Foto: shutterstock.com

Eiropā masalu uzliesmojums; Latvijā situācija citādāka 0

ANO Pasaules veselības organizācija (PVO) otrdien brīdināja par masalu uzliesmojumiem Eiropā, kur janvārī reģistrēti vairāk nekā 500 inficēšanās ar šo ļoti lipīgo slimību gadījumi, ziņoja LETA. Vai situācija ir līdzīga Latvijā?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

No janvārī Eiropā reģistrētajiem 559 masalu gadījumiem 474 bija vissmagāk skartajās valstīs – Francijā, Vācijā, Itālijā, Rumānijā, Polijā, Šveicēs un Ukrainā.

Šajās valstīs iedzīvotāju vakcinācija pret masalām ir zem 95% līmeņa, kas tiek uzskatīts par nepieciešamo līmeni visu iedzīvotāju aizsardzībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veselam.lv noskaidroja, ka Latvijā pēdējais masalu gadījums bija 2014. gada jūlijā, pēc tam masalu saslimšanas nav reģistrētas – tā informēja Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas epidemioloģe Ieva Kantsone. Viņa gan atzīmē, ka arī Latvijā, tāpat kā Eiropā, vakcinācijas līmenis ir zem 95% un iesaka vakcinēties tiem, kuri to nav darījuši. “Daudzi cilvēki ap 40 gadu vecumu un vecāki nav vakcinēti pret masalām vai saņēmuši tikai vienu vakcīnas devu divu vietā. Viņiem ieteiktu apsvērt iespēju vakcinēties. Parasti pret masalām vakcinē bērnībā: 12-15 mēnešu un 7 gadu vecumā. Ja šāda vakcinācija veikta, tā nav jāatkārto,” skaidro epidemioloģe.

“Mūsdienu ceļošanas paradumi nepasargā nevienu cilvēku vai valsti no masalu vīrusa,” LETA norādījusi PVO Eiropas reģiona direktore Žužanna Jakaba.

Masalas, kam ir raksturīgs drudzis un nelieli sarkani plankumi, parasti izraisa tikai vieglus simptomus, tomēr šī slimība ir viens no galvenajiem jaunu bērnu mirstības cēloņiem pasaulē.

Masalu vīruss izplatās pa gaisu, inficētajiem klepojot vai šķaudot, vai tiešos kontaktos ar inficētajiem cilvēkiem.

Provizoriski dati par februāri liecina, ka jaunu inficēšanās gadījumu skaits ir krasi pieaudzis, brīdināja PVO.

Šie dati attiecas uz PVO Eiropas reģionu, kas ietver 53 valstis, tai skaitā Izraēlu, Kazahstānu un Krieviju.

“Es aicinu visas endēmiskās valstis veikt steidzamus pasākumus, lai apturētu masalu izplatīšanos to robežās, un visas valstis, kas jau to panākušas, saglabāt piesardzību un uzturēt augstu imunizācijas līmeni,” sacīja Jakaba.

Pēdējā laikā lielākie masalu uzliesmojumi Eiropā ir bijuši Itālijā un Rumānijā.

Itālijā masalu gadījumu skaits šogad ir trīskāršojies. Rumānijā masalu uzliesmojumā kopš septembra ir miruši 17 bērni un inficējušies vairāki tūkstoši.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.