Māsas nevar sadalīt dzīvokli. Ko darīt? 2
Mammai, man un māsai Rīgas dome beidzot piešķīra dzīvokli, jo stāvējām rindā. Māsa šajā dzīvoklī nedzīvoja – pārvācās pie sava drauga. Kad mamma nomira, es pārslēdzu līgumu uz sava vārda. Māsa ir ierakstīta īres līgumā kā ģimenes locekle, taču viņa uzvedas šausmīgi (lieto alkoholu, satiekas ar aizdomīgām personām, nekur nestrādā) un tagad paziņoja, ka ievāksies šeit kopā ar draugu, jo viņai ir tādas tiesības. Vai būs iespējams māsu izlikt no dzīvokļa, ja viņa turpinās tā uzvesties? ALEKSANDRA RĪGĀ
Vispirms jāatgādina, ka māsas draugs nav nedz viņas, nedz jūsu ģimenes loceklis, tātad uz viņu attieksies likuma “Par dzīvojamo telpu īri” nosacījumi. Proti, citu personu iemitināšanai īrnieka īrētajā dzīvojamā telpā nepieciešama izīrētāja (šajā gadījumā Rīgas domes), jūsu kā īrnieka un visu tajā dzīvojošo īrnieka pilngadīgo ģimenes locekļu (jūsu māsas) piekrišana. Turklāt citas personas dzīvojamajā telpā var iemitināt, ja tās Latvijas Republikā dzīvo pastāvīgi vai ir saņēmušas uzturēšanās atļauju likumā noteiktajā kārtībā.
! Ja māsa nemaksās savu daļu par īri un komunālajiem pakalpojumiem vai kā citādi traucēs jums normāli dzīvot šajā dzīvoklī, pēc kāda laika varēsiet tiesā prasīt viņas lietošanas tiesību izbeigšanu.
Likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 10.1 pants paredz, ka īrnieks ir tiesīgs prasīt (iesniedzot prasību tiesā) viņa ģimenes locekļa dzīvojamās telpas lietošanas tiesību izbeigšanu un izlikšanu no tās bez citas dzīvojamās telpas ierādīšanas, ja šī persona:
• vairāk nekā trīs mēnešus nepilda dzīvojamās telpas īres līgumā noteiktās saistības;
• pret dzīvojamās telpas īrnieku, viņa ģimenes locekli vai citu šajā telpā dzīvojošu personu izturas ar rupju necieņu, apdraud viņu dzīvību vai veselību, tīši nodara mantisku zaudējumu.
Tāpat no dzīvojamās telpas var izlikt personu, ja tai ir atņemta vai pārtraukta vecāku vara un tiesa šā cilvēka kopdzīvi ar bērnu atzinusi par neiespējamu.
Ar prasības pieteikumu par māsas dzīvokļa lietošanas tiesību izbeigšanu jums jāvēršas rajona (pilsētas) tiesā pēc jūsu un jūsu māsas dzīvesvietas. Par to jāmaksā valsts nodeva 71,14 eiro apmērā.
SVARĪGI
Prasību tiesā par dzīvojamās telpas lietošanas tiesību izbeigšanu nevar iesniegt pret to īrnieku, viņa ģimenes locekli vai citu dzīvojamā telpā dzīvojošu personu, kuras uzturēšana ir prasītāja pienākums.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA