Kā tikt pie veselīga saldējuma? Gatavot pašiem, izmantojot saldējuma mašīnu 3
Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Izpētot saldējuma etiķeti ar daudzajiem E simboliem, pircēji bieži noliek to atpakaļ plauktā. Tomēr ir veids, kā tikt pie veselīga saldējuma – gatavot to pašiem, izmantojot saldējuma mašīnu.
Pirms saldējuma mašīnas iegādes vispirms ieteicams apdomāt, cik daudz saldējuma paredzēts pagatavot vienā reizē un cik bieži to gatavos, tāpat arī cik daudz naudas var atvēlēt pirkumam.
Mehānisko vai elektrisko, saliekamo vai stacionāro
Visas mašīnas darbojas pēc viena principa – kulšanas apjoms tiek vienmērīgi griezts, bet tajā ievietotā masa vienlaikus tiek kulta un atdzesēta. Vairumā ierīču ir viena liela kulšanas bļoda, bet dažās arī vairāki nelieli trauciņi.
Mehāniskās ierīces kulšanas bļoda pirms darbināšanas 12 stundas jāatdzesē saldētavā, bet gatavošanas procesā kulšanas rokturis ik pēc 2–3 minūtēm jāpagriež pašam.
Elektriskās ierīces kulšanas procesu veic automātiski, jānospiež vien podziņa uz paneļa. Tomēr tās iedala vienkāršākās (pusautomātiskās) un sarežģītākās (automātiskās). Pusautomātiskajās mašīnās kulšanas trauks iepriekš jāatdzesē saldētavā, līdzīgi kā izmantojot mehānisko mašīnu.
Izvēloties šādu modeli, svarīgi novērtēt sava ledusskapja saldētavas gabarītus, jo vairumam mašīnu ir viena liela kulšanas bļoda.
Izdevīgākas ir tās ierīces, kurām ir vairākas noņemamas bļodas, jo tad, kamēr viens saldējums atrodas saldētavā, var gatavot jau nākamo. Savukārt automātiskajā mašīnā ir iebūvēts kompresors, kas 5–10 minūtes pēc ieslēgšanas ir gatavs kuļamo masu ne tikai sakult, bet automātiski arī atdzesēt.
Elektriskajai mašīnai ērtākai lietošanai būs nepieciešama papildu brīva stacionāra vieta uz virtuves darba virsmas. Mehānisko ierīci var izjaukt un glabāt kastē.
Jo gudrāka mašīna, jo dārgāk maksā. Vislētākās ir mehāniskās saldējuma mašīnas, seko pusautomātiskās, tad automātiskās un ar elektronisko vadību.
Garša būs vienāda gan mehāniskajā, gan automātiskajā mašīnā gatavotam saldējumam. Ar mehānisko mašīnu vajadzēs vien vairāk laika, lai iegūtu kāroto našķi.
Jautājums ir par to, kādas ērtības vēlamies un cik daudz esam gatavi maksāt par papildu funkcijām. Neliela tilpuma automātisko mašīnu iespējams iegādāties aptuveni par 30–40 eiro, bet pieejami arī modeļi ar daudzām funkcijām, ekskluzīvu dizainu un elektronisko vadību pat par 600 eiro.
Papildu funkcijas, jauda un materiāls
Ierīcēm, kas aprīkotas ar elektronisko vadību, ir pieejams taimeris un signāls – var iestatīt nepieciešamo gatavošanas ilgumu, signāls paziņos, kad saldējums gatavs.
Ir iespēja izvēlēties arī, cik cietu našķi vēlas baudīt. Dažām ierīcēm uz korpusa ir lodziņš, caur kuru var redzēt, kāda ir gatavojamā saldējuma konsistence, bet dažas aprīkotas ar papildu jogurta gatavošanas funkciju.
Iegādājoties saldējuma mašīnu, der izvērtēt arī tās jaudu (elektriskajām), izmēru un materiālu saldējamai bļodai. Pusautomātiskās mašīnas patērē no 4 līdz 35 V, bet automātiskās trīs reizes vairāk.
Parasti mašīnai ir viens liels konteiners (dažiem modeļiem komplektā ir vēl papildu noņemami trauki), bet nopērkamas arī ierīces, kurās viena trauka vietā ir četras vai sešas mazas glāzītes (mehāniskajām mašīnām).
Lielai ģimenei lietderīgāka būs vismaz 1 l vai lielāka bļoda. Saldējamās bļodas materiāli ir plastmasa vai nerūsošais tērauds. Plastmasa ir vieglāka, klusāka, lētāka, bet mazāk izturīga un piesūcas ar izmantoto produktu krāsu un smaržu. Tērauds savukārt ir smagāks, skaļāks, dārgāks, bet izturīgāks un higiēniskāks.
Ja ierīci paredzēts iegādāt interneta veikalā, jārēķinās, ka produkta apraksts var būt nepilnīgs vai kļūdains. Tāpēc informāciju par izvēlēto mašīnu ieteicams apskatīt vismaz divās trīs vietnēs un salīdzināt. Ja preci apskata klātienē, jāizpēta, kādas tai ir papildu funkcijas, cik ērti ierīci būs izjaukt un mazgāt, cik garš ir elektrības vads u. tml.
Ogu saldējums – vieglāk, jogurta – visgrūtāk
* Saldējuma masas dabiskā cietība atkarīga no tā, cik tajā daudz tauku – jo mazāk tauku, jo cietāks saldējums. Tātad kalorijām bagātākam saldējumam jāuzstāda lielāka cietības pakāpe nekā augļu saldējumam.
* Visviegāk pagatavot ogu vai augļu sulu saldējumu. Ogas sablenderē vai sarīvē kopā ar cukuru un liek saldējuma mašīnā.
* Plombīru gatavo no divām masām – saldā krējuma, kas sakults ar cukuru, un olu dzeltenumiem, kas arī sakulti ar nedaudz cukura un vaniļas. Abas sakultās masas liek saldējuma mašīnā kopā. Var pievienot vēl trešo – ogu masu vai skaidiņās sarīvētu šokolādi.
* Visgrūtāk pagatavot jogurta saldējumu – tam būs nepieciešama saldā krējuma masa, ogu masa un biezs bezpiedevu jogurts. Turklāt saldējuma mašīnā masas ievieto pakāpeniski – vispirms saldā krējuma masu kopā ar ogām, bet tad, kad saldējums jau sācis cietēt, pievieno jogurtu.