Foto: Robert Kneschke/SHUTTERSTOCK

Matu atkāpšanās – iedzimta, taču novēršama. Kādi ir matu izkrišanas cēloņi? 9

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Manas ģimenes vīriešiem – tēvam, tēvabrālim, arī vectēvam – aptuveni 50 gadu vecumā sāka atkāpties mati. Vai tas nozīmē, ka mati atkāpsies arī man? Pašlaik esmu 35 gadus vecs. VALDIS TALSOS

Ietekmē vīrišķais hormons

Matu izkrišanu vīriešiem, kas var izpausties kā daļējs matu zudums vai plikpaurība, sauc par androgēno alopēciju. Tas saistīts ar paaugstinātu matu folikula jutību pret hormonu dihidrotestosteronu.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Šī īpatnība ir ģenētiski pārmantota, tomēr tas nenozīmē, ja mati atkāpās tēvam, noteikti atkāpsies arī dēlam. Androgēnā alopēcija var izpausties vairākās paaudzēs, taču var būt arī tā, ka divām paaudzēm nav novērojama, bet trešās paaudzes vīriešiem mati atkāpsies. Ir situācijas, kad vienam brālim mati atkāpjas, bet otram ir biezi līdz pat vecumdienām,” stāsta Veselības centra 4 dermatoloģe, triholoģe Sandra Vizule.

Androgēnā alopēcija ir viens no biežākajiem matu izkrišanas cēloņiem vīriešiem. Šis process norit pakāpeniski – vairāku mēnešu vai gadu laikā. Vecums, kurā matu atkāpšanās var izpausties, ir ļoti individuāls – 30, 40, 50 gadu vecumā, taču novērojama arī pusaudžu gados.

“Matu atkāpšanās intensitāte nav atkarīga no dzīvesveida vai uztura, bet tā, kā organisms producē hormonus, cik jutīgi attiecīgajās zonās ir receptori pret šo hormonu,” skaidro triholoģe.

Raksturīgākās androgēnās alopēcijas pazīmes ir matu atkāpšanās pieres un paura zonā.

Androgēno alopēciju konstatē arī sievietēm. Taču šajā gadījumā to diagnosticēt ir grūtāk, jo pazīmes nav tik skaidri redzamas. Sievietēm matu retināšanās novērojama, sākot no celiņa, eglītes veidā.

Matu izkrišanu var novērst

Pamanot pirmās matu atkāpšanās pazīmes, svarīgi laikus vērsties pie trihologa vai dermatologa.

Sākumstadijā procesu var ne vien apstādināt vai aizkavēt, bet arī atgūt iepriekšējo matu biezumu.

“Atbilstoši ārstējot, labus rezultātus var iegūt teju simtprocentīgi. Bet, ja process jau ielaists, matu blīvumu varēs atgūt tikai daļēji, un vairāk koncentrēsimies uz to, lai nepazaudētu esošos matus,” stāsta Sandra Vizule.

Androgēnajai alopēcijai ir maz ārstēšanas ieteikumu, kas nodrošinātu labu rezultātu un iedarbotos uz tās rašanās mehānismu.

“Pamatā tās ir divas lietas: jālieto medikamenti, kas paplašina asinsvadus, tā veicinot matu augšanu. Parasti tie ir lokāli lietojami šķīdumi vai putas, kas jāuzziež galvas ādai katru dienu 1–2 reizes dienā. Otrs – jālieto arī medikamenti, kas samazinās aktīvā hormona dihidrotestosterona ietekmi, tā aizkavējot matu izkrišanu. Šie medikamenti nekā citādi neietekmē organismu, taču to lietošanu un piemērotas devas var noteikt tikai ārsts,” uzsver Sandra Vizule.

Lai atgūtu matu biezumu un kuplumu, ārsts papildus var ieteikt izmantot arī citas metodes, kas veicinās cilmes šūnu aktivitāti, lai folikuli sāk aktīvāk producēt matu augšanu.

Samierināties vai ārstēt

Ārste teic, ka ir vīrieši, kas samierinās ar neizbēgamo, un mēģina sadzīvot ar matu atkāpšanos, izvēlas īsu matu griezumu, lai problēma nav tik uzkrītoša. Taču ir vīrieši, kas labprāt izmanto mūsdienu medicīnas iespējas un cenšas saglabāt matus.

Vēl viena no alternatīvām matu atgūšanai ir to pārstādīšana, kas pēdējos gados kļūst aizvien populārāka un iespējama arī Latvijas veselības centros un klīnikās.

“Tomēr, ja ir tendence matiem atkāpties, jāņem vērā, ka matu pārstādīšana tikai daļēji atrisina šo problēmu. Lai saglabātu matus arī turpmāk, dažādas matu augšanu stimulējošas procedūras būs jāveic arī pēc matu pārstādīšanas. Pretējā gadījumā jau pēc pāris gadiem mati atkal tiks zaudēti,” brīdina Sandra Vizule.

SVARĪGI!

Matu izkrišanas cēloņi var būt dažādi, piemēram, iekšķīgas slimības, vitamīnu trūkums organismā, ādas slimības vai infekcijas. To var rosināt arī stress un neveselīgs dzīvesveids. Ja novērota matu izkrišana, noteikti jāvēršas pie trihologa, kurš niansēti izmeklēs un noteiks precīzu matu izkrišanas cēloni, kā arī piemērotu ārstēšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.