Maratoni citviet 0
ASV ir iecienīti Ņujorkas, Čikāgas, Bostonas maratoni, kā arī “Big Sur” maratons Kalifornijā, kura distance vijas gar šoseju okeāna malā, tāpēc to uzskata par skaistāko pasaulē.
Lielbritānijā – Londonas maratons.
Francijā – Parīzes maratons, kura trasē ir Elizejas lauki, Tivolī iela, Bastīlijas laukums, Sēnas krastmala, iecienīti ir arī Medokas (Bordo) vīna maratons un Konjakas maratons.
Vācijā – Berlīnes maratons.
Itālijā – Romas maratons.
Uzziņai
Pirms skriešanas pie ģimenes ārsta pārliecinieties par savas veselības stāvokli, vai vispār varat piedalīties sacensībās.
Maratonu nav iespējams noskriet bez iepriekšējas sagatavošanās. Nepietiek vien ar fizisko sagatavotību un gribasspēku, jātrenējas arī piemērotā klimatā. Gaisa mitrums un blīvums dažādās vietās var būt ļoti atšķirīgs. Tā kā skrienot plaušām skābeklis ir ļoti nepieciešams, jāzina, kāds ir tā sastāvs gaisā. Tas pats attiecas arī uz gaisa temperatūru, jo skriet siltākā vietā var būt daudz grūtāk. Ja visu laiku trenējaties un sacenšaties vienādos klimatiskajos apstākļos, tad par to nav jādomā, bet, ja izdomājat skriet maratonu kādā eksotiskā vietā, tad vispirms arī ir tur jātrenējas.
Mainīt treniņu programmu neilgi pirms maratona nav ieteicams. Ja saprotat, ka treniņiem nav vēlamo rezultātu, noteikti kaut kas ir jāmaina, tomēr tas jādara laikus. Arī jaunā treniņu programma var būt nepiemērota, un tādā gadījumā maratonu noskriet būs ļoti grūti.
Protams, jāievēro pareiza ēšana. Ēdienkartei ir jābūt sabalansētai, bet tajā pašā laikā pielāgotai katra konkrētā sportista individuālajām vajadzībām. Ja nopietni trenējaties maratonam, vispirms apmeklējiet uztura speciālistu un noskaidrojiet, kāda diēta jums jāietur. Jāievēro arī pareizi ēšanas laiki. Nekādā gadījumā nedrīkst ēst tieši pirms maratona skrējiena, bet vienlaikus jābūt drošam, ka enerģijas pietiks visa skrējiena garumā.
Svarīgi, lai būtu piemērots sporta apģērbs. Skrienot maratonu, vienmēr jāvalkā piegulošas drēbes, kas absorbē sviedrus. Ne apģērbs, ne apavi nedrīkst spiest vai berzt, tāpēc tie noteikti iepriekš jāievalkā. Jāatceras arī par galvassegu, lai izvairītos no karstuma dūriena un reizē savaldītu matus.
Jācenšas visu trasi noskriet vienmērīgā ātrumā. Tas ir psiholoģiski grūti, jo uzreiz pēc starta, kad enerģijas ir ļoti daudz, gribas skriet ātri un jau sākumā izvirzīties vadībā, tomēr jāatceras, ka enerģija būs vajadzīga arī vēlāk. Ja jau pēc pirmajiem kilometriem būsiet nokausēts, pastāv iespēja, ka vispār netiksiet līdz finišam.
Pareizi noteikt mērķi – ja, piemēram, rēķināties, ka kilometru noskriesiet piecās minūtēs, tad, tādu tempu ievērojot, var gadīties, ka beigās pietrūks enerģijas. Ne visos gadījumos vidējais skriešanas ātrums būs vienāds.
Svarīgi izjust skriešanas prieku – nav jēgas tiekties pēc labākiem rezultātiem un apbalvojumiem, ja jums tas sagādā vien grūtības, nepatiku… Ja jūtat, ka maratons jums vairāk ir pienākums nekā sirdslieta, labāk no tā atteikties. Skrieniet tikai tad, kad pats to vēlaties.