Dažādie grūtdieņi 2
Pagastiem bija uzlikts arī par pienākumu rūpēties par saviem grūtdieņiem, nabadzīgajiem un bāreņiem. Tas notika naudā vai graudā, ar pabalstiem, ar dažādiem atvieglojumiem (trūcīgajiem nebija jāmaksā nodokļi, medicīniskā palīdzība pienācās par velti) vai arī būvējot slimnīcas un nespējnieku namus. Dažviet tēriņi šim mērķim bija ievērojami – piemēram, Talsu apriņķa pagasti tam tērēja 30% izdevumu kopsummas.
Sociālajā aprūpē bija spēkā jau pirms simt gadiem ievērotais princips, ka ir divu veidu grūtdieņi – vieni, kurus par tādiem padarījusi slimība un nežēlīgs liktenis, un otri, kas “veseliem locekļiem palikuši par nonīkušiem, izdēdējušiem nabagiem caur savu pašu vainu, palaidnību vai slinkumu” (“Baltijas Vēstnesis”, 1882. gads). Latvijas sociālās apgādības likums principā noteica arī grūtdieņu radinieku atbildību – pēc palīdzības sniegšanas vietējā vara varēja viņiem piestādīt rēķinu un pat piedraudēt ar iespundēšanu cietumā. Īstenībā tomēr šie radi parasti nebija tik viegli atrodami un pat gadījumos, kad tika notverti, pamanījās pagasta prasības pārsūdzēt tālāk. Pēc “Tieslietu Ministrijas Vēstneša” ziņām, 1939. gadā – jau pēc jaunā, krietni stingrākā Sabiedriskās apgādības likuma pieņemšanas – izvairīgajiem radiniekiem draudēja pavisam reāls sods – ieslodzījums darba namā. 1939. gada 1. janvārī tajos atradās 19 nevīžīgie apgādnieki, visvairāk nekārtīgie alimentu maksātāji, bet pašvaldības bija atguvušas gandrīz 121 tūkstoti latu.
Arī par nespējnieku namu iemītniekiem, kas vēl bija pie veselības, izskanēja viedoklis, ka viņi liekami pie darba – varētu lāpīt, adīt, apvīlēt dvieļus, palagus, pīt grozus, plucināt spalvas u. tml.
Likums uzdeva pašvaldībām rūpēties arī par psihiski slimajiem, tomēr tas nereti sagādāja lielas grūtības, jo vairākums vietējo psihiatrisko slimnīcu bija pārpildītas, bet līdzekļu jaunu celšanai pietrūka. Latvijas Apriņķu savienība šajā jautājumā 1929. gadā vērsās ar plašu memorandu pie tautas labklājības ministra, jo ārpus slimnīcām esošo ārstējamo personu skaits bija pārsniedzis astoņus simtus.