD LASA

Šī gada augustā veiktais pētījums aptvēra vairāk nekā 2200 uzņēmumu piecās lielākajās Eiropas ekonomikās – Francijā, Vācijā, Itālijā, Spānijā un Lielbritānijā.

70% aptaujāto uzņēmumu atzinuši, ka ieņēmumi Covid-19 krīzes laika dēļ ir samazinājušies. 20% uzņēmumu satraucas par savu spēju veikt nepieciešamos kredīta maksājumus (Spānijā – 30%) un pieļauj iespēju, ka nāksies atlaist darbiniekus – arī šajā jomā Spānija ir vispesimistiskākā ar 38% aptaujāto.

Vairāk nekā puse uzņēmumu uzskata, ka nākamos 12 mēnešus var nepārdzīvot, bet 11% prognozē, ka tuvākā pusgada laikā iesniegs maksātnespējas pieteikumu.

Visvairāk pesimistu ir Itālijā un Francijā, kur maksātnespējas pieteikumus plāno iesniegt 21% uzņēmumu.

Vissliktākajā noskaņojumā šobrīd ir loģistikas nozare, kur bankrota gaidās dzīvo 22% uzņēmumu šajās piecās valstīs. Seko lauksaimniecība (15%), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība (14%), tikpat daudz – 14% – pesimistu ir viesmīlības un ēdināšanas nozarēs.

Administratīvo un biznesa atbalsta pakalpojumu uzņēmumu grupā savu maksātnespēju prognozē 13% uzņēmumu, bet pesimisma līderu piecinieku noslēdz finanšu un apdrošināšanas nozare, kur maksātnespējas gaidās dzīvo 12% uzņēmumu. Daudzi uzņēmumi krīzes laikā jau atcēluši vai plāno atcelt attīstības projektus – kopumā šādi atbildējuši 28% aptaujāto uzņēmumu.

Visvairāk šādi reaģējuši viesmīlības un ēdināšanas nozaru uzņēmumi, kur attīstības projekti atcelti 39% gadījumu.

Cieši tai seko arī izklaides un mākslas nozares, kur attīstība “nobremzēta” 38% gadījumu. Līdzīgi reaģējuši arī 32% aptaujāto uzņēmumu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības jomā, 31% – uzņēmumu ražošanas jomā un finanšu un apdrošināšanas nozarē, 27% uzņēmumu nekustamo īpašumu un biznesa konsultāciju nozarēs. Pētījums arī atklāj, ka līdz šim pēc valdības atbalsta krīzē vērsušies jau 20% mazo un vidējo uzņēmumu, bet vēl trešdaļa plāno tādu lūgt.

Reklāma
Reklāma

Visvairāk uzņēmumu plāno lūgt valdības atbalstu Francijā (38% aptaujāto) un Spānijā (37%), vismazāk – Lielbritānijā (20%).

“McKinsey” pētījumā aplūkoti trīs iespējamie nākotnes notikumu scenāriji. Šīs pētījuma daļas ietvaros uzņēmumi tika lūgti raksturot savu reakciju uz iespējamajiem nākotnes notikumiem. Ja uzņēmumu ieņēmumi paliktu esošajā līmenī, 55% aptaujāto MVU uztraucas, ka varētu pārtraukt savu darbu vēl pirms 2021. gada septembra.

Ja situācija vēl pasliktinātos un ieņēmumi samazinātos vēl par 10–30%, tad 77% aptaujāto uzņēmumu uzskata, ka būs jāpārtrauc darbība.

Savukārt, pat tad, ja situācija uzlabotos un uzņēmumu ieņēmumi palielinātos par 10–30%, 39% aptaujāto uzņēmumu vienalga apsvērtu darbības beigšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.