Politologs: Šī brīža vissliktākais risinājums Ukrainai būtu teritorijas pārdalīšanas konflikts 131
Vai kaut ko atrisinātu tas, ja Ukrainas teritoriju sadalītu – Austrumukrainā un Rietumukrainā? “Pirmkārt, šis variants – sadalīt Ukrainu – būtu viennozīmīgi Krievijas interesēs, bet, kā mēs zinām, tad Zelenska perspektīvā nekas tāds nav iespējams,” tā uz uzdoto jautājumu TV24 raidījumā “Ziņu top” atbildēja politologs, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sociālo zinātņu fakultātes prodekāns Mārtiņš Daugulis.
“Zelenska perspektīva ir arī tā, zem kā parakstās tajā skaitā arī mūsu valsts, ka Ukrainas teritoriālā integritāte un suverenitāte ir tas gala iznākums, kā tam jānoslēdzas – tāda, kāda viņa ir bijusi. Bet pilnīgi pareizi, attiecībā uz to, ka šādi scenāriji tiek izmesti publiskajā telpā, – starp citu par šiem scenārijiem runā arvien vairāk Ukrainas politiskās elites maiņas kontekstā, es domāju, ka tā absolūti nav nejaušība. Tiek testēti kaut kādi izejas varianti, un patiešām, visticamāk, arī Krievijas veids, kā iedarboties uz dažādiem naratīviem, stiprina šādas te versijas testēšana,” komentēja Daugulis.
Tomēr politologam ir skaidrs viedoklis, ko Ukrainai nozīmētu teritorijas sadalīšana. “Šī brīža Ukrainas vissliktākais rezultāts, kas varētu būt, būtu šāds te pārdalīšanas konflikts, kas pēc tam ievelkas uz daudziem desmitiem gadu, kā mēs to esam redzējuši pilnībā ar visām pārdalītām valstīm. Vienā pusē sākas absolūta lejupslīde, un otrā pusē ir pastāvīga cīņa un stresa situācija, kas ilgtermiņā var novest vēl pie sāpīgākiem konfliktiem,” tā TV24 raidījumā “Ziņu top” komentēja RSU Sociālo zinātņu fakultātes prodekāns Daugulis.
Turklāt politologs uzsvēra, ka Krievija uz Ukrainas teritoriju neraugās kā uz teritoriju, bet gan skatās kā uz galamērķi, kā “iznīcināt ukraiņu nāciju”. Daugulis norādīja: “Es domāju, visbūtiskākais aspekts ir tas, ka tas ir karš par izdzīvošanu, un tur nebūs apstāšanās, kamēr nebūs panākts maksimālais posts”.