Harvesteri un harvarderi 0
Izmēros divreiz lielāks par Forest Master ir Vimek 404 T6 četrriteņu harvesters (pašmasa 4,4 tonnas, platums 1,8–2,05 m, hidromanipulators var aizsniegt 4,6 m attālumā augošus kokus). Traktors ir aprīkots ar sortimentēšanas griezējgalvu un kokmateriālu uzskaites sistēmu. Harvestera vadības iekārtas ir tādas pašas kā lielajās mežizstrādes mašīnās. Abi mazie harvesteri piemēroti jaunaudžu kopšanas cirtēm, kas veicamas, neveidojot tehnoloģiskos koridorus.
Latvijā 2014. gadā veikti izmēģinājumi ar Vimek 610 BioCombi harvarderu jaunaudžu kopšanā, bet 2015. gadā LVMI Silava zinātnieki novērtēja Vimek 610 pievedējtraktora un Vimek 404 T6 harvestera darba ražīgumu Zviedrijā. Izmēģinājumi ilga divas nedēļas. Abos izmēģinājumos bija iesaistīti profesionāli zviedru operatori.
Darba ražīgums
Izmēģinājumos ar Vimek 610 BioCombi vidējā pievestā krava bija 2,3 tonnas. Vienas tonnas biokurināmā sagatavošanai un pievešanai patērētas 18 minūtes darba laika (pārrēķinot uz 1 ber. m3, 6 minūtes). Ar šādiem ražīguma rādītājiem produktīvajā darba stundā var sagatavot un pievest 9,6 ber. m3 biokurināmā. Vidējās darba stundas izmaksas atbilstoši pieejamajiem izmaksu un degvielas patēriņa rādītājiem Vimek 610 BioCombi harvarderam ir 22 EUR; savukārt vidējās produktīvās darba stundas izmaksas ir 28 EUR. Praksē darba stundas izmaksas ir vidēji 27–30 EUR. Biokurināmā sagatavošanas un pievešanas pašizmaksa izmēģinājumos bija 2,9 ber. m³. Pašizmaksu būtiski ietekmē mašīnas noslodze. Ja tā nepārsniedz 1000 darba stundas, biokurināmā sagatavošanas un pievešanas pašizmaksa pietuvojas 4 EUR ber. m-3.
Izmēģinājumos secināts, ka profesionāls zviedru operators ar Vimek 610BioCombi harvarderu nodrošina labākus darba ražīguma rādītājus nekā citas līdz šim mūsu izmēģinājumos testētās mežizstrādes mašīnas. Būtisks priekšnosacījums labu ekonomisko rādītāju sasniegšanai ir operatoru apmācība un mašīnas nodrošināšana ar darbu (svarīgi panākt, lai harvarders strādātu vismaz 1000 stundu gadā). Gatavojot biokurināmo jaunaudžu kopšanā, ir jāpārvērtē uzdevumi, kas tiek doti operatoram. Veicot jaunaudžu kopšanu ar rokas motorinstrumentiem, strādnieki parasti cenšas zāģēt mazākos kociņus, kas novēlotas kopšanas gadījumā īpaši neietekmē valdaudzes koku attīstību, bet skats pēc kopšanas vismaz vienu gadu ir acij tīkams un ierasts. Strādājot ar harvesteru, ir rūpīgi jāizvērtē, vai mazo pameža kociņu zāģēšana ir nepieciešama un vai nebūtu labāk tos atstāt, jo acij tīkamā skata nodrošināšanai jāpatērē līdz 50% harvestera darba laika, nesagatavojot nevienu kubikmetru biokurināmā.