Foto: Progressman/Shutterstock

Šampūnu nelej tieši matos; kuru līdzekli izvēlēties, lai matus nebojātu… 0

Saglabāt matus labā stāvoklī palīdz pareizi un matu tipam atbilstīgi piemeklēti kosmētikas līdzekļi: šampūni, balzami, kondicionieri, serumi un maskas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Lai noskaidrotu, kādā stāvoklī ir mati, vispirms jāpārbauda galvas āda. Viens no iemesliem, kāpēc tie slikti izskatās, var būt nepietiekama kopšana, tomēr šis iemesls var būt otršķirīgs. Galvenā vaina meklējama sausajā un nabadzīgajā galvas ādā. Tāpat kā sejas āda, tā var būt taukaina, sausa un normāla.

Ja galvas āda ir normāla, bet mati biezi un veseli, rūpju būs mazāk. Vairāk darba un pacietības vajadzēs tām, kam galvas rota padevusies plāna, mati ir bojāti, trausli, lūst, šķeļas gali, šķiet zaudējuši dzīvotgribu, un tām, kam iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumu dēļ mati ātri kļūst taukaini. “Tā nav slimība, bet anatomiska īpatnība,” skaidro skaistuma institūta Liora friziere-stiliste Tamāra Poļač­kova.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Matu sakni jeb sīpolu apņem tauku dziedzeri, kuri izdala sebumu (taukus), kas veido dabisku galvas ādas aizsargslāni. To daudzums ir individuāls – vienam ap sīpolu var būt trīs dziedzeri, otram – desmit un vairāk. Tādā gadījumā vienam ir normāla galvas āda, citam – taukaina. Savukārt bērniem līdz sešu gadu vecumam galvas ādas tauku dziedzeri vispār nedarbojas. Mazulim var nemazgāt matus divas vai vairāk nedēļas, tie būs putekļu pilni, bet ne sataukojušies.”

Matu stāvokli ietekmē arī apkārtējās vides negatīvie faktori un neveselīgs dzīvesveids: piesārņots gaiss, hlorēts ūdens, karsta vasaras saule un ziemas sals, regulāra peldbaseina un saunas apmeklēšana, stress, nepareizs uzturs (trekni, saldi un asi ēdieni) un nevērīga attieksme pret matu kopšanu, kad tos mazgā ar nepiemērotu šampūnu un nelieto kondicionieri. “Sebums izdalās visiem un vienmēr, bet, piemēram, piedzīvojot strauju temperatūras maiņu, galvas tauku dziedzeri sāk pastiprināti izdalīt daudz sebuma,” Tamāra Poļač­kova pievērš uzmanību svarīgam faktam.

To, kādu šampūnu un kondicionieri izraudzīties, vislabāk zinās frizieris (ar nosacījumu, ka izmantojat viena meistara pakalpojumus), izpētīs matu struktūru un dos profesionālu padomu.

Taukaini mati

Šāda tipa matus gribas mazgāt katru dienu, jo tie ātri taukojas, salīp šķipsnās, zaudē spīdumu un kuplumu. Tos var mazgāt bieži, taču jāatceras, ka šādā pārslodzē tiek izjaukts ādas skābju un sāļu līdzsvars, un galvas ādas tauku dziedzeri, lai to atjaunotu, sāk strādāt vēl intensīvāk – mati taukojas ātrāk.

“Es ieteiktu izvēlēties nevis masu produkciju, ar ko pārpildīti lielveikalu plaukti, bet profesionālo matu kosmētiku,” uzsver friziere-stiliste Tamāra Poļač­kova. “Izlasot, kāds ir masu produkcijas šampūnu sastāvs, galvenie komponenti neatšķiras, kaut uz pudelītes norādīts, ka šampūns paredzēts taukainiem, sausiem vai normāliem matiem. Tie ingredienti, kas atšķir vienu šampūnu no otra, pievienoti niecīgā daudzumā – tikai kāds 0,001 procents.”

Ja mati un galvas āda ir veselīgi, var lietot masu produkciju, bet, ja ir kādas problēmas, jālieto profesionālais šampūns, kas palīdz novērst matu izkrišanu, piešķir tiem apjomu un spīdumu.

“Šampūns sastāv no trim komponentu grupām: detergenta – putojošas vielas, mitrinošas vielas un apjomu piešķirošas vielas. Profesionālajos šampūnos detergentu izvēlas maksimāli dārgu un kvalitatīvu, tādu, kas nekaitē matiem. Tas uzputo šampūnu, matus atbrīvo no taukiem, taču nesausina. Masu produkcijas šampūnos izmanto lētu detergentu. Ja salīdzina vienas un tās pašas ražotājfirmas profesionālos un neprofesionālos šampūnus, detergents, kas ir trauku mazgāšanas līdzeklī, ir identisks ar detergentu – putojošo vielu, kas ir neprofesionālā šampūna sastāvā.”

Reklāma
Reklāma

Tomēr arī profesionālā matu kosmētika nav panaceja. Ja, to lietojot, nav gaidītā rezultāta, jāvēršas pie trihologa (matu ārsta), lai noskaidrotu, kas izraisa vienu vai otru matu un galvas ādas bojājumu (blaug­znas, matu izkrišana u.c.). Pēc tam aptiekā vajadzēs iegādāties ārstniecisku šampūnu.

Sausi mati

Tie parasti liecina par pro­blemātisku galvas ādu, jo tauku dziedzeri izstrādā maz ādas tauku. Ja matiem trūkst dabisku taukvielu, tie zaudē elastību, mirdzumu un dzīvīgumu, kļūst plāni, bet galvas āda sāk lobīties.

