Uzņēmējs: “Notiek pamatīga cīņa par darbaspēku! Viļņa ir gatava piemaksāt darbiniekiem, kas ierodas no trešās pasaules valstīm” 99
TV24 raidījumā “Preses klubs” tika apspriests jautājums par trešo valstu darbaspēka ievešanu Latvijā. Ko uzņēmēji par to domā un vai ir gatavi strādāt ar šiem darbiniekiem? Raidījuma viesis Rīgas domes deputāts, “Progresīvie” frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs, kurš ir arī uzņēmējs atbildot uz šo jautājumu sacīja, ka piekrīt tam, ka ir jāvērtē, kāds darbaspēks tiktu ievests.
“Protams, te atkal ir jautājums par baidīšanu. Piemēram, šobrīd traģisku iemeslu dēļ ir iebraukuši ukraiņu cilvēki Latvijā, un, es domāju, ka daudzi uzņēmēji man piekritīs, ka mēs kā izslāpuši skatāmies uz šiem darba prātiem, darba rokām, kas ir ienākušas. Un šobrīd arī ar citiem investoriem es esmu runājis, ka patiesībā tas nelielais ukraiņu skaits, tas ir uzreiz jūtams atbalsts,” tā komentēja Kossovičs.
Rīgas domes deputāts pastāstīja, ka Rīgā tiek veidotas īpašas darba biržas, lai uz tām varētu doties no Ukrainas atbraukušie un meklēt darbu, jo, diemžēl, novēroti arī ļaunprātīgi gadījumi, kad Latvijā grib ukraiņus apkrāpt. “Mēs uzaicinām tos uzņēmējus piedāvāt mūsu pašvaldību telpās veidot šīs te darba biržas, kur cilvēki no Ukrainas var atnākt un iekārtoties darbā,” tā TV24 raidījumā pastāstīja Kossovičs. Viņš norādīja, ka darbaspēka atbalstu no Ukrainas Rīgas pašvaldībā izjūt gan uzņēmumos “Rīgas dārzi un parki” un “Rīgas meži”, gan Dzemdību namā, kur strādājot vecmātes un cita līmeņa personāls. “Par to mēs esam ļoti priecīgi!” piebilda viņš.
Kossovičs, turpinot tematu, jautāja: “Vai tāpēc mēs šeit uz vietas esam apdraudēti? Vai no tā zūd mūsu kultūrtelpa, ja mēs veidojam tādu samērīgu šo darbaspēka roku iepludināšanu? Es domāju, ka nē, jo šobrīd patiesi akūti trūkst darbinieku. Mēs esam novecojoša sabiedrība. Dažādi rādītāji ir, kad apmēram pusotrs vai divi procenti no IKP potenciālā pieauguma mums neļauj realizēties, jo mums pietrūkst darbaspēka. Mums būtu lielāka izaugsme arī mūsu valstī. Protams, mēs nevaram vienkārši realizēt atvērto durvju politiku, ka nāk iekšā…No tā cietīs ne tikai mūsu konservatīvo vērtības, bet no tā cietīs arī mūsu darbinieki, jo, visticamāk, šie cilvēki vēlēsies saņemt ne tik lielus atalgojumus un bieži vien būs arī spiediens darba devējiem nepacelt atalgojumu mūsu darbiniekiem, jo būs gatavs kāds lētāk strādāt.”
TV24 raidījumā “Preses klubs” izskanēja, ka ne jau Latvijai vien vajag cilvēkus, kas strādā. Viņus vajag arī Polijā, Igaunijā, Skandināvijā un citur. Bieži darbiniekus no trešās pasaules valstīm sauc par lēto darbaspēku. “Tas ir mīts. Es runāju ar Rīgas investoru aģentūras vadītāju – patiesībā notiek pamatīga cīņa par darbaspēku! Piemēram, Lietuva, manuprāt, Viļņas pašvaldība šobrīd ir gatava piemaksāt darbaspēkam, kas ierodas, veicot pirmo trīs, četru mēnešu algas apmēra piemaksu – tādu iedzīvošanās naudu, lai cilvēks varētu atbraukt no trešās pasaules valstīm, viņam ir pirmā iemaksa par mājokli un tā tālāk…Patiesībā tas ir mīts, ka mēs atvērsim darbaspēka tirgu un tad tūlīt ienāks! Ukraiņi atbrauca citu iemeslu dēļ. Būsim godīgi – viņi šeit meklē patvērumu,” zināja stāstīt Rīgas domes deputāts un uzņēmējs Kossovičs.
Rīgā šīs pieredzes esam mācījušies pirmo gadu, ir sāktas reemigrācijas programmas, teica viņš. Tiem, kas no tautiešiem atgriežas no ārzemēm atkal Rīgā, tiekot iesākumā piedāvātas nelielas summas – nepilnus divus tūkstošus eiro, ja cilvēks atbrauks un deklarēsies Rīgā. Runa ir par bijušajiem Latvijas iedzīvotājiem, kas aizbraukuši dzīvot un strādāt uz ārzemēm, bet tagad vēlas atgriezties dzimtenē.
“Ja atbrauks no Dublinas vai citas pilsētas, mēs arī gribam pirmo reizi Latvijā īstenot tādu programmu, ka mēs arī gribam iedot tādu pirmo naudu, kas atbrauks, bet tas attieksies uz mūsu bijušajiem iedzīvotājiem. Redzēsim, kāda tā programma ir! Šobrīd ir pirmās indikācijas, ka ir salīdzinoši liela interese, bet skaidrs, ka tas ir tāds papildus stimuls, ne jau dēļ tiem diviem tūkstošiem eiro cilvēks būs gatavs atbraukt. Tā programma burtiski pirms mēneša ir palaista (informācija Rīgas investīciju un tūrisma aģentūras mājas lapā ŠEIT), skaidrs, ka šogad to vēlamies paskatīties tādā izmēģinājuma stadijā,” tā TV24 raidījumā sacīja Kossovičs, apspriežot to, vai Latvijā vajag ievest trešo valstu darbaspēku.