Foto – LETA

Marihuāna – ilgstoši lietota, veselībai kaitīga 
 0

Jaunākie Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (ENNUC) dati liecina par satraucošu tendenci – Latvijā un Francijā arvien vairāk jauniešu lieto marihuānu. 


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Marihuānas lietošanas pieaugums abās valstīs ir dramatisks, kamēr vidējais rādītājs Eiropā liecina, ka marihuānas lietošana jauniešu vidū ir mazinājusies,” norāda Alessandro Pirona, ENNUC centrālā biroja pārstāvis no Lisabonas.

Slimību profilakses un kontroles centra direktore Inga Šmate informē, ka Latvijā marihuāna ir populāra tieši jauniešu vidū. Pētījumā par atkarību izraisošu vielu lietošanu skolēnu vidū iegūtie dati liecina, ka 22% Latvijas 8. – 10. klases skolēnu marihuānu smēķē regulāri. Eiropā vidējais rādītājs ir 20%. Lielākā daļa marihuānas smēķētāju ir zēni, no kuriem seši procenti narkotikas lieto gandrīz ik mēnesi, marihuānas iegādei vidēji mēnesī tērējot deviņus latus. Raksturīgi, ka jaunieši narkotiskās vielas lieto kopā ar alkoholu. “Slikti ir tas, ka jaunietim, kas zālīti kopā ar alkoholu pamēģinājis lietot vienreiz, otrreiz un trešoreiz, salīdzinoši vieglā atkarību izraisošā viela viņu vairs neapmierina, un viņš sāk lietot stiprākas narkotikas,” uzsver I. Šmate.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējo divu gadu laikā Latvijā ir palielinājies ar marihuānu saistīto noziedzīgo nodarījumu skaits, informē Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta politikas ieviešanas nodaļas vadītājs Jānis Bekmanis.

“Uzskatu, ka galvenais iemesls tam ir pēdējā laikā publiskajā telpā izskanējušās diskusijas par marihuānas dekriminalizāciju, kas nepārprotami kalpo par iemeslu šādai statistikai. Jo vairāk tiek apstrīdēts marihuānas lietošanas kaitīgums, jo vairāk tās lietošana parādās skolēnu vidū.

Par tās kaitīgumu liecina Itālijas neirologu veiktais pētījums – ja no 13 gadu vecuma jaunietis regulāri lieto tīru marihuānu, ap 18 gadu vecumu šis ieradums ir negatīvi ietekmējis smadzeņu darbību, bet ap 20 gadu vecumu smadzenes jau ir kā cilvēkam, kas sirgst ar Alcheimeru,” stāsta J. Bekmanis.

Alessandro Pirona norāda, ka nevienā ES valstī marihuāna nav legalizēta. “Runa ir tikai par tās dekriminalizēšanu, kā to izdarīja Portugālē, kur mainīja likumdošanu, kas cilvēkiem atļauj to nedaudz glabāt mājās. Taču pirms tam tika veikts milzīgs izskaidrojošs darbs, ieviesta pakete ārstēšanas pakalpojumiem un citiem pasākumiem.” A. Pirona arī norāda, ka ENNUC uzdevums nav dot norādījumus nacionālajām likumdošanām, bet parādīt situāciju narkotiku lietošanas jomā.

“Reālākais risinājums sāktajām diskusijām par marihuānas dekriminalizēšanu Latvijā varētu būt šāds – nepiespriest tik bargus sodus kā līdz šim par marihuānas lietošanu,” saka J. Bekmanis.

“Tagad, ja par marihuānas lietošanu pieķer atkārtoti, iespējams sodīt ar brīvības atņemšanu līdz diviem gadiem. Mīkstinot sodu, brīvības atņemšana šādā gadījumā nebūtu iespējama.”

Reklāma
Reklāma

 

Fakti

Kaņepes lietojuši*

Vismaz reizi dzīves laikā – aptuveni 80,5 miljoni (23,7% visu Eiropas pieaugušo)

Pēdējā gada laikā – aptuveni 23 miljoni Eiropas pieaugušo (6,8%)

Pēdējā mēneša laikā – aptuveni 12 miljoni (3,6%)

Pēdējā gada laikā lietošanas atšķirības dažādās valstīs – diapazonā no 0,3% līdz 14,3%.

Vislielākais lietošanas palielinājums – Francijā, Latvijā, Ungārijā un Polijā

* Dati no Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra 2012. gada ziņojuma “Situācija narkomānijas problēmas jomā Eiropā”

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.