Māte pamet ģimeni, bet pienākumi paliek. Atbilde mammas pamestam puikam 0
Mūsu ģimenē ir četri bērni. Es esmu vecākais – man ir 12 gadu. No mums aizgāja mamma ar jaunāko māsu, bet mēs palikām ar tēti. Viņi nav šķīrušies. Kā tētim dabūt naudu par to, ka viņš mūs audzina? ANDRIS
Civillikums paredz, ka līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Tas nozīmē, ka vecākiem jārūpējas par saviem bērniem un jāpārstāv nepilngadīgie personiskajās un mantiskajās attiecībās. Rūpes nozīmē bērna aprūpi, uzraudzību un tiesības noteikt viņa dzīvesvietu (dzīvesvietas ģeogrāfisko izvēli un mājokļa izvēli). Aprūpe nozīmē bērna uzturēšanu, t.i., ēdiena, apģērba, mājokļa un veselības aprūpes nodrošināšanu, kā arī kopšanu, izglītošanu un audzināšanu. Uzraudzība nozīmē rūpes par bērna drošību un kādas citas personas apdraudējuma novēršanu.
! Ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīgā aizgādība par bērniem nebeidzas. Par aprūpi un uzraudzību ikdienā gādā tas vecāks, pie kura bērns dzīvo, tātad šajā gadījumā māte ikdienā rūpējas par vienu bērnu, bet tēvs – par trim. Tas nozīmē, ka mātei paliek pienākums rūpēties par bērniem, kuri dzīvo kopā ar tēvu, savukārt tēvam jāturpina rūpēties arī par jaunāko māsu.
Šie pienākumi jāpilda samērā ar vecāku spējām un mantas stāvokli līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Taču saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem valstī ir noteikts arī minimālo uzturlīdzekļu apmērs, kas katram no vecākiem jānodrošina neatkarīgi no viņa spējām uzturēt bērnu un no mantas stāvokļa. No šā gada 1. janvāra Latvijā minimālā mēneša darba alga ir 370 eiro, tātad minimālie uzturlīdzekļi katram bērnam ir šādi:
• 25% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas katram bērnam no viņa dzimšanas līdz septiņu gadu vecumam (92,50 eiro mēnesī);
• 30% apmērā katram bērnam no septiņu līdz 18 gadu vecumam (111 eiro mēnesī).
Likums paredz, ka strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa. Tas nozīmē, ka tēvam jāiesniedz tiesā prasība par šādu līdzekļu piedziņu no mātes. Tēvs var pieprasīt arī lielāku summu, piemēram, 150 eiro katram bērnam, taču par galīgo summu lems tiesa, ņemot vērā abu vecāku materiālo stāvokli.
Ja māte nevar samaksāt uzturlīdzekļus, piemēram, nestrādā un saņem tikai pabalstus, tēvs saņems izziņu no tiesu izpildītāja, ka uzturlīdzekļu piedziņa nav iespējama, un tad varēs vērsties Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrācijā, kas uzturlīdzekļus izmaksā no valsts līdzekļiem.
! Fonda administrācijas darbinieki sniedz konsultācijas par uzturlīdzekļu piedziņu un palīdz sagatavot pārrobežu dokumentus. Ja tēvam nepieciešama palīdzība uzturlīdzekļu jautājumos un ir zināms, ka māte, piemēram, pastāvīgi uzturas kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm vai ārpus tās, viņam ieteicams sazināties ar fonda administrācijas darbiniekiem, kuri sniegs plašāku informāciju par pārrobežu pieteikumu sagatavošanu.
Ja jūsu ģimenei ir ļoti grūti ar iztiku, pašvaldības sociālajā dienestā tēvs varētu lūgt piešķirt kādu materiālo palīdzību vai pabalstu no pašvaldības līdzekļiem.
Svarīgi
Tiesa pēc prasītāja (šajā gadījumā – tēva) lūguma nekavējoties pieņem lēmumu par to, kādā apmērā atbildētājam (šajā gadījumā – mātei) pagaidām, līdz strīda izšķiršanai, jāsedz bērnu uzturēšanas izdevumi. Pagaidu uzturlīdzekļu apmērs nevar būt mazāks par Ministru kabineta noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru.
Uzziņa
• Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija atrodas Pulkveža Brieža ielā 15, Rīgā, LV-1010; e-pasts: [email protected]; tālr. 67830626.
• Krīzes situācijās arī nepilngadīgie paši var zvanīt uz Bērnu un pusaudžu uzticības tālruni 116111 vai meklēt palīdzību Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā; tālr. 67359128.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA