Foto – Shutterstock

Matos pavasaris: kāpēc pavasarī šķeļas un elektrizējas mati, āda sausa vai taukaina 0

Matu izkrišanu, elektrizēšanos, matu galu šķelšanos, blaugznas un galvas ādas sausumu vai taukainību pavasarī var novērst ar ziemas paradumu maiņu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Tuvojoties pavasarim, organisms ir noilgojies pēc saules un vitamīniem. To pašu vajag arī matiem, kas iekštelpu sausajā gaisā, zem cepures un pēc temperatūras svārstībām izskatās blāvi un neveselīgi, pat augt sāk lēnāk.

Ziemā zemās temperatūras dēļ asinsvadi sašaurinās un matu saknītes saņem mazāk nepieciešamo barības vielu, tāpēc gluži kā iesnaužas. Pēdējais brīdis tās pamodināt! Ar pirkstu galiem viegli masējot galvas ādu, uzlabojas tās apasiņošana – vielmaiņa, matu barošana un atjaunošanās. Tāpēc asinīs jābūt pietiekamam uzturvielu daudzumam un dažādībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Matu veselībai vajadzīgi C, D, E un B grupas vitamīni, folskābe, nikotīnskābe. Svarīgākās minerālvielas ir dzelzs, magnijs, cinks, mikroelementi – jods, mangāns, varš, hroms un selēns. Vajadzīgas arī polinepiesātinātās taukskābes omega-3 un omega-6. Šīs uzturvielas veicina asiņu cirkulāciju galvas ādā, palīdz atjaunot sausus, trauslus, lūstošus matus, saglabā tos spīdīgus, ražo keratīnu (matus veidojošo proteīnu), radot spēku un elastību, un stiprina imunitāti. Vienlaikus izdodas veiksmīgi novērst ādas sausumu un blaugznu veidošanos.

Viss matiem nepieciešamais ir uzturā – olu dzeltenumos, pākšaugos, subproduktos, raugos, graudaugos, brokoļos, zivīs, sīpolos, jūras produktos un riekstos.

Pēc ziemas organismam ir lielāks stress, mainās hormonu līdzsvars, saslimšanas un medikamentu lietošanas vai nepilnvērtīga uztura dēļ izsīkst vitamīnu rezerves, tāpēc ārste, matu veselības speciāliste Inga Zemīte iesaka kursa veidā lietot polivitamīnus vai speciālus vitamīnu kompleksus. Atkarībā no matu stāvokļa uzlabojumus var pamanīt jau aptuveni pēc viena mēneša, taču stabilam un paliekošam efektam vajadzētu lietot 3–6 mēnešus. Papildus vēlama zivju un gurķenes eļļa, un dienā jāizdzer ne mazāk kā 1,5–2 litri ūdens.

Dažkārt pēc ziemas mati maina savu tipu un nākas mainīt arī šampūnu, iegādāties barojošas maskas, balzamus un eļļainus serumus sausu matu galu kopšanai. Pavasara šampūnā jābūt A (retinolam), E un C vit­amīnam, kā arī B vitamīnu grupai (īpaši svarīgs ir pantenols). Aptiekās nopērkami šampūni ar ārstnieciskām vielām, un tie iedarbojas visintensīvāk, tāpēc jālieto tikai vajadzības gadījumā.

Nevajadzētu noniecināt arī tautas līdzekļus. Ar lielās nātres lapu tēju, novārījumu, uzlējumu un ekstraktu (it īpaši kopā ar diždadža saknēm un apiņa rogām) ārstē galvas ādas seboreju, stiprina matu saknes un stimulē augšanu. Tautas medicīna pret matu izkrišanu iesaka novārījumu no virša lakstiem, nātres sakneņiem, diždadža saknēm un apiņa rogām. Ar to galvu mazgā trīsreiz nedēļā, pēc tam galvu aptin ar dvieli, apsien lakatu un tur siltu vismaz divas stundas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.