Mazajam nav jāēd kā pieaugušajam. Uztura principi viena līdz trīs gadu veciem bērniem 0
Konsultē Olga Ļubina, sertificēta uztura speciāliste, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca
Kad bērns sasniedzis gada vecumu, viņš var sākt ēst visu pārtikas grupu produktus, tomēr pāreja uz pilna spektra ēdienkarti jāveic gudri, atceroties, ka mazais nav lielais! Fakts, ka bērniem pirmās aptaukošanās pazīmes parādās jau divu gadu vecumā, liecina, ka mazu bērnu ēdināšanas principi ne vienmēr ir pareizi. Vecāku atbildība ir saviem bērniem iemācīt veselīga uztura pamatprincipus. Taču esmu novērojusi, ka reāli dzīvē, bērnam mācoties no vecāku piemēra, viņš apgūst nepareizus ēšanas paradumus. Iemācās ieradumu “apēst stresu”, pārāk bieži našķēties starp ēdienreizēm, ēst vienveidīgi un pārāk daudz.
Kā pareizi veidot bērna uzturu pēc bērna piebarošanas brīža un kā pasargāt viņu no iespējamā liekā svara un aptaukošanās?
Plānojot mazā ēdienkarti, arī pieaugušajiem ieteicams pārvērtēt savus ikdienas ēšanas paradumus. Vai ēdienkartē iekļautas visas pārtikas grupas: graudaugi, augļi un dārzeņi, piena produkti, gaļa, zivis un olas? Vai ikdienā ir vismaz divas siltas ēdienreizes? Vai ēdienreizes notiek regulāri un vienā un tajā pašā laikā? Vai brokastis, pusdienas un vakariņas tiek ēstas pie ēdamgalda, visu uzmanību vēršot ēdiena uzņemšanai (nevis paralēli lietojot sociālos tīklus vai skatoties televīziju)?
Gudra produktu izvēle – bērna vecumam piemēroti produkti, to dažādība un veselīgums
Kad bērns sasniedzis gada vecumu, jāizvērtē, kādus pārtikas produktus viņš jau iemācījies ēst. Ja bērna ikdienas ēdienkartē jau ir iekļauti graudaugu produkti, piens, olas, gaļa, dārzeņi un augļi, šos ēdienus, kombinējot savā starpā, arī turpmāk var izmantot par pamatu ēdienreizēs. Ja kādu no ēdieniem mazais vēl neēd, ir īstais laiks ar to bērnu iepazīstināt. Gada vecumā bērnam vismaz divas reizes dienā vajadzētu nodrošināt siltas ēdienreizes.
Lai mazais saņemtu visas viņam nepieciešamās uzturvielas, jāpieskata, lai ikdienas ēdienkartes biežs viesis ir graudaugu produkti – vislabāk saliktie ogļhidrāti, piemēram, pilngraudu putras, rīsi, griķi, kukurūza, kuskuss un citi. Tie var būt arī kartupeļi, bet kartupeļi nevar būt vienīgie. Tāpat uzturā jāiekļauj gaļas produkti. Vecāki sākumā satraucas, kuru gaļu labāk dot bērnam – vistas vai tītara, bet nereti jau drīz nepārdomāti sāk dot cīsiņus, kuru sastāvā, kā raksta ražotāji, nav pievienotas E vielas un sāls. Tomēr no gaļas izstrādājumiem būtu jāizvairās, cik ilgi vien iespējams. Vislabāk pašiem gatavot gaļas kotletītes, sautētu vai apceptu gaļiņu.
Vēl viena būtiska uzturvielu grupa mazajiem ir olas un piena produkti. Taču vecākiem ir svarīgi apzināties, ka piena produkti nav tikai biezpiena sieriņi vai saldinātie jogurti, jo 200 ml pienā ar kādu specifisku garšu ir daudz cukura – pat apmēram 4,5 tējkarotes. Un tas var veicināt bērna aptaukošanos. Bērniem var dot īpaši maziem bērniem izstrādātos piena dzērienus, kas satur bērna vecumam atbilstošas olbaltumvielas, kā arī nodrošina strauji augošo organismu ar citām svarīgākajām uzturvielām.
Sākot no pusotra gada vecuma, bērnu var iepazīstināt ar zivs ēdieniem, bet tiem jābūt termiski apstrādātiem.