Māris Zusts par draudu e-pastiem izglītības iestādēm: “Ir jau tomēr atšķirība, vai draudu iespēja ir zema vai to nav!”  17

“Tas neapstājas, un, visticamāk, arī neapstāsies. Jāsaka, ka mēs kā valsts atkal esam, visticamāk, pārsteigti un mazliet arī nesagatavoti, jo iepriekš tāda mēroga precedenti nav bijuši. Skaidrs, ka tas ir kiberuzbrukums visai valstij,” tā TV24 raidījumā “Preses klubs” pauda Saldus novada pašvaldības priekšsēdētājs (LZP), Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdētāja vietnieks Māris Zusts, komentējot šonedēļ masveidā izsūtītās draudu e-pasta vēstules Latvijas skolām un bērnudārziem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Zusts pauda cerību, ka pēc notikušā tiks izdarīti secinājumi. “Man liekas, ka tur ir bijušas komunikācijas problēmas no dienestu puses, jo, visticamāk, nav tāds precīzs mesidžs [vēstījums] par to, ka draudi nav, neuztraucieties! Es atvainojos…Mēs arī šodien [11.oktobrī] dažādās vietās tikāmies un runājāmies…Ir jau tomēr atšķirība, vai draudu iespēja ir zema vai to nav! Līdz ar to tā ir ļoti būtiska atšķirība,” pārliecināts ir Saldus novada pašvaldības priekšsēdētājs Zusts.

Lūgts izskaidrot – zems draudu līmenis vai to nav vispār – kāda atšķirība, viņaprāt? Zusts turpinot diskusiju “Preses klubā” sacīja: “Ja draudi nav, tad tu esi drošs, ka viss ir kārtībā! Ja ir zema, tad joprojām paliek iespēja šādiem draudiem un šādai katastrofai. Skaidrs, ka skolas un dienesti rīkojās atbilstoši, cik nu ir kapacitāte un iespējas, kas ir runāts…Tajā brīdī, ja vienreiz skola jau ir pārbaudīta un pēc tam svešiem cilvēkiem īsti iespēja iekļūt nav, tad tomēr ir droša tā vide un process ir vienkāršāks. Līdz tai pirmajai pārbaudei, protams, ka skolas un speciālisti, darbinieki staigā, skatās – varbūt kaut kur ir kāda soma, sainis vai kas…Bet līdz tam mirklim, kamēr nav pārbaudīts, kurš var pateikt, ka ir droši? Es nekad neuzņemtos to.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt otra lieta, ko Saldus novada pašvaldības priekšsēdētājs vēlējās uzsvērt ir tā, ka kiberuzbrukuma mērķis esot sasniegts – haoss un bailes ir radītas, “sabiedrība mazliet ir sašūmējusies“, jo tas ir cilvēkus pārsteidzis.

“Mēs redzam civilās aizsardzības komisijas un mācību ietvaros, ka mūsu viena no lielākajām problēmām ir šī te apziņošanas lieta. Un valstī par to sen jau runā – tas ir īsziņu veidā, lai katrs no vecākiem tiktu sasniegts ar precīzu, kodolīgu informāciju: ir draudi, nav draudi, mazi – kapēc? Tātad šis izskaidrojošais materiāls, un tāda jau nav!” uzsvēra Zusts, diskutējot TV24 raidījumā par šonedēļ izglītības iestādēm izsūtītājām draudu e-pastu vēstulēm, kādēļ bērnus aicināja nedoties uz skolu vai bērnudārzu, kā arī evakuēja no ēkām.

Saldus pašvaldībai pieejamā poga, lai informētu vietējos iedzīvotājus esot soctīkla “Facebook” profils. Uz repliku, ka arī to “var kāds izslēgt kādā brīdī”, Zusts atteica: “Bet tā ir realitāte! Diemžēl, info par to, ka informācija bijusi E-klasē…Vecāki pa dienu E-klasē? Nu…”

Uz jautājumu, ko Zusts kā pašvaldības vadītājs ir iemācījies no šīs nedēļas notikumiem saistībā ar kiberuzbrukumu skolām un bērnudārziem, viņš pauda pretjautājumu – ko mēs te varam iemācīties?

“Tas ir skaidrs, ka pie visām lietām lēnām pierod. Katrā ziņā katri nākošie šie e-pasti… nesauksim tos gluži par Spamu, viņi jau tomēr nāks…Un mēs jau būsim gatavi ar to pašu, ka vakar ir skola pārbaudīta, pa nakti viņa ir bijusi ciet. Tā drošība jau paaugstināsies! Es domāju, ka šajā mirklī ne man, ne pašvaldībai jāmācās, bet tas ir attiecīgajiem dienestiem, es vēlreiz uzveru – tā ir apziņošana un informācijas padošana vecākiem, jo tiešām ir dzirdēti stāsti par to, ka bērni meklē vecākus, vecāki meklē bērnus…Nezinu, telefons izlādējies vai nē…Bet tas īstenībā to satraukumu iedzina iekšā, un tajā mirklī katrs vecāks saņemtu īsziņu: jā, kiberuzbrukums, tur rīkojamies vai tamlīdzīgi, kāds ir tas rīcības plāns?! Katrā ziņā puse no satraukuma būtu nost,” tā uzskata Saldus novada pašvaldības priekšsēdētājs Zusts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.