
Marsa kolonizācija apdraudēta: zinātnieki atklājuši ko tādu, kas dzīvi uz Sarkanās planētas padara praktiski neiespējamu 0
Marsa kolonizācija vienmēr ir bijusi zinātnes un tehnoloģiju pasaules lielais sapnis. Tomēr, kamēr agrākās bažas galvenokārt bija saistītas ar skābekļa trūkumu, zemo atmosfēras spiedienu un radiāciju, nesen veiktais pētījums atklājis vēl vienu neparedzētu draudu, kas cilvēku dzīvi uz Sarkanās planētas varētu padarīt praktiski neiespējamu.
Kā vēsta zinātniskā žurnāla GeoHealth publicētais pētījums, Marsa virsma ir burtiski pārklāta ar bīstamu un toksisku putekļu slāni, kas var radīt neatgriezenisku kaitējumu cilvēka veselībai.
Pētījuma veicēji norāda, ka Marsa putekļi nav vienkārši nekaitīgi smilšu graudiņi. Tie satur dioksīdu, perhlorātus, metālu oksīdu nanodaļiņas un citas bīstamas vielas, kas, nokļūstot cilvēka plaušās, var izraisīt elpošanas traucējumus un acu kairinājumu.
Turklāt zinātnieki norāda, ka ilgstoša uzturēšanās kosmosā jau pati par sevi vājina cilvēka organismu un palielina slimību riskus. Viņi norāda, ka, ja astronauti būs spiesti ieelpot šo toksisko Marsa putekļu maisījumu, misija var beigties traģiski.
Pirmais signāls par kosmosa putekļu radītajām briesmām jau parādījās Apollo misiju laikā uz Mēness. Astronauti saskārās ar smalkiem un asiem Mēness putekļiem, kas pielipa pie skafandriem un iekļuva aprīkojumā, izraisot alerģiskus simptomus, klepu un rīkles kairinājumu. Zinātnieki norāda, ka Marsa putekļi gan nav tik asi, bet ir lipīgi un tik smalki, ka viegli var iekļūt cilvēka organismā.
Pētījuma veicēji atzīmē, ka, atšķirībā no Mēness, kur astronauti varēja salīdzinoši ātri atgriezties uz Zemes, Marsa misijās šādas iespējas nav. Ceļš turp un atpakaļ ilgst vairāk nekā gadu, un ārstu palīdzību reāllaikā nav iespējams saņemt 40 minūšu signāla aizkaves dēļ. Viņi norāda, ka, lai Marsa kolonizācija būtu iespējama, zinātniekiem nāksies atrast veidu, kā astronautus pasargāt no šī putekļu drauda. Pretējā gadījumā sapnis par pastāvīgu cilvēku apmetni uz Sarkanās planētas var palikt tikai zinātniskās fantastikas lappusēs.
Kosmosa kompānijas “SpaceX” dibinātājs Īlons Masks 15. martā paziņoja, ka raķete “Starship” 2026.gada beigās dosies uz Marsu ar kompānijas “Tesla” izstrādāto robotu “Optimus” uz klāja, piebilstot, ka cilvēku nolaišanās varētu sekot jau 2029.gadā.