Mazgājam polikarbonāta siltumnīcu: vislabāk derēs sodas šķīdums 0
Kā un ar ko mazgāt polikarbonāta siltumnīcas sienas? ILZE Beverīnas novadā
Soda dezinficē
Zemnieku saimniecības Dzērves saimniece Maruta Kaminska savu polikarbonāta siltumnīcu mazgā ar sodas šķīdumu. Uz 10 litriem ūdens ber ēdamkaroti dzeramās sodas un rūpīgi izmaisa. Šo šķidrumu lej rokas pulverizatorā vai vēl labāk – dārza smidzinātājā. Pamatīgi nosmidzina siltumnīcas segumu. Pārdesmit minūtes ļauj, lai sodas ūdens iedarbojas, un tad noskalo ar augstspiediena ūdens strūklu.
Šis līdzeklis ne tikai labi nomazgā polikarbonātu, bet arī dezinficē siltumnīcu. Turklāt tā paliekas, nonākot uz augsnes, nekaitē augiem.
Siltumnīcas mazgāšanai nedrīkst lietot tā saukto stipro ķīmiju, šķīdinātājus. To paliekas nedrīkst nokļūt augsnē, turklāt tie bojās arī paša polikarbonāta virsmu.
Mazgā saudzīgi
Ja nav augstspiediena mazgātāja, polikarbonāta siltumnīcu var mazgāt ar siltu sodas ūdeni, viegli pārbraucot virsmai ar mīkstu audumu vai sūkli. Kā mazgāšanas līdzekli drīkst izmantot arī tā sauktos ekoloģiskos trauku mazgāšanas līdzekļus, protams, nelielā koncentrācijā. Taču tad dezinfekcijas efekta nebūs.
Polikarbonāta plāksnei vienā pusē ir speciāla aizsargplēve (tai ir aizsardzība pret saules ultravioleto starojumu). Montējot siltumnīcu, to nedrīkst sajaukt un uzlikt otrādi – uz siltumnīcas iekšpusi. Uz augšu jāliek tā puse, kurai pielīmēta plēve ar uzrakstiem un marķējumiem (zem tās ir aizsargplēves slānis). Lai būvniecības procesā nebojātu polikarbonāta segumu, šo plēvi atstāj tik ilgi, kamēr siltumnīca gatava. Pēc tam to tūdaļ noņem, lai tā saulē nepiekalstu pie aizsargplēves slāņa (būs grūti noraut).
Uz loksnēm krāsies mazāk netīrumu, mazāk veidosies kondensāts, ja tās būs liktas pietiekami slīpi (ne mazāk kā 15 grādu leņķī). Jo stāvāks jumts, jo labāk.
Pārbauda gaisa kanālus
Pavasarī pārbauda, vai nav atlīmējusies loksnes augšējā mala. Gaisa kanāliņos nedrīkst iekļūt mitrums. Virspusē tos aizlīmē ar alumīnija līmlenti. Salaiduma vietas var pielabot ar neitrālo silikonu, kurš nebojā loksni.
Apakšmalu loksnei nedrīkst aizlīmēt cieši, jo tad nevarēs izkļūt kondensāts. Tieši kondensāta ietekmē gaisa kanālos veidojas zaļaļģes, kas mazina gaisa caurlaidību. Teorētiski ir pat speciālas birstītes, ar kurām varētu kanālus iztīrīt, taču praktiski tas ir pārāk sarežģīts darbs, kas neatmaksājas. Lai gaisa kanālos neiekļūtu putekļi, tos aizlīmē ar speciālo līmlenti, kura ir perforēta un ļauj iekļūt gaisam.
!!! Polikarbonāta loksne apakšmalā nedrīkst balstīties tieši pret zemi. Starp loksnes kanāliem un zemi vai zāli jābūt spraugai, lai būtu ventilācija.
Polikarbonātu nedrīkst kasīt ar asiem priekšmetiem, pat ar gumijas špakteli ne. Nav pieļaujams arī berzt ar saru suku – tas bojās loksnes aizsargplēvi. Saskrāpētā plēve mazinās gaismas caurlaidību, saīsinās polikarbonāta kalpošanas laiku.