Maz testosterona: cēloņi un ārstēšana 0
Vīrietim gadu gaitā vīrišķā hormona testosterona līmenis asinīs pakāpeniski sarūk, taču ārsti hormonaizstājterapiju kungiem iesaka daudz retāk nekā sievietēm. Vai viņiem problēmu mazāk, vai arī tā ir lieka piesardzība?
Par vīriešu novecošanu sabiedrībā runā mazāk nekā sieviešu menopauzi. Pēdējā laikā vairs tikpat kā nelieto terminus “andropauze” un “vīriešu klimakss”.
Tikai aptuveni trešdaļai kungu rodas hormonu pārmaiņu izraisīti simptomi. Tomēr, kā uzsver ambulances “Uro” urologs Armands Bāliņš, problēma ir daudz izplatītāka un nopietnāka, nekā par to runā.
!!! Normāls testosterona līmenis ir svarīgs ne tikai vīrieša seksuālajai dzīvei, bet arī vispārējai veselībai.
Kāpēc trūkst
Aptuveni 98% testosterona produkcijas ražo sēklinieki, pārējo – virsnieres. Novērojumi liecina, ka parasti daudz vīrišķā hormona ir kungiem, kuriem uz galvas ir maz matu, bet uz ķermeņa izteikts apmatojums.
Vīrišķā hormona trūkumu var izraisīt neattīstīti, bērnībā laikus nenoslīdējuši sēklinieki. Zemu testosterona līmeni nosaka iedzimtība, mazkustīgs dzīvesveids un pārslimotās slimības, piemēram, cūciņa bērnībā, kā arī pašreizējās hroniskās kaites, piemēram, sirds un asinsvadu slimības, arteriālā hipertensija, cukura diabēts.
Testosterona izstrādi samazina medikaments, ko lieto labdabīgas prostatas hiperplāzijas, kā arī vairāku citu slimību ārstēšanai. Ārstējot prostatas vēzi, testosterona līmenis tiek samazināts mākslīgi.
Galvenais cēlonis, kāpēc vīrieši ar zemu testosterona līmeni ierodas pie urologa, ir vāja dzimumtieksme un erekcija. Taču cieš arī kungu vispārējais veselības stāvoklis, piemēram, samazinās muskuļu spēks un pasliktinās garastāvoklis, tiek rosināta osteoporozes attīstība.
Lietot vai labāk ne?
Daudzi ārsti ir piesardzīgi pret testosteronu aizvietojošo terapiju – uzskati un pētījumi par to ir dažādi. Arī vairākums vīriešu baidās no hormonu uzņemšanas un parasti nevēlas visu atlikušo dzīvi lietot medikamentus. Turklāt jārēķinās, ka, sākot uzņemt šos preparātus, dabiskā testosterona paliks vēl mazāk, jo to izstrādājošās šūnas zaudēs savu aktivitāti, un kūtras kļūst arī tās, kas izdala spermatozoīdus. Visticamāk, testosterons būs jālieto ja ne visu mūžu, tad vismaz tik ilgi, kamēr vīrietis vēlēsies būt seksuāli un citādi aktīvs.
!!! Ja atklāts, ka kopējais testosterona līmenis ir pazemināts, svarīgi atsevišķi noteikt brīvā jeb nesaistītā testosterona līmeni, jo dažkārt tas var būt pietiekams, un tad hormoni nav jāuzņem papildus.
Analīzes jāatkārto vairākas reizes, lai pārliecinātos, ka testosterona līmenis ir stabili zems. Jāņem vērā, ka tas diennakts laikā diezgan izteikti svārstās un no rīta ir visaugstākais.
Ja testosterona ir maz, lai noskaidrotu hormonu līmeni, svarīgi nodot analīzes. Tas jādara, kad iepriekšējā dienā nav bijis liela stresa un vīrietis ir labi izgulējies, jo šis hormons tiek producēts miegā.
Vīrišķajam spēkam
Pirms hormonaizvietojošās terapijas uzsākšanas jāizvērtē iespējamās priekšrocības un trūkumi.
Ja izlemts par tās nepieciešamību, visbiežāk izmanto testosterona injekcijas, ko lieto reizi trijos mēnešos. Var izvēlēties arī gelu, ko katru dienu ieziež ādā, tabletes vai kapsulas, vai testosterona plāksteri.
Pēc triju mēnešu lietošanas jāizvērtē ieguvumi un zaudējumi. Reizi pusgadā jāpārbauda testosterona līmenis, kā arī jāpārliecinās, vai nav sabiezējušas asinis, jo testosterons stimulē eritrocītu veidošanos. Trombu rašanās profilaksei svarīgi uzņemt daudz šķidruma un nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm.
!!! Sākot lietot testosteronu, pašsajūta uzlabojas, un dzimumtieksme paaugstinās jau pavisam drīz. Tomēr vīrietim nevajadzētu cerēt, ka viņš tikai tāpēc vien kļūs jauneklīgāks. Normāls testosterona līmenis pats par sevi negarantē arī labu erekciju.
Jo vairāk asinīs testosterona, jo lielāka muskuļu masa, taču nav īsti skaidrs, kādas sekas var būt testosterona palielinātas devas uzņemšanai, kā to dara vīri, kas apmeklē trenažieru zāli, lai iegūtu iespaidīgus muskuļus.
Lai nenodarītu pāri
Hormonaizstājterapiju neiesaka vīriešiem, kuri ir prostatas vēža riska grupā, kā arī hipofīzes slimību gadījumā, jo, paaugstinoties testosterona līmenim, palēninās hipofīzes darbība, kas regulē šā hormona produkciju. Tā arī var provocēt prostatas labdabīgu palielināšanos.
Ja vīrietis lieto aspirīnu asins šķidrināšanai, testosterona uzņemšanas iespēja jāapsver īpaši rūpīgi. Taču, no otras puses, arī samazināts androgēnu līmenis var provocēt trombu veidošanos.
Kungiem, kuri nedrīkst vai nevēlas lietot testosteronu, Armands Bāliņš iesaka mainīt dzīvesveidu – ievērot Vidusjūras ēdienkartes principus, alus vietā reizēm iedzert pa glāzei sarkanvīna. Tas ļaus justies mundrākam nekā treknas cūkgaļas un frī kartupeļu baudīšana.