Masveida zivju bojāeju Ičas upē izraisījusi nenoskaidrota viela, kas ātri noārdās 0
Zivju masveida bojāeju Ičas upē, visticamāk, ir izraisījusi kāda viela, kas ļoti ātri bioloģiski noārdās vai neuzkrājas zivs organismā, aģentūru LETA informēja Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” direktora vietniece Olga Valciņa. Ekspertiem šo vielu atklāt tā arī nav izdevies.
Lai atklātu šo bioloģisko vielu, bijis svarīgi, lai eksperti no laboratorijas tiktu iesaistīti savlaicīgi, kas nav ticis darīts, uzsvēra Valciņa. Institūta savlaicīga neiesaistīšana apgrūtinājusi zivju bojāejas cēloņu noskaidrošanu.
“BIOR” laboratorijā veiktās analīzes liecina, ka upē piesārņojuma ieplūšana vairs neturpinās un zivju populācija nav apdraudēta. Pirmās analīžu sērijas mērķis bija noskaidrot, vai zivis nav gājušas bojā slimības vai elektrotraumas dēļ. Ekspertīzē šīs versijas neapstiprinājās. Paralēli veiktās patoloģiskās analīzes norādīja uz kairinošo vai toksisko vielu ietekmi uz zivju organismu. Eksperti analīzēs pārbaudījuši 201 iespējamā pesticīda klātbūtni zivs organismā, taču neviens no tiem beigtajās zivīs netika atrasts. Augstākas analīžu kvalitātes nodrošināšanai tika pielietota īpaši komplicēta pārbaudes metode – gāzu-hromatogrāfija masspektrometrija, ar kuru ir veikta bīstamo vielu identifikācija zivju aknās. Tomēr arī tur analīzes neuzrādīja kaitīgo vielu klātbūtni. Ar induktīvi saistītas plazmas-masspektrometrijas metodi konstatēts, ka toksisko elementu saturs zivīs nepārsniedz pieļaujamo daudzumu.
Notikuma vietā paņemto ūdens paraugu analīzes uzrādījušas nelielu virsmaktīvo vielu klātbūtni, taču šīs vielas ļoti ātri noārdās un parasti arī neuzkrājas dzīvos organismos. Tas ļauj secināt, ka virsmaktīvo vielu kaitīgā ietekme bijusi ļoti īslaicīga, šobrīd ūdens piesārņojuma faktiski nav un zivis nav apdraudētas, uzsver “BIOR”.
Valciņa kritizēja atbildīgo dienestu rīcību, “BIOR” ekspertiem nosūtot jau beigtas zivis vairākas dienas pēc tam, kad šīs zivis reāli gājušas bojā. Tas nopietni apgrūtinājis analīžu veikšanu un saindēšanas iemeslu noskaidrošanu.
Jau ziņots, ka Balvu novadā, Ičas upē, oktobra vidū tika konstatēta masveida zivju bojāeja, ko, iespējams, izraisījis toksisks piesārņojums. Valsts vides dienests bija saņēmis informāciju no vietējiem iedzīvotājiem, ka Ičas upē posmā no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Vērdes upes ietekai gājušas bojā simtiem līdaku, asari, sapali un citas zivis. Pārbaudēs vizuāli tika novērots, ka lielākais bojāgājušo zivju skaits ir Ičas upes posmā apmēram vienu kilometru uz augšu pret straumi un apmēram vienu kilometru lejup pa straumi no vietas, kur Ičas upē ietek gar Bērzpils purva austrumu, dienvidaustrumu un dienvidu malu esošais meliorācijas grāvis.