Mazbērna buča vecam cilvēkam ir vislabākās zāles!? No medicīniskā viedokļa atbilde ir ļoti skarba 0
Gada griezumā imūnsistēma visvājākā ir ziemā, bet, runājot par elpceļu infekcijām kā tādām, vislielākie pīķi ir divi – kad sākas skola. Tad daudzās valstīs uzliesmo astmas, dažādas hroniskās kaites un vīrusu infekcijas slimības, un vienalga, vai tas ir augusts vai septembris. Savukārt kā otro pīķi elpceļu saslimšanām parasti novēro laikā ap Ziemassvētkiem un Jauno gadu, tā TV24 raidījumā “Uz līnijas. Dzīvesveids” norādīja Alvils Krams, profesors, plaušu slimību speciālists.
Pētījumi liecina, ka parasti šo kaišu uzliesmojums sākas ar bērniem – skolas vecuma un bērnudārza vecuma bērniem, bet pēc nedēļas divām tie infekcijas ir pārnesuši tālāk un uzliesmojums no bērniem izplatās tālāk uz gados vecākiem cilvēkiem.
“Īpaši tas novērojams, ka vecvecākiem vīrusa infekcijas atnes mazbērni no bērnudārza. Piemēram, pneimokoks izplatās ne tikai ar nemazgātām rokām, bet arī pa gaisu un bučām, klepu. Līdz ar to mīts par to, ka mazbērna buča vecam cilvēkam ir labākās zāles pret daudzām slimībām neatbilst patiesībai,” brīdina speciālists.
Covid-19 laikā jau bija pētījumi par vīrusi izplatības ceļu: no skolas to mājās atnes skolēni, no viņiem saslimst mazākie bērni, kas vīrusu nodod vecvecākiem, līdz ar to, kā saka profesors Krams: “Vectētiņus un vecmāmiņas samīļot, protams, ir svēta lieta, bet no medicīniskā viedokļa tas galīgi tā nav – veciem cilvēkiem ar hroniskām kaitēm ir jāuzmanās no infekciju perēkļiem, tāpat aukstā laikā silti jāģērbjas un biežāk jāmazgā rokas, ja ciemos nāk mazi bērni, jo jebkura saslimšana izraisa imunitātes pavājināšanos.”
Projektu “Uz Līnijas. Dzīvesveids” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma saturu atbild AS “TV Latvija”. #SIF_MAF2024