Matīss Paegle: Ķerot zagļus, nav jāliek cietumā visi cilvēki 5
Autors: Matīss Paegle, “BaltCap Infrastruktūras fonda” investīciju direktors
Pārskatot retroaktīvi šos noteikumus, biogāzes un biomasas stacijas visas paliek parādā valstij naudu un tām ne kas cits neatliek, kā pārtraukt savu darbību. Tas skar visu industriju – apt. 300 uzņēmumus un 5000 darbiniekus.
Tā ir 12 reize 10 gadu laikā, kad retroaktīvi tiek mainīts atbalsts atjaunojamajai enerģijai. Latvija ir Eiropas Savienības, NATO un OECD valsts, nevis kaut kāda banānu republika vai vietvalža valstiņa, kurā var mainīt likumus, kā ienāk prātā.
Skaidrs, ka ES valstij tā ir neadekvāta patvaļa, kura tiek darīta ar konkrēta politiskā spēka rokām, KPVLV, kas kontrolē Ekonomikas ministriju un ir populistiski paziņojis, ka mums ir vienalga, ar ko tas viss beigsies, bet mēs ejam uz priekšu.
Visiem ir skaidrs, ka tas beigsies ar fundamentālu, zaudētu tiesvedību pēc kādiem gadiem pieciem, kas valsts budžetam maksās miljardu, bet tad viņiem jau būs vienalga. Tas beigsies ar tādiem zaudējumiem, kas ir lielāki, nekā atlikušie OIK maksājumi. Bet populistiski savam elektorātam, protams varēs paziņot – mēs solījām, un mēs izdarījām, lai vai kas.
Starp OIK saņēmējiem ir investīciju fonds BaltCap, kura ieguldītāji ir Latvijas lielāko banku – Citadele, Swedbank, SEB banka u.c. – otrā līmeņa pensiju fonda uzkrājēju līdzekļi, tātad lielākā Latvijas sabiedrības daļa. Otra puse ir starptautiskās finanšu institūcijas kā Eiropas investīciju banka, Eiropas rekonstrukcijas un attīstības banka.
Ļoti respektablas finanšu institūcijas. Tāpat šajā sfērā darbojas Igaunijas valsts uzņēmums Enefit, kas nodarbojas ar siltuma apgādi Valkā, kur viņiem ir uzņēmums, kas saņem OIK. Tāpat ir Fortum, kas ir Somijas valsts uzņēmums un viens no lielākajiem enerģijas ražotājiem Jelgavā.
Ir daudz ārzemju investoru, un viņus visus sauc par zagļiem tāpēc, ka valsts nespēj tikt galā ar pāris procentiem krāpnieku. No visas sabiedrības pāris procenti ir zagļi, kas lielveikalā zog, bet tāpēc jau visu valsti nesēdina cietumā, sakot, ka jūs visi esat zagļi, kamēr jūs nepierādīsiet pretējo.
Mēs nevaram nest atbildību par valsts nespēju šajā jomā, jo mēs strādājam kā ārvalstu investori, BaltCap ir pievienojies Apvienoto nāciju atbildīgu investīciju hartai jau kopš 2008.gada.
Mums ir transparenta korporatīvā pārvaldība, mēs izpildām katru likumu. Protams, ka mēs tiesāsimies, jo 70% no OIK ir samaksāts ne jau par zaļo enerģiju, bet gan Latvenergo TEC, valstij piederošam uzņēmumam, kas dedzina Krievijas gāzi un tika pabāzts zem zaļās enerģijas. Turklāt 2018.gadā 18.septembrī Ministru Kabinets uz priekšu līdz 2028.gadam Latvenergo izmaksāja viņam pienākošos OIK.
Valsts sev piederošajai kompānijai, kas neražo atjaunojamo enerģiju, ir uz priekšu samaksājusi 454 miljoni eiro. Tas notika tajā pašā laikā, kad skolotāji gāja pie Saeimas lūgt algu pielikumu.
Pāris miljonu neatradās, bet 454 miljoni priekš Latvenergo gan. Toties tagad viņi vēlas mainīt šo likumu un atņemt zaļajai enerģijai visu uz priekšu apsolīto tarifu un vēl likt atmaksāt, bet pašu uzņēmumam samaksāto atstāt! Tā ir ne tikai pretēji tiesiskās paļāvības principam, bet arī tirgus kropļošana un nevienlīdzīga attieksme pret tirgus dalībniekiem.
Es strādāju ar juristiem Ženēvā un Londonā, kas specializējas uz tiesvedībām pret valstīm. Eiropā ir liels precedents, kur Spānija retroaktīvi atņēma tarifu Saules enerģijai, šobrīd ir 45 tiesvedības pret valsti par astoņiem miljardiem eiro, un tur jau valsts ir zaudējusi 11.