5 biežākās ēdināšanas kļūdas jeb “nē”, kurus sakām pārāk reti 0
Apkopojot biežākās kļūdas, kuras vecāki pieļauj bērna uzturā, redzu, ka pēdējos gados ļoti daudz vecāku uzskata – ja reiz bērns sasniedzis vecumu, kad var ēst visu, tas nozīmē, ka var ēst biezpiena sieriņus, gaļas izstrādājumu produktus, saldumus, čipsus, jogurtus, saldinātās kukurūzu pārslas. Ņemot vērā, ka bērni mācās no vecāku piemēra, lai pa īstam iemācītu bērnam pareizi ēst, visai ģimenei jāēd veselīgi. Tā pašlaik ir liela problēma – vecāku egoisms, uzskatot, ka paši var ēst, kā viņiem garšo, bet bērns, lai ēd veselīgi. Bērns, to redzot, nesaprot, kādēļ viņam jāēd citādāk. Viņš vēlas ēst, tāpat kā vecāki.
“Nē” – saldumiem un saldinātiem dzērieniem. Tas nenozīmē, ka no saldumiem jāatsakās pavisam, bet tos nevajadzētu ēst katru dienu, un vecākiem jāpieskata, lai saldumi neatrodas bērnam viegli pieejamā vietā. Reizēm pieaugušie domā, kas tad tur – viena konfektīte pirms ēdienreizes? Mazais apēd trīs un pamata ēdienreizi vairs nevēlas. Tas ir saprotams, jo viena konfekte satur ap 90 kalorijām. Trīs konfekšu uzturvielu vērtība ir līdzvērtīga vienas ēdienreizes lielumam bērna vecumā. Ja bērns pēc našķēšanās normālu ēdienu ēst vairs negrib, vecāki satraucas, bet, ja viņš ēd arī ēdienreizē paredzēto, viņš apēd par daudz, tādēļ, ja šādas situācijas ir biežas, ar laiku sāk veidoties liekais svars. Lai padzertos, bērnam veselīgākais ir tīrs ūdens. Saldinātie dzērieni palielina uzņemto cukuru daudzumu, kas arī ar laiku var veidot lieko svaru.
“Nē” – lielām porcijām. Nereti pieaugušie vēlas, lai bērni ēd tikpat, cik viņi, vai pat vairāk, jo bērnam taču vēl jāaug, bet tas ir par daudz. Līdzīgi kā pieaugušā cilvēka optimālais ēdienreizes lielums ir paša dūres lielumā, tā arī mazajam – vēlamais ēdienreizes lielums ir viņa paša plaukstiņas, kas saņemta dūrītē, lielumā.
“Nē” – neveselīgiem našķiem starp ēdienreizēm. Ja mamma starp ēdienreizēm dodas uz virtuvi pēc gardumiņa, arī mazais to darīs. Ja tētis, vakarā skatoties televizoru, ēd čipsus, mazais arī tā darīs. Ja gribas ar kaut ko panašķēties, lai tie ir veselīgie našķi – vietējie dārzeņi, augļi vai rieksti. Tomēr arī veselīgajiem našķiem ir jābūt ar mēru. Rieksti ir kalorijām bagāti. To daudzums uzturā nedrīkst pārsniegt mazuļa saujas lieluma daudzumu.
“Nē” – vienveidīgam uzturam. Ja pieaugušie paši ikdienā ēd vienveidīgi, var izveidoties situācija, ka bērns ar laiku ēd tikai trīs produktus – makaronus, sieru un kečupu. Lai izvairītos no šādas situācijas, ikdienas maltītēm jābūt daudzveidīgām. Iesaku arī bērnus iesaistīt ēdiena pagatavošanas procesā – tas viņiem šķiet interesanti, raisa prieku, kā arī vēlmi pēc tam paša gatavoto pagaršot un apēst.
“Nē” – trekniem produktiem. Tauki ir nepieciešami mazuļa attīstībai, bet vēlams izvēlēties augstvērtīgas augu eļļas. Izvairīties no ātrās ēdināšanas produktiem, piemēram, kartupeļiem fri, hotdogiem, burgeriem, nagetiem. Ja bērnam ir paaugstināts svars, ieteicams izvēlēties piena produktus ar mazāku tauku saturu, kā arī īpaši sekot līdzi mazuļa dienas ēdienkartei. Praktisks padoms – pierakstīt visu, ko mazais dienas laikā apēd un izdzer. Ja liekas, ka vecāki paši netiek galā ar veselīga uztura ieviešanu bērna ēdienkartē, iesaku doties uz konsultācijām pie uztura speciālista.