Foto-LETA/AFP

Mazbērnus varēs pieskatīt par maksu 0

No 1. septembra vecākiem, kuru bērni vecumā no 1,5 līdz 4 gadiem uzņemti rindā, bet nav iekļuvuši pašvaldības bērnudārzā, būs pieejams jauns bērna uzraudzības pakalpojums.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Ar šo datumu stājas spēkā Ministru kabineta noteikumi par bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējiem un kārtība, kādā tiek aprēķināts un piešķirts valsts atbalsts, ja bērns saņem pakalpojumu pie privātā pakalpojumu sniedzēja.

Turpmāk bērnus pieskatīt un saņemt valsts atbalstu varēs ne tikai privāta pirmsskolas iestāde vai sertificēta aukle, bet arī bērna vecmāmiņa vai vectētiņš vai arī cits seniors, kuram vecāki uzticas. Vien būs jāizpilda visas bērna uzraudzības pakalpojuma sniedzējam noteiktās prasības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts atbalsta apmērs vienam bērnam par pilna laika pakalpojumu – darba dienās ne mazāk kā 8 stundas dienā – tiek noteikts līdz Ls 100 mēnesī ar nosacījumu, ka valsts atbalsta un pašvaldības līdzfinansējuma kopējais apjoms vienam bērnam nepārsniedz Ls 160 Rīgas reģionā un Ls 130 citviet Latvijā.

Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta vecākais eksperts Maksims Ivanovs skaidro, ka ir noteikts arī pārejas periods – no 1. septembra līdz gada beigām bērnu uzraudzības pakalpojumu varēs sniegt arī personas, kuras neatbilst izglītībai noteiktajām prasībām, tas ir, nav apmeklējušas aukļu kursus, bet pēc 1. janvāra – vairs ne. Tas nozīmē – ja šajā laikā seniors nebūs vismaz iestājies aukļu kursos, no 1. februāra viņš automātiski tiks izslēgts no pakalpojumu sniedzēju reģistra.

Kā kļūt par valsts apmaksātu bērnu uzraudzītāju? “Pirmais solis – jādodas uz Valsts ieņēmumu dienestu un jāreģistrējas individuālā komersanta statusā kā pašnodarbinātajam vai mikroouzņēmuma īpašniekam. Domāju, ka visizdevīgāk izvēlēties maksāt patentmaksu, kas Rīgā šobrīd ir 50, bet citviet – 30 lati mēnesī,” norāda eksperts. Jābūt arī veiktai obligātajai veselības pārbaudei (tā izmaksā 20 – 30 latu robežās).

Pēc tam personīgi, pa pastu vai elektroniskā veidā jāiesniedz Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD) pieteikums par reģistrēšanos kā bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzējam. Dienests mēneša laikā pārbaudīs, vai seniora vārds nav atrodams sodu reģistrā, piemēram, viņam atņemtas aizgādības tiesības vai audžuģimenes statuss, jo šādā gadījumā atļauja netiks dota. Senioram jāuzrāda arī apliecība par prasmēm sniegt pirmo palīdzību, piemēram, autovadītāja apliecība. Ja tādas nav, jāiziet šie kursi tuvākajā autoskolā, kas maksā ap Ls 20. Pati reģistrēšanās IKVD ir bez maksas.

Nākamais solis ir līguma slēgšana ar vecākiem par bērna uzraudzīšanu. M. Ivanovs stāsta, ka 8 stundas dienā drīkst pieskatīt ne vairāk par pieciem bērniem, izņemot gadījumu, ja tie ir bērni no vienas ģimenes. Vecvecāki pēc izvēles var pieskatīt bērnus gan savās, gan bērna vecāku mājās.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.