Marinēti ķirbji bez etiķa. 4 receptes 2
Vai var konservēt ziemai bez etiķa?
Kā iekonservēt vai iemarinēt ķirbjus, lietojot pēc iespējas mazāk etiķa? MĀRĪTE SMILTENES NOVADĀ
Ķirbis ir ideāla oga, jo istabas temperatūrā labi glabājas līdz pavasarim, galvenais – lai nav mitra telpa un strauja temperatūras maiņa. Lielu ķirbi grūti notiesāt pat daudzbērnu ģimenei, tāpēc daļu parasti iemarinē.
Šim nolūkam nemaz nav vajadzīgs etiķis, kas rada organismā skābu vidi un var bojāt nieres un kuņģa gļotādu (ar etiķi jāuzmanās tiem, kam jau ir kuņģa problēmas). Ķirbi var iemarinēt, izmantojot cidonijas, citronskābi, aličas, jāņogu un dzērveņu sulu un citas skābas ogas un sulas. Jo marināde skābāka, jo grūtāk tādā vidē izdzīvot mikroorganismiem, kas bojā produktus. Turklāt, jo skābāku marinādi izmantojam, jo konservi mazāk jākarsē, līdz ar to produktā labāk saglabājas bioloģiski aktīvās, vērtīgās vielas.
Marinēti ķirbji labi sader ar gaļu un zivīm. No tiem var pagatavot gardu desertu, piemēram, ar biezpiena vai siera krēmu. Piedāvājam trīs receptes, kā ķirbi iemarinēt bez etiķa, un vienu klasisko ar nelielu etiķa daudzumu.
Ar citronskābi un garšvielām
• 1,5–2 kg ķirbja
• 1–1,5 l ūdens
• 800 g cukura
• 50 g citronskābes
• 5 smaržīgie pipari
• 10 krustnagliņas
• 1 kanēļa standziņa
Ķirbi notīra un sagriež 2,5 x 2,5 cm kubiciņos. Vārošam ūdenim katlā pieber cukuru, citronskābi un nemaltas garšvielas. Uzvāra marinādi. Tad ieliek ķirbju kubiciņus, lai tie būtu pilnībā pārklāti (atkarībā no ķirbja sulīguma marinādei var būt nepieciešams pieliet nedaudz ūdens), un vāra uz vidējas vai mazas uguns, līdz ķirbji kļūst nedaudz caurspīdīgi. Pēc tam gabaliņus ar putu karoti uzmanīgi liek tīrās burkās. Uzvāra marinādi un uzlej ķirbjiem. Burkas aizvāko un glabā vēsumā. Garšvielas dod patīkamu garšas buķeti.