Masveida represijas Krievijā. Paraugprāvas atgādina Staļina laikus 248
Nodevības gadījumi Krievijā pirms 30 gadiem bija samērā reti. Katru gadu tika konstatēti tikai daži gadījumi. Tomēr pēdējo desmit gadu laikā un īpaši kopš 2022. gada iebrukuma Ukrainā šis skaits ir pieaudzis, kā arī ir pieaudzis apsūdzību skaits par spiegošanu, raksta “AP”.
Viņi tvarsta gan Krievijas pilsoņus, gan ārzemniekus. Nesenākie upuri ir, sākot no Kremļa kritiķiem un neatkarīgiem žurnālistiem līdz zinātniekiem veterāniem, kas strādā ar valstīm, kuras Maskava uzskata par draudzīgām.
Viena tiesību grupa 2023. gadā saskaitīja vairāk nekā 100 zināmas nodevības lietas, un, iespējams, vēl 100, par kurām neviens nezina.
Prokuratūra ir šīs lietas pielīdzinājusi paraugprāvām un tīrīšanām padomju diktatora Jozefa Staļina laikā pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados.
Viņi parasti tiek turēti stingrā izolācijā Maskavas bēdīgi slavenajā Lefortovas cietumā, viņu tiesas notiek aiz slēgtām durvīm. Gandrīz vienmēr tiek pasludināti notiesājoši spriedumi un ilgi cietumsodi. Tos izmeklē gandrīz tikai Federālais drošības dienests jeb FSB, ar īpašām apsūdzībām un noslēpumainiem pierādījumiem.
Šīs lietas atšķiras iepriekš pieredzētajām represijām pret opozīciju, prezidenta Vladimira Putina valdīšanas laikā, kad 2022. gadā viņš aicināja drošības dienestus “stingri apspiest ārvalstu izlūkdienestu aktivitātes un nekavējoties identificēt nodevējus, spiegus un diversantus”.
Turpinājumā galvenās tendences ierosinot kriminālvajāšanu par lieliem noziegumiem.