Mazie grauzēji no Āfrikas – lielastes, lemingi, susuri 0
Eksotisko un reto mājdzīvnieku audzētavas “Golden fenix” kuplajai jūrascūciņu, žurciņu, trušu un dažādu putnu saimei pievienojušies jauni iemītnieki – Āfrikas lielastes jeb taukastes, susuri un lemingi.
Katram ģimenes loceklim Valteru mājās ir savi mīluļi. Tēvs Andis aprūpē vistas un baložus, mamma – trušu saimi, bet meitai, 12. klases skolniecei Anetei, vismīļākie ir sīkie grauzēji. Anete ļoti priecājas, ka septembrī, atgriežoties no mājdzīvnieku izstādes Vācijā, kopā ar ģimeni uz Latviju atceļoja arī trīs Āfrikas grauzēju sugu pārstāvji – lielastes, susuri un lemingi. Šie ir vienīgie šo sugu eksemplāri Latvijā.
Vienā būrī mitinās Āfrikas lielastu mamma ar trim tikai vienu nedēļu veciem mazulīšiem, bet otrā būrītī – lielastu papucis ar diviem dēliem pusaudžiem.
Brīvā dabā lielastes, kurām patiešām ir diezgan resnas, gandrīz kailas neparastas formas astes, dzīvo Āfrikas ziemeļos, kur lielākoties uzturas baros un rok alas. Kā jau nakts dzīvnieki, dienā tie saldi guļ, bet naktī aktīvi rosās. Tāpēc būri ar šīm radībiņām nav ieteicams turēt guļamistabā. Lielastes visu nakti trokšņodamas skraida un griež rotaļu ratu. Raksturā lielastes ir labsirdīgas. Paņemtas rokās, tās nekož. Turklāt tās ir arī ļoti apķērīgas – atceras, kur atrodas barības trauciņš, iegaumē laiku, kad saimnieks nāks ēdināt. Šo dzīvnieciņu pamatbarība ir speciālā sausā barība grauzējiem, bet lielastēm jādod arī suņu barība, svaigi gurķi, āboli, apelsīni, plūmes u. c. svaigi augļi. Tās labprāt apēd arī pa miltu tārpam vai kaltētam tārpiņam. Tie un suņu barība lielastēm nodrošina organismam vajadzīgo proteīnu. Āfrikas lielastu mūža garums savvaļā ir aptuveni divi gadi, nebrīvē tās var nodzīvot līdz četriem gadiem.
Bet Āfrikas lemingi dzīvo tikai divus līdz divarpus gadus. Savvaļā lemingi sastopami Āfrikas ziemeļos – Alžīrijā un citur. Lemingu muguru rotā melna svītra, bet astes šīm radībiņām tikpat kā nav. Anetes aprūpē šobrīd ir divi lemingi – mātīte un tēviņš. Jābaro lemingi tāpat kā lielastes ar sauso grauzēju barību, suņu barību, augļiem, kukaiņiem un arī riekstiem. Nedrīkst dot burkānus, no tiem lemingiem ir alerģija. Lemingi tāpat kā lielastes ir nakts dzīvnieki, bet dienā to miegs nav tik ciešs. Lielastes pamodināt dienā gandrīz nav iespējams, bet lemingi, pamodināti diennakts gaišajā laikā, labprāt skraida un rotaļājas. Visas Āfrikas radībiņas mīl siltumu.
Anete rūpējas arī par četriem Āfrikas susuriem. Šie dzīvnieki tāpat kā lielastes un lemingi savvaļā dzīvo stepē, bet susuriem patīk arī lēkāt pa koku zariem. Tāpēc susuru būrī ievietota konstrukcija no savstarpēji savienotām kokosriekstu čaulām. Mazās radībiņas gulēšanai izmanto mājiņu uz būra pamatnes. Īpaša Āfrikas susuru pazīme ir kuplā, vāverēm līdzīgā aste, kas palīdz noturēt līdzsvaru. Vakaros, kad susuri mostas no miega, tie savstarpēji sasaucas, radot neparastas skaņas. Toties naktī tie uzvedas klusi. Susuri ir draudzīgi ne tikai ar cilvēkiem, bet arī savstarpēji. Būrī var turēt kopā ne tikai mammu, tēvu un bērnus, bet arī tos susurus, kas nav radinieki.
Susurus baro tāpat kā lielastes un lemingus, tikai susuriem jādod arī kaltētie augļi – banāni, ananasi, kazenes, mežrozītes, aronijas u. c. – un vairāk tārpu un kukaiņu. Kukaiņus susuriem vēlams dot katru vakaru. Šo mazo dzīvnieciņu dzīves ilgums savvaļā ir līdz sešiem gadiem, nebrīvē – 8 līdz 12 gadi
Āfrikas lielastes, lemingi un susuri: • nakts dzīvnieki; • savvaļā dzīvo baros; • barība – sausā grauzējiem, sausā suņu barība, augļi, tārpi, kukaiņi; • jānodrošina siltums – no +20 līdz +25 grādiem pēc Celsija.
|