Māris Antonevičs: Gan uz Porziņģa, gan uz Baidena gadījumu ir pamats skatīties ar aizdomām 0
Ar nepilnu 24 stundu starpību no Amerikas pienākušas divas diezgan līdzīgas ziņas. Pie mums gan plašāku ievērību izpelnījās tikai viena no tām – par slaveno latviešu basketbolistu Kristapu Porziņģi, kurš tiek vainots izvarošanā.
Par to ziņo laikraksts “The New York Post”, bet pats sportists ar savu advokātu starpniecību apsūdzības noraida, taču izvairās no plašākiem komentāriem, jo tas var traucēt izmeklēšanai un lietas iznākumam.
Amerikāņiem pašiem, iespējams, aktuālāka ir otra ziņa – par bijušo viceprezidentu Džo Baidenu, kuru par seksuālu uzmākšanos vainojusi kolēģe. Baidens jau bija minēts kā viens no iespējamajiem Demokrātu partijas kandidātiem, kurš varētu stāties pretī Donaldam Trampam nākamajās prezidenta vēlēšanās. Nebūs pārsteigums, ja tagad viņam no šī cerībām būs priekšlaicīgi jāatvadās.
Uz abiem gadījumiem tomēr ir pamats skatīties ar aizdomām. Ne velti Kristapa Porziņģa pusē jau nostājusies gan Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) amatpersonas, gan viņa pašreizējās komandas vadība. Lieta tā, ka šajā vidē labi pazīst šādas “lamatas”, uz kurām iekrīt ātru slavu un – galvenais – lielu naudu ieguvušie jaunie puiši, kuri diemžēl ne vienmēr spēj kontrolēt savus hormonus.
Tālāk jau, kā paveicas – draudzenes vai sievas statuss, vai vismaz dažu desmitu tūkstošu “kompensācija” par pūlēm, ja “izredzētais” nevēlas, ka skandāls nonāk medijos vai vēl trakāk – pie izmeklētājiem. Te parasti tiešām ir bijušas kaut kādas seksuālās attiecības, bet pierādīt, ka tās bijušas abpusēji labprātīgas, nav nemaz tik vienkārši – nu kurš tad tādos gadījumos ieraksta intīmas sarunas vai slēdz kādus juridiskus līgumus?
Baidena apsūdzēšana bijusi vēl vienkāršāka – viņš pārāk pietuvojies kolēģei no partijas Lusijai Floresai, it kā ostījis matus un noskūpstījis uz pakauša. Tam ir liecinieki, un tagad pietiek ar paziņojumu, ka sievietei šāda uzvedība neesot bijusi patīkama. Nu jau parādās video, kur Baidens “pieķerts” vēl vairākās līdzīgās epizodēs.
Porziņģa gadījumā tas ir vairāk nekā gads, bet Baidena apsūdzēšanai bija vajadzīgi pat pieci gadi, jo “notikums” ir vēl no 2014. gada, kad toreizējais viceprezidents bija devies uz pirmsvēlēšanu pasākumu Nevadas štatā. Un te, protams, lielais jautājums – kāpēc par to skaļi tiek paziņots tagad, kad Baidens gatavojas kandidēt uz prezidenta amatu?
Patiesībā jau nav pārsteigums, ka šādas ziņas pienāk tieši no ASV – tieši tur veidojusies un savu uzvaras gājienu svin ļoti populārā feministiskā kustība “Me too”, kas ļauj apsūdzēt cilvēkus arī par divdesmit, trīsdesmit un vairākus gadus veciem notikumiem (reāliem vai izdomātiem – kas to vairs noskaidros?), turklāt apsūdzētajam ir grūti aizstāvēties, jo visi tic upurim. Šajā ziņā Porziņģim varbūt pat ir paveicies, jo notikums ir tikai (!) gadu vecs un vēl iespējams kaut ko pārbaudīt.