Foto: SHUTTERSTOCK

Maurloki, baziliks, pētersīļi… Praktiski ieteikumi, kā ziemā garšaugus izaudzēt uz palodzes 0

Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
10 lietas, ko sievietes dara labāk nekā vīrieši. Trešajam punktam vīrieši nekad nevēlas piekrist
Putinu patriec no Moldovas slavenajiem vīna pagrabiem
Kokteilis
Vai tevi šonedēļ sagaida finansiāli panākumi? Četras zodiaka zīmes, kurām šī nedēļa sola pārsteidzošu peļņu
Lasīt citas ziņas

Kurus garšaugus var ziemā audzēt uz palodzes? Jautā Anna M.

Pikantie maurloki, sulīgi zaļās bazilika lapas vai sasmalcināti pētersīļi piešķir ēdienam aromātu un nedaudz vasaras noskaņas. Kaut siltais gadalaiks jau beidzies, ar nelielu piepūli un pienācīgu aprūpi garšaugus iespējams audzēt arī telpās.

Bez gaismas neiztikt

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziemā augi telpās visvairāk cieš no gaismas trūkuma, jo dienas gaišais laiks ir ievērojami īsāks nekā vasarā, tāpēc vēlams papildapgaismojums. Var izmantot dienasgaismas spuldzes vai speciālas LED lampas augiem, nodrošinot augiem vismaz 6–8 stundu apgaismojumu dienā. Lampa jānovieto 30–50 cm virs augiem. Trūkstot gaismai, garšaugi izstīdzē, daudzgadīgie ātri novājinās un ir mazāk aromātiski.

Uzmana temperatūru

Būtiska nozīme ir temperatūrai. Garšaugu augšanai telpās optimālā temperatūra ir 15–20 °C, tāpēc ziemā podus nedrīkst likt tuvu karstiem apkures radiatoriem.

Tikpat svarīgi augus pasargāt no caurvēja un aukstuma, vēdinot telpas.

Īpaši jutīgs pret aukstu gaisu ir baziliks un majorāns.

Laista mēreni un rasina

Svarīgi izmantot labi drenējošu un auglīgu augsni, piemēram, substrātu, kas īpaši paredzēts garšaugiem. Ziemā gaiss telpās bieži ir sauss, tāpēc augi regulāri jārasina ar ūdeni. Regulāri jālaista ar istabas temperatūras ūdeni, bet jāizvairās no pārlaistīšanas – augsnei jābūt mitrai, bet ne piemirkušai. Laistīšanai piemērotāks ir lietusūdens. Mēslo ik pēc 2–3 nedēļām ar vājas koncentrācijas kādu no kompleksajiem šķidrajiem mēslošanas līdzekļiem.

Ko labāk audzēt

Ziemā uz palodzes vislabāk izvēlēties garšaugus, kas salīdzinoši labi pacieš audzēšanu telpās, piemēram, pētersīļus, seleriju, melisu, maurlokus, rozmarīnu, koriandru, piparmētru vai estragonu. Taču nedaudz grūtāk būs uzturēt timiānu, baziliku, majorānu, salviju, dilles un raudeni, kas dabiski mīl sauli.

Izrok dārzā vai iesēj

Rudenī, laikam kļūstot vēsākam, garšaugus dārzā var izrakt, iestādīt podos un pārvietot iekštelpās. Jācenšas netraumēt sakņu sistēmu. Svarīgi, lai augsne podā būtu irdenāka nekā āra zeme. Poda apakšā ieber drenāžas slāni ar olīšiem vai granti. Pie siltām telpām pieradina pakāpeniski, sākumā novietojot vēsākā vietā. Pētersīļus droši var apgriezt, jo tie drīz vien sāks dzīt jaunās lapiņas.

Reklāma
Reklāma

Viengadīgos garšaugus labāk sēt vasaras beigās un audzēt no dēstiem, līdzīgi kā to dara pavasarī. Vajadzības gadījumā nodrošina papildapgaismojumu.

Der zināt!

Lielveikalos visu gadu var iegādāties garšaugus podiņos, taču tie parasti nekalpo ilgāk par divām nedēļām, jo paredzēti ātram patēriņam. Ja vēlas garšaugu mūžu paildzināt, tie jāpārstāda lielākā podā ar drenāžas slāni un barības vielām bagātu augsni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.