Māris Antonevičs: Kas labi “rīdziniekiem”… 0
Ievērojāt, ka, runājot par Rīgas domes vēlēšanu uzvarētājiem, parasti ātri pazūd politiskās apvienības nosaukuma otra daļa – “Gods kalpot Rīgai” (“GKR”). Sākumā gan it kā tiek nosaukts pilnais apvienības nosaukums, bet tālāk jau parasti vairs figurē tikai “Saskaņas centrs”.
Lai gan Andris Ameriks visur parādās kā vēlēšanu uzvarētājs, viņa partija netiek izcelta kā patstāvīgs politiskais spēlētājs. Drīzāk kā piedēklis. Bet viņš par to neizskatās aizvainots. Mērķis attaisno līdzekļus, un “GKR” tāpēc arī tika veidota, lai tās redzamākās sejas saglabātu savu ietekmi un amatus galvaspilsētas pārvaldē. Tas viņiem izdevies, un vismaz četrus gadus varētu dzīvot mierīgi.
Varētu… taču “SC” uz lauriem dusēt negrasās, tās mērķis ir Saeima, kurā tas, protams, vēlētos atkārtot 1. jūnija triumfa gājienu. Skaidrs, ka tik pārliecinoši tas nesanāks, tāpēc svarīgs ir arī otrais solis – panākt, lai citas partijas maina līdzšinējo attieksmi un ņem “SC” bariņā, tas ir – valdošajā koalīcijā. Nils Ušakovs Rīgas balsojumu nodēvējis par “izteikti neetnisku balsojumu”. Cits “Saskaņas” līderis Jānis Urbanovičs intervijā avīzei “NRA” piesardzīgāk bilda, ka “etniskais balsojums” neesot pārvarēts, taču “esam spēruši platu soli”. Ja ar datiem par balsotāju tautību un viņu politiskajiem uzskatiem var spekulēt (nevar taču pārbaudīt, kuri tieši nobalsoja par katru no partijām), tad Amerika partijas klātbūtne ir kā “alibi” abu saskaņiešu apgalvojumiem.
Jā, saraksts tiešām ir “izteikti neetnisks” un politiski raibs. Un jau doti mājieni, ka līdzīgs piedāvājums tikšot gatavots parlamenta vēlēšanām. A. Ameriks intervijā Latvijas Radio sacījis, ka varētu “deleģēt” kandidātus “SC” sarakstā.
“GKR” iespējamo līdzdalību Saeimas vēlēšanās dīvainu padara tas, kā šī partija līdz šim ir pozicionējusies. Proti, pēc iespējas turēties tālāk no jautājumiem, kas attiecas uz valsts politikas līmeni, pilnībā atdodoties pašvaldību politikai. Tā ir visumā ērta pieeja, jo neliek paust konkrētas pozīcijas daudzos svarīgos jautājumos: gan tādos, kas skar valodas un integrācijas politiku, gan pāreju uz eiro (tas gan jau izlemts), gan “Liepājas metalurga” nedienām un tā tālāk. Kā vienā no pirmajām partijas kopsapulcēm deklarēja A. Ameriks – partijas ideoloģija nebūšot ne labēja, ne kreisa, tā būšot “rīdzinieku ideoloģija”. Jautājums – ko ar šādu ideoloģiju “GKR” deleģētie pārstāvji gatavojas darīt Saeimā? Pēc kā viņi vadīsies Saeimas balsojumos, debatēs un iesniedzot priekšlikumus likuma grozījumiem? Aptaujās rīdziniekus? Jādomā, ka viss būs vienkāršāk – šādos gadījumos viss, kas labi “Saskaņai”, labi arī “rīdziniekiem”.