Foto: AP/AFP/Scanpix/LETA/LA.lv kolāža

Maskava pastiprina kodoldraudus? Ukraina, iebrūkot Krievijā, pārkāpusi “sarkanāko” no visām Krievijas “sarkanajām līnijām” 160

Krievija paziņojusi par izmaiņām savā kodoldrošības doktrīnā, lai radītu baiļu atmosfēru un nosūtītu nepārprotamu atturēšanas signālu Ukrainas sabiedrotajiem, vēsta “Atlantic Council”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sapnī pēkšņi un strauji tu krīti bezdibenī.. Par ko brīdina šie sapņi?
Kokteilis
4 zodiaka zīmes, kuras visbiežāk salauž partneru sirdis 4
Vērsis – “Lexus”, Lauva – “Lamborghini”: kurš auto ir piemērots jūsu Zodiaka zīmei 16
Lasīt citas ziņas

Šonedēļ Kremlis paziņoja par plāniem pārskatīt savu kodoldoktrīnu – mazāk nekā mēnesi pēc tam, kad Ukraina ar iebrukumu Krievijā, izsmēja Maskavas bieži izteiktos kodoldraudus.

Izdevums norāda, ka  kopš pilna mēroga iebrukuma sākuma Ukrainā Putins regulāri “žvadzinājis ar  kodolieročiem”, acīmredzami cenšoties graut Rietumu atbalstu Ukrainai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Krievijas kodolšantāža bija neapdomīga, taču ļoti efektīva pret Rietumu līderiem, kuri izvairās no riska… Faktiski Putina spēja iebiedēt Rietumus, iespējams, ir viņa lielākais panākums šajā karā,”  norādīts publikācijā.

Tomēr Kremļa kodoldraudiem bija maza ietekme uz Kijivu. Visā kara gaitā Ukraina atkārtoti demonstrēja spēju atpazīt Putina blefu un gandrīz pilnīgu vienaldzību pret tā sauktajām Krievijas “sarkanajām līnijām”.

Un visnopietnāko triecienu Kremļa reputācijai saistībā ar kodolieroču pielietošanas draudiem deva Ukrainas uzbrukums Krievijas Kurskas apgabalam.

“Ukraina, iebrūkot Krievijā, pārkāpa sarkanāko no visām Krievijas sarkanajām līnijām. Tomēr Putins atkal izvēlējās situāciju nesaasināt. Tā vietā, lai izraisītu kodolkatastrofu, viņš aktīvi centās mazināt Ukrainas iebrukuma nozīmi,” raksta analītiķi.

Putina vājā reakcija uz Ukrainas iebrukumu Krievijā nav palikusi nepamanīta. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, izmantojot šo vājumu, aicināja atcelt visus ierobežojumus Rietumu ieroču izmantošanai Krievijas teritorijā.

Kremļa amatpersonas arī, šķiet, apzinās, ka Ukrainas iebrukums Krievijā padara viņu kodoldraudus arvien tukšākus. Tas izskaidro Krievijas pašreizējo interesi pārskatīt kodoldoktrīnu.

Izdevums norāda, ka vēl nav skaidrs, kādas izmaiņas tiks veiktas, taču iespējams, ka to mērķis būs atjaunot baiļu faktoru un nosūtīt nepārprotamu atturēšanas signālu Ukrainas sabiedrotajiem. Ja Rietumi piekāpsies Krievijas kodoldraudiem, sekas varētu būt katastrofālas.

Reklāma
Reklāma

“Ja Rietumu līderi ļaus Putina kodoldraudiem gūt panākumus Ukrainā, viņš neizbēgami izmantos šo taktiku arī pret citām valstīm. Tas iedvesmos citus autoritāros režīmus. Tikmēr citi pamanīs Rietumu bezdarbību un secinās, ka vairs nav drošībā bez sava kodolieroču arsenāla. Dažu gadu laikā pasaule varētu saskarties ar kodolbruņošanās sacensībām, kas sagraus desmitgadēm ilgus kodolieroču neizplatīšanas centienus un pavērs jaunu bīstamu ēru starptautiskajās attiecībās, kur kodolkara perspektīva vairs nebūs neiedomājama,” uzsver “Atlantic Council”.

Krievija iepriekš paziņoja par plāniem veikt izmaiņas kodoldoktrīnā, reaģējot uz Rietumu it kā eskalējošajām darbībām karā Ukrainā.

Amerikāņu pētnieki identificējuši, kur Krievijā izvietota jaunā spārnotā raķete “Burevestņik” ar kodolgalviņu.

Eksperti piebilst, ka raķete 9M370 būtiski nepaplašinās Krievijas kodolpotenciālu, lai gan Putins to dēvē par “neuzvaramu”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.