Marks Rotko – slavenākais Latvijā dzimušais mākslinieks 0
Rīt Daugavpilī atklās Marka Rotko centru, un tas neapšaubāmi ir svarīgs notikums ne tikai Daugavpils un Latgales, bet arī visas Latvijas kultūras dzīvē, uzsver Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Eduards Kļaviņš.
Centrs atrodas un darbosies perfekti rekonstruētajā bijušā Daugavpils cietokšņa Arsenāla ēkā ne tikai kā lokāla, bet arī kā starptautiska daudzfunkcionāla mākslas un izglītības institūcija ar lielu iespēju potenciālu. Šai ziņā izšķirīga nozīme ir centru apzīmējošam vārdam, jo Marks Rotko neapstrīdami ir pasaulē slavenākais no Latvijā dzimušajiem māksliniekiem.
Viņa vārds un darbi ir stabili iegājuši 20. gadsimta vispārējās mākslas vēsturēs, viņu pašsaprotami pazīst visi mūsdienu mākslinieki un mākslas mīļotāji jebkurā zemē, viņa gleznas kļuvušas par savdabīgu modernās mākslas zīmolu. Pasaules muzejos (Vašingtonas Nacionālajā galerijā, Modernās mākslas muzejā Ņujorkā, Teita galerijā Londonā u. c.) Rotko darbiem tiek ierādīta goda vieta, izsolēs to cena sasniedz desmitus miljonu dolāru.
Rotko desmit gadu vecumā aizveda līdzi emigrējošai ģimenei uz ASV, tur viņš izglītojās un veidojās kā mākslinieks, kļūstot par vienu no visievērojamākajiem abstraktās mākslas meistariem.
Ņujorkas abstraktā ekspresionisma ietvaros viņš pieder t. s. metafiziķu grupai. Rotko minimālistiski organizētās, suģestējoši mīklainās un pievelkošās krāsu laukumu kompozīcijas ar kūstošu kontūru “klusējošiem” taisnstūriem un variētu krāsainību tiem skatītājiem, kas atvērti viņa mākslai, kļuvušas par iedarbīgu meditācijas līdzekli. Rotko darbojās Ņujorkas mākslas pasaulē, viņa mākslas valoda bija universāla, bet viņš neaizmirsa arī savas Daugavpils saknes.
2003. gadā saistībā ar mākslinieka simt gadu atcerēm sākās viņa, tēlaini sakot, atgriešanās dzimtenē. Vietējo entuziastu, it īpaši Faridas Zaletilo iniciatīvas, sadarbība ar Rotko meitu Keitu un dēlu Kristoferu, dažādu institūciju, tai skaitā pilsētas domes, atbalsts nākamajos gados ļāva pakāpeniski īstenot Rotko centra ideju.
Šobrīd Marka Rotko centra monumentālās ampīra stila ēkas plašajās, skaidri un funkcionāli sadalītajās telpās paredzēta pastāvīgā muzeja ekspozīcija un aktuālo projektu galerija, studijas, rezidences, izglītojošie kursi, konferenču vietas, arhīvs un dokumentācijas centrs.
Pastāvīgās ekspozīcijas kodols ir Rotko bērnu deponētie mākslinieka darbu oriģināli – vienīgie visā Austrumeiropā. Taču saturiski centrs jau darbojas ilgāku laiku – uzkrājot materiālus par Rotko biogrāfiju un mākslu, kā arī Daugavpili kā kultūrvidi, regulāri rīkojot starptautiskus mākslinieku plenērus, kas ļauj uzkrāt arī mūsdienu mākslu.
Arī Marka Rotko centra koncepcija paredz augstvērtīgas mākslas uzkrāšanu, starptautiska līmeņa izstāžu organizēšanu un mākslas dzīves procesu uzturēšanu, savienojot to ar plašu interesentu, apmeklētāju un tūristu piesaisti. Šai ziņā centra perspektīvas ir cerīgas, jo Rotko vārds nodrošina pazīstamību ne vien Eiropā un Amerikā, bet visā pasaulē. Arī ne mazsvarīgie centra mērogi, pieejamības apstākļi, tā arhitektoniskās kvalitātes ir vērā ņemami faktori. Turklāt Daugavpilī, otrajā lielākajā Latvijas pilsētā, trūka plašas izstāžu telpas, tagad centrs šo problēmu atrisina. Tas ir pietiekami tuvs pilsētas sabiedriskās dzīves kodolam, tā infrastruktūra ir ērta. Arsenāla ēka ir ārkārtīgi iespaidīga un apkārtējā vecā, pašreiz rekonstruējamā cietokšņa vide kultūrvēsturiskā aspektā – ļoti rosinoša.
To, ka centrs var kļūt par pievilcīgu objektu tūrisma industrijai un nest pilsētai arī ekonomiskus labumus, pierāda arī pasaules prakse – mūsdienās mākslas muzeju un centru izveide ar kultūras ikonu vārdiem izraisa aktīvu tūristu pieplūdumu un pat sekmē pilsētas ekonomisku augšupeju (klasisks piemērs te ir Gugenheima muzejs Bilbao).
Pašreiz jaunizveidotā Marka Rotko centra veiksmīgas darbības iespējas liekas izcilas. Viss būs, protams, atkarīgs no tā, cik intensīvi un aizrautīgi centra darbinieku komanda īstenos tā misiju.