Ja mati jau no dabas ir sausi, vasaras režīmā – saulē, vējā, jūras ūdenī – tie tiek traumēti vēl vairāk, jo nepaspēj atgūt zaudēto mitrumu un atjaunot aizsargkārtu, kas ļauj matam būt elastīgam un izturīgam. Šādā reizē obligāts būs saudzējošs maigas iedarbības šampūns bojātiem matiem ar kolagēnu vai keratīnu, kas it kā salīmē bojātās mata vietas, atjauno elastību un satur eļļas piedevas, piemēram, avokado, dadžu vai kādu citu.

Keratīns sakopj mata virsējo slāni, savukārt proteīns iedarbojas uz dziļākiem slāņiem mata iekšienē.

Pēc mazgāšanas lieto balzamu un kondicionieri, kas sakārto mazgāšanas procesā atvērtās matu zvīņas un ļauj matiem saglabāt mitrumu un elastību. Ieteicamāki ir atsevišķi līdzekļi, nevis divi vai trīs vienā.

Ja mati ir krāsoti, tie straujāk zaudē mitrumu un elastību. Gan šajā gadījumā, gan tad, ja likti ilgviļņi, obligāti jālieto šampūns ķīmiski apstrādātiem un bojātiem matiem. Lai arī mūsdienās ķīmisko ilgviļņu sastāvi matu struktūru nebojā, tomēr pēc šīm manipulācijām mati un galvas āda ir saņēmuši pamatīgu pārslodzi, un ir svarīgi atjaunot pH līmeni (ādai no dabas jābūt nedaudz skābai, bet pēc ilgviļņiem pH mainās uz sārmainu).

Matu maskas

Lai uzlabotu galvas ādas un matu veselību, tie ik pa laikam jāpabaro un jāmitrina ar kādu no eļļām, kā arī jālieto matu maskas. To neliek pēc katras mazgāšanas reizes, bet reizi nedēļā. Pārāk biežas maskas matus it kā pārbaro, tie kļūst smagi un saķep.

Matu masku liek šādi: matus sadala šķipsnās un no matu saknēm ieziež līdz pat galiem. Tad matus saudzīgi izķemmē ar rupju suku, lai barojošās vielas vienmērīgi noklātos visā matu garumā. Ap galvu aptin siltā ūdenī vai zāļu tējā samērcētu dvieli. “Masku uzdevums ir aizvērt matu zvīņas, mitrināt matus un veidot aizsargslāni. Tām ir līdzīga, bet mazliet izteiktāka iedarbība nekā balzamiem un kondicionieriem,” skaidro speciāliste.

“Ir divu veidu matu maskas – vienas uzklāj pirms matu mazgāšanas, otras pēc tam. Tās pirmās iekļūst dziļāk mata struktūrā. Cirtainu, tātad sausu matu īpašniecēm masku ieteicams lietot pastāvīgi,” uzsver friziere-stiliste Tamāra Poļačkova.

Universāli līdzekļi ir matu eļļas, kuras var uzklāt gan galvas ādai, ja tā ir sausa, gan visā mata garumā. “Mitrinoša iedarbība ir avokado un vīnogu kauliņu eļļai. To ieteicams lietot reizi nedēļā. Iemasē galvas ādā un piesūcina matus tā, lai eļļa nepilētu. Apsien dvieli, patur 20–30 minūtes, pēc tam izmazgā ar šampūnu. Pēc matu apstrādes ar eļļu tie atdzīvosies, kļūs veselīgāki.”

PADOMI

Eļļas matu barošanai

• Avokado eļļa baro un mitrina galvas ādu, bet samazina matu augšanas ātrumu. Tāpēc ar to ieteicams apstrādāt matus, nevis galvas ādu, kā arī var ieziest tās ķermeņa daļas, ko epilē, lai samazinātu matiņu augšanas ātrumu.

• Olīveļļa ļoti labi mitrina gan galvas ādu, gan matus, bet samazina matu apjomu, tāpēc nav īsti piemērota, ja tie ir plāni un smalki.

• Vīnogu kauliņu eļļa mitrina galvas ādu, nesamazinot matu apjomu.

• Aprikožu kauliņu eļļa un lineļļa piešķir matiem spīdumu, kā arī mitrina.

• Kokosriekstu eļļa ļoti labi mitrina matus, palīdz novērst to šķelšanos un lūšanu.

UZZIŅA

• Pirms mazgāšanas matus rūpīgi izsukā, lai no tiem atdalītu blaugznas un pārpalikumus no matu veidošanas līdzekļiem.

• Nav ieteicams mazgāt ar pārāk karstu ūdeni. Jo taukaināki mati, jo ūdenim jābūt vēsākam. Lai izšķīdinātu taukus un iznīcinātu netīrumus, vēlamā ūdens temperatūra ir no 38 līdz 40 °C.

Šampūnu nevajag liet uz matiem, bet plaukstās un tad iemasēt galvas ādā. Izskalojot tas nokļūs uz matiem visā to garumā.

• Mazgājot matus, jāizmanto ne tikai šampūns, bet arī matu tipam atbilstīgs kondicionieris vai balzams. Tie uzlabo matu struktūru, pēc mazgāšanas aizver matu zvīņas un atvieglo ķemmēšanu.

• Slapjie mati jāizspaida maigi, nevis jāžņaudza un intensīvi jāberž ar dvieli, jo tā atvērtās matu zvīņas tiek traumētas vēl vairāk. Laika gaitā mati kļūst trausli un lūst.

• Slapjus matus nav ieteicams ķemmēt, jo tie vairāk stiepjas un pārtrūkst. Vislabāk ļaut izžūt pašiem. Ja nu tam nav laika, tad vismaz jāfēno ar vēsa gaisa strūklu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.