Īlons Masks ir centies mazināt reklāmdevēju bažas par izmaiņām platformā un paziņojis, ka izveidos “Twitter” satura uzraudzības padomi, kurā būšot cilvēki ar “dažādiem uzskatiem”, taču uzsvēris, ka tviteris nekļūs par vietu, kur ikviens var teikt visu, nedomājot par sekām.
Īlons Masks ir centies mazināt reklāmdevēju bažas par izmaiņām platformā un paziņojis, ka izveidos “Twitter” satura uzraudzības padomi, kurā būšot cilvēki ar “dažādiem uzskatiem”, taču uzsvēris, ka tviteris nekļūs par vietu, kur ikviens var teikt visu, nedomājot par sekām.
Foto: Dado Ruvic/REUTERS/SCANPIX

Masks pārņem “Twitter”. Pasaule nogaida, kāda būs tā nākotne un saturs 15

Rūdolfs Bruss, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Amerikāņu miljardieris Īlons Masks pabeidzis interneta kompānijas “Twitter” iegādes darījumu, par šo platformu samaksājot 44 miljardus dolāru. Uzreiz pēc “Twitter” pārņemšanas Masks atlaidis vairākus vadošus kompānijas darbiniekus, tostarp tās vadītāju Paragu Agravalu.

Masks var lepoties ar elektroauto ražotāja “Tesla” un kosmosa kuģu ražotāja “SpaceX” panākumiem, un tagad viņam šie panākumi būs jāatkārto ar populāro mikroblogošanas vietni, kurai šobrīd ir 237 miljoni ikdienas lietotāju. Pēc nonākšanas Maska rīcībā “Twitter” aizgājusi no Ņujorkas biržas, kas nostiprina viņa kontroli pār uzņēmumu.

Vai Masks mainīs noteikumus

CITI ŠOBRĪD LASA

Masks “Twitter” iegādes darījumu parakstīja jau aprīlī, bet vasarā paziņoja, ka atsakās no tā, jo “Twitter” vadība esot sniegusi nepatiesu informāciju par viltus profilu skaitu šajā platformā. “Twitter” vadība savukārt uzstāja, ka juridiski saistošs darījums ir noslēgts, un pat vērsās tiesā, lai piespiestu Masku pabeigt uzņēmuma iegādi. Ir grūti pateikt, vai Masks vēlējās atteikties no Sanfrancisko bāzētās kompānijas iegādes vai panākt zemāku pirkuma cenu.

Darījums tika pabeigts ceturtdien, kas ir vienu dienu pirms tiesas noteiktā termiņa. “Putns ir atbrīvots,” pēc darījuma pabeigšanas tviterī ierakstīja Masks, atsaucoties uz uzņēmumu, kura logo ir putns. Līdz ar to pasaulē bagātākā cilvēka rokās nonākusi viena no nozīmīgākajām sociālo mediju kompānijām.

Īpašnieku maiņa un vadošo darbinieku atlaišana rada jautājumus par uzņēmuma turpmāko darbību un platformas ietekmi uz sabiedrību un politiku. Tviteris ir nozīmīgs politiķu un politisko kampaņu instruments, un uzņēmuma īpašnieku maiņa var tieši ietekmēt bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa iespējas atgriezties tviterī.

Trampa konts tika bloķēts pēc viņa atbalstītāju iebrukuma Kapitolijā 2021. gada 6. janvārī. Trampa konta atjaunošanai var būt tūlītējas politiskas sekas, jo jau 8. novembrī notiks ASV Kongresa starpvēlēšanas, kurās uz panākumiem cer viņa pārstāvētie republikāņi. ­Masks iepriekš izteicies, ka ļaus Trampam atgriezties tviterī.

Trampam gan ir izveidota pašam sava sociālo mediju platforma, kas pretenciozi nodēvēta par “Truth Social”. Tramps izteicies, ka nealkst atgriezties tviterī, pat ja viņam to lūgtu, piebilstot, ka, viņaprāt, tviterim neveiksies bez viņa. Trampa vietnei “Truth Social” šobrīd ir aptuveni četri miljoni sekotāju, bet savulaik viņa ziedu laikos tviterī to bija 88 miljoni, atzīmē aģentūra “AP”.

Reklāma
Reklāma

“Twitter” būšot satura uzraudzības padome

Masks sevi raksturo kā runas brīvības aizstāvi un paudis vēlmi pārskatīt “Twitter” satura uzraudzības politiku. Tādā veidā tiktu vājināta kompānijas iepriekšējās vadības politika, kas paredzēja apkarot agresivitāti un dezinformācijas plūsmu platformā. 75% tvitera lietotāju dzīvo ārpus ASV.

ES tiek gatavots jauns digitālo pakalpojumu regulējums, kas būs jāievēro “Twitter” un citām tehnoloģiju firmām, lai ierobežotu dezinformāciju un nelegālu saturu sociālajos tīklos. Radikālāka politikas maiņa “Twitter” lietošanas noteikumos kompānijai var radīt problēmas Eiropā. “Eiropā putns lidos pēc mūsu noteikumiem,” tviterī rakstīja Eiropas Savienības iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons. Masks gan ir centies mazināt bažas par izmaiņām platformā.

Piecdesmit vienu gadu vecais uzņēmējs paziņojis, ka “Twitter” izveidos satura uzraudzīšanas padomi, kurā būšot cilvēki ar “dažādiem uzskatiem”. Viņš arī uzsvēris, ka tviteris nekļūs par vietu, kur ikviens var teikt visu, nedomājot par sekām. Masks tā cenšas nomierināt reklāmdevējus, kuri uztraucas, ka platformu var pārplūdināt agresīvs saturs, kas aizbiedēs lietotājus.

Viņš paziņoja, ka platformas iegādes mērķis ir radīt “kopīgu digitālu pilsētas laukumu, kur veselīgā manierē var tikt debatēti plaša spektra uzskati, neķeroties pie vardarbības”. “Pastāv lielas briesmas, ka sociālie mediji sašķelsies galēji labējās un galēji kreisās atbalss kamerās, kas radīs vēl vairāk naida un šķelšanās mūsu sabiedrībā,” brīdināja Masks.

Krievijas valdības finansētās raidsabiedrības “RT” galvenā redaktore Margarita Simonjana aicinājusi Masku atcelt aizliegumu viņas privātajam kontam, atsaucoties uz Maska pausto atbalstu “runas brīvībai”.

Vai “Twitter” vērtība atbilst cenai

Maska īpašumu vērtību žurnāls “Forbes” lēš aptuveni 224 miljardu dolāru apmērā, tomēr arī viņam 44 miljardi dolāru nav maza summa. Daudzi analītiķi šaubās, vai “Twitter” vērtība atbilst Maska samaksātajai summai.

Bijušais “Twitter” viceprezidents Brūss Deislijs ir pieļāvis, ka Masks par platformas iegādi ir samaksājis četras reizes lielāku summu, nekā uzņēmums ir patiesībā vērts. Pats Masks atklāti atzinis, ka, pērkot “Twitter”, viņš pārmaksā. Miljardieris tomēr uzsvēra, ka ilgtermiņā platformas vērtība ievērojami pieaugs. Pērn “Twitter” gandrīz 90% ieņēmumu guva no reklāmdevējiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.